Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022. Do kiedy wybór szkoły średniej?

W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa egzaminy ósmoklasisty zostały przesunięte. Sprawdziany odbywały się od 16 do 18 czerwca - to niemal dwa miesiące później niż pierwotnie zaplanowany termin - 21-23 kwietnia.
W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa egzaminy ósmoklasisty zostały przesunięte. Sprawdziany odbywały się od 16 do 18 czerwca - to niemal dwa miesiące później niż pierwotnie zaplanowany termin - 21-23 kwietnia. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Kiedy złożyć dokumenty do wybranej szkoły średniej? Kiedy uczniowie otrzymają wyniki egzaminów ósmoklasisty? W tym roku nabór do liceów, techników i szkół branżowych potrwa niemal przez całe wakacje. Ministerstwo edukacji i nauki podało terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny 2021/2022. Nabór rusza za ponad 3 miesiące.Czy egzaminy w czasie pandemii powinny się odbywać?

Zobacz wyniki (227)
Ósmoklasiści egzaminy rozpoczną w tym roku wyjątkowo później, bo w maju. Oznacza to więcej czasu na przyswojenie materiału niż dotychczas, gdy egzamin odbywał się w kwietniu. Oczywiście wszystko ze względu na pandemię koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia i konieczność nauki zdalnej.

Uczniowie egzaminy rozpoczną 25 maja (wtorek) od sprawdzianu z języka polskiego, 26 maja (środa) przystąpią do egzaminu z matematyki, a 27 maja (czwartek) czeka ich sprawdzian z języka obcego nowożytnego. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 16 czerwca do 18 czerwca 2021 r.

Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać.

Wynik jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.


Czytaj też: Nowe wymagania na egzaminie ósmoklasisty i maturze 2021

Rekrutacja rusza w połowie majaJeszcze zanim uczniowie przystąpią do egzaminów, rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich na przyszły rok szkolny 2021/2022.

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r. (z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziałów wymagających od kandydatów podejścia do egzaminów, szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe - tu wnioski składane są od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.).

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca 2021 r. Do 8 lipca wyniki, zaświadczenia i informacje mają być przekazane szkołom. Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji to zaś 9 lipca 2021 r.

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r. Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.

Czytaj też: Dni wolne od szkoły i egzaminy. Co czeka uczniów w 2021 roku?

Potwierdzenie chęci naukiOd 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia, dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W przypadku braku możliwości dostarczenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły - do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15:00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.

Kursy przygotowujące do egzaminów - również online


Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty.

Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego. Do 3 sierpnia kuratorzy oświaty będą publikować udostępnione przez dyrektorów placówek wolne miejsca. Do 5 sierpnia 2021 r. można też wystąpić do dyrekcji szkoły o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia - dyrekcja na przygotowanie takiego dokumentu ma 3 dni.

Opinie (19) 3 zablokowane

 • Minął semestr a jak nie było tak nie ma artykułu o stypendiach prezydentów miast, marszałka województwa (2)

  ministra czy premiera. Pani WS ma jakieś problemy z tym aby pisać o pozytywnych rzeczach i zdolnych uczniach?

  • 3 6

  • Wszyscy teraz zdolni (1)

   Teraz problem taki że w dobie nauczanie online "uczciwość" jest cnotą, a co za tym idzie mało który uczeń ma pewnie słabe oceny, sami piątkowi uczniowie :)

   • 3 3

   • stypendia za ten rok będą na jesieni

    ale i wtedy pani WS nic nie napisze

    • 0 0

 • (1)

  Zadyma rok temu była z rekrutacją.Może w tym roku będzie lepiej

  • 1 0

  • Nie będzie

   • 1 0

 • Współczuje obecnym 8-klasistom jak i maturzystom... sypiąca oświata z powodu pandemii strachu (4)

  Tak - podkreślam strachu! Bo WP przedwczoraj podała że mieliśmy w 2020 o 95% mniej zgonów i hospitalizacji z powodu zwykłej grypy wzgledem roku 2019. Nagle grypa przestała usmiercać ??! W zamian mamy grype o nazwie covid tyle że okraszoną taką histerią aby można było wprowadzić zamordyzm, lockdowny a ostateczny cel to wyszczepienie do 2025 całej ludzkości a kto odmówi ten do izolatek (to proces rozpisany na 3 lata wg przecieków z MFW). A wszystko to było możliwe dzięki temu że tak wielu z Was ogląda tą tanią propagandę w telewizji, mediach itp. Smutne to bo nie spodziewałem się że cywilizowany naród bardziej łyka tanią propagandę niż niedożywieni obywatele Korei pln

