• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim

(TG)
8 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się dziś spotkanie władz uczelni z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego dotyczące zasad rekrutacji na rok akademicki 2005/2006 w związku z nową maturą oraz bolońskiego systemu kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim. W spotkaniu udział wezmą także przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

- Spotkanie ma służyć przedstawieniu dyrektorom szkół ponagimnazjalnych zasad rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2005/2006 a także przekazaniu informacji na temat wprowadzonego, właśnie od roku akademickiego 2005/2006 bolońskiego systemu kształcenia na UG - poinformowała Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Zasady rekrutacji na rok akademicki 2005/2006 na Uniwersytecie Gdańskim zostały przygotowane zgodnie z założeniami nowej matury 2002, nowej matury 2005 a także starej matury.

Prof. dr hab. Halina Piekarek-Jankowska, prorektor ds. kształcenia UG należy do Zespołu Promotorów Procesu Bolońskiego, powołanego przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Proces Boloński to restrukturyzacja i harmonizacja systemów szkolnictwa wyższego w krajach Unii Europejskiej w celu utworzenia do 2010 r. wspólnej Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. Proces Boloński realizowany jest w myśl postanowień Deklaracji Bolońskiej podpisanej 19 czerwca 1999 r. przez ministrów edukacji z 29 krajów europejskich, w tym także z Polski (obecnie do Procesu Bolońskiego przystąpiło ponad 40 krajów). Główne postanowienia tej Deklaracji to: wprowadzenie studiów 2- i 3-stopniowych oraz systemu porównywalnych dyplomów, wprowadzenie ECTS, wdrażanie mobilności studentów w skali europejskiej, promocja współpracy europejskiej w zakresie jakości kształcenia, wdrażanie systemów kształcenia ustawicznego. Podstawy prawne do pełnej realizacji Procesu Bolońskiego w uczelniach polskich, w tym także dwustopniowy system kształcenia, zostały zawarte w projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

W spotkaniu z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego udział wezmą: rektor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Andrzej Ceynowa, prof. UG, prorektor ds. kształcenia, promotor Procesu Bolońskiego, prof. dr hab. Halina Piekarek-Jankowska, prorektor ds. studenckich dr Jacek Taraszkiewicz, Urszula Dalke, kierownik Biura Rekrutacji UG a także przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

W roku akademickim 2005/2006 Uniwersytet Gdański wprowadził na niemal wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych dwustopniowy system kształcenia, nowoczesne programy nauczania i europejski system punktowej oceny osiągnięć studenta (ECTS - European Credit Transfer System). Pierwszy stopień kształcenia obejmuje trzyletnie studia zawodowe, umożliwiające uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Każdy absolwent studiów zawodowych będzie mógł kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich, a następnie na trzyletnich lub czteroletnich studiach doktoranckich. Taki system kształcenia stwarza możliwość zdobycia w ciągu pięciu lat studiów dwóch dyplomów z różnych kierunków studiów.

- Boloński system kształcenia charakteryzuje się dużą elastycznością i pozwala na indywidualizację programu studiów - wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz. - Umożliwia równoległe studiowanie na różnych kierunkach i specjalnościach oraz zmianę kierunku kształcenia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia. Pozwoli studentom Uniwersytetu Gdańskiego w pełni korzystać z oferty dydaktycznej uczelni wyższych w Europie i na świecie a także odbywać część studiów za granicą.

Wprowadzając boloński system kształcenia, Uniwersytet Gdański identyfikuje się z ideą utworzenia Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego i uznaje za słuszne cele zawarte we Wspólnej Deklaracji Europejskich Ministrów Edukacji, podpisanej w Bolonii w 1999 roku.

Boloński system kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim to: możliwość zdobycia w ciągu pięciu lat studiów dwóch dyplomów z dwóch różnych kierunków studiów, możliwość studiowania według programów indywidualnych, możliwość odbywania części studiów w wybranej uczelni europejskiej, czytelny system transferu punktów kredytowych (ECTS), ułatwiający studia równoległe i wymianę międzynarodową studentów. System ten to także kształtowanie przyszłej zawodowej kariery zgodnie z wymaganiami rynku pracy, tworzenie warunków sprzyjających mobilności studentów i nauczycieli akademickich, poszerzenie oferty kształcenia w językach obcych a także możliwość dalszego zdobywania wiedzy na studiach podyplomowych.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (3)

  • a na PG to już od dawna jest wprowadzone, UG jak zawszwe w tyle; -)

    • 0 0

  • jak już to wprowadzono na PG system dwustopniowy (jak w wiekszości uczelni), ale to jeszcze daleka droga do Procesu Bolońskiego.

    • 0 0

  • No, nie na całej PG wprowadzono system dwustopniowy, na matematyce na przykład go zniesonio, ale za to punkty ETCS mają się dobrze:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane