• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Przestrzeń wspólna - wykład Mai Grabkowskiej

Przestrzeń miejska jest dobrem współdzielonym. W okresie socjalizmu w Polsce, pomimo propagandowych haseł eksponujących ten stan rzeczy, doszło do dewaluacji idei wspólnego miejskiego dobra, coraz częściej postrzeganego jako dobro niczyje.

lip 3

środa, godz. 12:00

Trójmiasto, Online
Wstęp wolny

25 czerwca - 1 września 2024, godz. 9:00

Gdynia,
bilety 35 zł
Po roku 1989 współdzielenie miasta zaczęło oznaczać również procesy jego prywatyzacji i zawłaszczania. Takie zjawiska jak grodzenie osiedli, ekspansja centrów handlowych aspirujących do miana przestrzeni publicznych, czy pojawienie się symptomów gentryfikacji utrwaliły nowy porządek wprowadzony wraz z gospodarką rynkową. Ostatnie lata przyniosły natomiast pewien renesans wspólnotowego myślenia o przestrzeni miejskiej. Stoją za nim przede wszystkim ruchy miejskie oraz obywatele i obywatelki egzekwujący z rosnącym zaangażowaniem swoje "prawo do miasta".

Podczas wykładu przyjrzymy się sposobom współczesnego konstruowania i realizowania koncepcji miejskiego dobra wspólnego. Co rozumie się przez to pojęcie? W jakim stopniu jest ono inkluzywne? W jaki sposób konkuruje z dobrem prywatnym i niczyim?

Dr Maja Grabkowska - adiunkt w Katedrze Geografii Ekonomicznej w Instytucie Geografii na Wydziale Oceanografii i Geografii UG. Jej zainteresowania badawcze to rewitalizacja miast postsocjalistycznych oraz ruchy miejskie, demokracja partycypacyjna i rozwój zrównoważony. Współautorka i realizatorka projektów badawczych takich jak Współdzielenie przestrzeni miejskiej "Wpływ procesów gentryfikacji i wykluczenia społecznego na przemiany społeczno-przestrzenne obszarów śródmiejskich wielkich miast","Przestrzeń życia Polaków", "conDENSE", "Projekt miejski" oraz "Centrum Doskonałości RECOURSE". Jest autorką kilkudziesięciu artykuł naukowych poświęconych zagadnieniom miejskim i społecznym.

Wykład realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, w ramach działań Fundacji Alternativa - Stacja Transformacja Skanuje.

Kuratorka projektu: Dorota Kucharczyk

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane