• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich potrawa do końca wakacji?

Wioleta Stolarska
3 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Kolejne reformy edukacji spowodowały, że od września do szkół ponadpodstawowych przyjdzie aż 1,5 rocznika. Kolejne reformy edukacji spowodowały, że od września do szkół ponadpodstawowych przyjdzie aż 1,5 rocznika.

Trwa rekrutacja do szkół średnich i wiele wskazuje na to, że przetasowania w szkołach z liczbą wolnych miejsc będą trwały do końca wakacji. - Na każde wolne miejsce, które stworzyliśmy w kolejnym etapie mamy po kilkanaście podań, przyjmujemy kandydatów według liczby punktów, ale sytuacja jest rozwojowa, bo wciąż wiele osób pyta - słyszymy w jednym z liceów w Gdańsku.Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/23 powinna trwać do czwartku 4 sierpnia, jednak jak słyszymy nie musi to być ostateczny termin na przyjęcie do szkoły średniej.

- Rekrutacja uzupełniająca nie odbywa się elektronicznie i teraz każdy kto chce aplikować dostarcza nam dokumenty. Na 10 miejsc mamy nawet 40 podań. Zainteresowanie jest na tyle duże, że moglibyśmy otworzyć kolejną klasę, ale nie do końca od nas to zależy - słyszymy w jednym z gdańskich liceów.
Tymczasem rodzice narzekają na brak informacji i złą organizację rekrutacji.

- Na stronie nabor-pomorze w niektórych liceach widnieją wolne miejsca. Tak jest np. w X LO w Gdańsku, gdzie w 3 klasach jest wolnych łącznie 11 miejsc. Dzwoniąc do sekretariatu szkoły dowiedziałam się, że nie mają ani jednego wolnego miejsca i nie można złożyć wniosku o przyjęcie do szkoły w ramach rekrutacji uzupełniającej. Na pytanie jak mogą nie mieć miejsc, skoro ogólnopolski system wskazuje, że takie miejsca w ich placówce są, usłyszałam, że wynika to z jakiegoś błędu poszczególnych szkół - pisze nasza czytelniczka.

ZOBACZ PROGI PUNKTOWE w trójmiejskich szkołach średnich w rekrutacji 2022/23Większe klasy rozwiązaniem na 1,5 rocznika w rekrutacji?W gdańskim magistracie usłyszeliśmy we wtorek, że miejsca w poszczególnych klasach mogą się jeszcze pojawiać.

- Obecnie dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty, poprzez zwiększenie liczebności uczniów w oddziałach - informowano.
Wstępnie Gdańsk informował o 25 dodatkowych oddziałach w porównaniu do ubiegłorocznej rekrutacji. Z kolei wiceprezydent Monika Chabior przekonywała, że otworzonych zostanie 36 dodatkowych klas.

- Chcąc zapobiegać efektom reformy edukacyjnej wprowadzonej przez minister Annę Zalewską, w roku szkolnym 2022/23 otworzymy 36 dodatkowych klas, z czego 11 powstanie w samych liceach ogólnokształcących. Dzięki temu jesteśmy w stanie przyjąć 1000 więcej uczniów w naszych szkołach, w porównaniu do ubiegłego roku. W tegorocznej rekrutacji ósmoklasiści mogli wskazać do 5 szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdańska, w których chcieliby podjąć naukę - przekonywała zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Zmiany w szkołach od wrześniaNa pytanie o utworzenie kolejnych klas słyszymy, że nie ma takiej możliwości w trakcie trwania rekrutacji, gdyż "byłoby to niezgodne z przepisami".

- W dalszym ciągu musimy operować tylko tymi miejscami, które formalnie widnieją w systemie. Oczywiście równolegle trwają analizy możliwości poszerzenia oferty szkół średnich nie tylko poprzez dodatkowe oddziały, ale też zwiększenie liczebności uczniów w klasach. Poszczególne decyzje w tym zakresie podejmować będą komisje rekrutacyjne, a zgodnie z przepisami po 1 września dyrektorzy szkół. Obecnie poszerzanie oferty już istniejących placówek jest dużo bardziej realne i efektywne, niż utworzenie nowej szkoły. Łatwiej zorganizować ofertę rozproszoną po różnych placówkach w oparciu o dostępną kadrę - informuje Patryk Rosiński z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Rodzice przekonują jednak, że największym problemem jest właśnie brak miejsc w liceach ogólnokształcących, to tam najwięcej kandydatów zostało z niczym. Lista wolnych miejsc w szkołach średnich znajduje się w systemie nabór. Jednak o tym, czy jest aktualna należy dowiadywać się bezpośrednio w szkołach.

"Ostateczne decyzje podejmowane będą blisko końca wakacji"Z kolei w Gdyni do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 2630 uczniów, w gdyńskich szkołach średnich wstępnie przygotowano 2720 miejsc, w trakcie trwania naboru zwiększając tę liczbę do 2944 miejsc. To o 736 miejsc więcej - w 23 dodatkowych oddziałach w porównaniu z ubiegłoroczną rekrutacją.

- Dokumenty złożyło 3777 kandydatów, 40 proc. spoza Gdyni. Zgodnie z prawem w szkołach średnich nie ma czegoś takiego jak rejonizacja. Uczeń z dowolnego zakątka Polski może rekrutować do gdyńskich szkół, a fakt zamieszkiwania w Gdyni nie daje preferencji. Gdyńskie szkoły cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysokie pozycje w rankingach. W całym mieście do żadnej szkoły po pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się 1100 osób. Do 5 sierpnia trwa rekrutacja uzupełniająca. Obserwujemy jak ten proces przebiega, ostateczne decyzje podejmowane będą blisko końca wakacji - informuje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022O sytuacji w szkołach informują nas rodzice, którzy z dziećmi szukają wolnych miejsc w szkołach. Problem z miejscami jest już również w szkołach prywatnych, gdzie także słyszy się o listach rezerwowych.

10:45 2 SIERPNIA 22

Uczniowie nieprzyjęci - liczba robi wrażenie (154 opinie)

I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.
I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (395)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

wykład, spotkanie

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jemioła nie jest:

 

Najczęściej czytane