  • 12 15

  • Sprytnie zrobili - zmienili grypie nazwę i teraz rok w rok bedą opychać 7mld szczepioneczek

   Eldorado biznesowe dla mafii koncernowej (w której Billunio i ma przypadkiem zainwestowane akcje). Szumowskich rodzinka też ucieszy się z cwierć miliarda grancików a kolejne pewnie są w drodze

   • 2 2

  • pomyść (1)

   A może grypa nie rozprzestrzenia się tak jak zwykle, ponieważ są obostrzenia związane z COVID-19? Nie pomyślałeś o tym? A wiesz jaka była wyszczepialność przeciw grypie w tym roku względem poprzednich lat? Odpowiedz sobie na te pytania zamiast herezje wypisywać.

   • 10 0

   • Zgadzam się, to obostrzenia związane z pandemią COVID (maseczki, dezynfekcja rąk itd.) spowodowały zmniejszenie ilości zachorowań na grypę (dodatkowo zdecydowanie większa niż w poprzednich latach ilość zaszczepionych na grypę osób ). W sumie nie tylko ilość zachorowań na grypę spadła, również np. na tzw. "choroby brudnych rąk" , jako przykład WZW-A. To są powszechnie dostępne dane z raportów.

    • 10 0

  • Tak Panie myślący samodzielnie.

   Odpowiedz mi na pytanie, dlaczego w 2020 w listopadzie mieliśmy największą ilość zgonów od czasu II WŚ *dane Eurostatu*? Ano dlatego, że ta grypa ze zmienioną nazwą zbiera ogromne żniwo śmierci, w przeciwieństwie do zwykłej grypy.

   • 2 1

 • Czemu odrazu do szkoly sredniej???moze ktos jest ambitniejszy i woli do zawodowki!!!! (3)

  • 8 2

  • Szkoła średnia (1)

   Szkoła średnia to zawodówka, liceum i technikum. Zacznij myśleć !!!

   • 2 0

   • Zacznij myśleć !!!

    Szkola srednia to licea ogolnoksztalcace, zawodowe, technika a szkoly zawodowe to szkoly przewaznie 3 letnie uczace zawodow takich jak np. murarz tynkarz, malarz, piekarz, fryzjer, sprzedawca, magazynier, rzeznik, krawcowa, elektryk itp. Jest jak widzisz roznica.

    • 2 0

  • Ambitniejszy?

   do zawodówki?
   Do liceum chodzi się generalnie z myślą o studiach, a zawodówka jest dla osób bez ambicji i zdecydowanych w jakim kierunku chcą iść. Ale jak Powiedziała moja Pani od matematyki : Trzeba uszanować to, że niektórzy chcą być nikim ;P.

   • 0 0

 • Proszę o rzetelność

  "Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę". Nieprawda. Część uczniów będzie zwolniona z egzaminu, głównie z powodu niepełnosprawności czy choroby. I pomimo nieprzystąpienia do egzaminu ma szansę uczyć się nawet w najlepszej szkole.

  • 1 4

 • było

  Prawdę mówiąc to gdzieś widziałam listę .... niedawno.

  • 0 0

 • Wszyscy chętni do Szkoły Jazdy

  Chyba sam Hołowczyc musi tam wykładać. Pojeździłbym walcem.

  • 0 0

 • Najlepsze liceum (1)

  Ja mogę polecić Wam technischools.com super technikum, świetni nauczyciele i dużo praktyki. Po szkole od razu można zacząć pracę.

  • 0 0

  • Chyba najdroższe.

   Czesne 2 tysiące, wpisowe tyle samo.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
spotkanie, wystawa, pokaz
maj 29-31.12
g. 11:00, 12:30, 14:00
Gdynia, Akwarium Gdyńskie
Forum Młodych 2021
Forum Młodych 2021
forum
lis 30-2.12
wtorek - czwartek
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane