Wiadomości

stat

Studenci z Trójmiasta pójdą do wojska. Na ochotnika

Studenci będą mogli wziąć udział w szkoleniu wojskowym.
Studenci będą mogli wziąć udział w szkoleniu wojskowym. Fot. Fotolia/Arkadiusz Komski

Choć zasadnicza służba wojskowa jest już tylko wspomnieniem, Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z resortem nauki chce przywrócić pobory. Tyle że na zasadzie pełnej dobrowolności. W ramach pilotażowego programu Legia Akademicka studenci odbędą szkolenia wojskowe m.in. na poligonach. Dwie uczelnie z Gdańska dołączyły do programu i będą rekrutować przyszłych rezerwistów. Już teraz nie brakuje chętnych.Czy zasadnicza służba wojskowa powinna być przywrócona?

tak, uważam, że młodzi mężczyźni powinni przechodzić takie szkolenia 36%
tak, ale taka służba nie powinna trwać 9 miesięcy jak kiedyś 15%
nie, postawiliśmy na model armii zawodowej, nie widzę więc powodu 49%
zakończona Łącznie głosów: 692
Wskrzeszenie idei Legii Akademickiej - dawniej formacji studentów warszawskich zrzeszonych w ramach ochotniczej służby wojskowej, ma pomóc w odbudowie i odmłodzeniu polskich rezerw wojskowych.

- Od momentu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej, czyli od 2009 roku, nastąpił dramatyczny spadek osób, które nie są zawodowymi wojskowymi, ale mają przeszkolenie wojskowe - argumentował Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
W pierwszej edycji programu MON i MNiSW, która wystartuje najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie, udział weźmie ponad 50 uczelni z całego kraju. Trójmiasto będą reprezentować Uniwersytet Gdański oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Zaangażowanie w projekt, zarówno po stronie uczelni, jak i samych studentów jest całkowicie dobrowolne. Na razie pomorskie uczelnie znają jedynie ogólny zarys programu, a o szczegółach opowiedzą wkrótce.

- UG czeka na razie na warunki umowy w sprawie realizacji pilotażu, ale nie mamy jeszcze żadnych informacji z MON, mimo to już zgłaszają się chętni studenci. W tej chwili nie dysponujemy informacjami dotyczącymi warunków finansowych, liczebności grupy uczestniczącej w programie itp. UG dysponuje za to własną kadrą przygotowaną do prowadzenia zajęć teoretycznych - mówi prof. Arnold Kłonczyński, prorektor ds. studenckich UG.
- Na razie nie znamy szczegółów rekrutacji, zasady nie zostały jeszcze ustalone. Nie wiemy też, ilu studentów będzie chciało wziąć udział w szkoleniu wojskowym - przyznaje Monika Żmudzka-Brodnicka, rzeczniczka prasowa AWFiS.
Za dzień na poligonie student dostanie 91,20 zł

Nieco więcej na temat samego programu zdradza MON. Tak jak w latach 2003-2008 ochotnicze szkolenie wojskowe będzie dzieliło się na cześć teoretyczną - realizowaną na poszczególnych uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, która będzie się odbywać w jednostkach, centrach, ośrodkach wojskowych i na poligonach. Wykłady z teorii potrwają 30 godzin.

Po zaliczeniu części teoretycznej student-ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna przypadnie na okres przerwy wakacyjnej. Podczas 6-tygodniowego szkolenia w jednostkach wojskowych studenci poznają żołnierskie życie od podszewki. Za dzień szkolenia poligonowego student, jak każdy szeregowy, otrzyma 91,20 zł. Ukończenie całego cyklu zakończy się egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy. Chęć udziału w ochotniczym szkoleniu wojskowym studenci powinni zgłaszać na swoich uczelniach. Na tym jednak nie koniec.

MON już teraz pochwalił się też planami na kolejne miesiące. Program pilotażowy ma być rozbudowywany. Docelowo studenci w ramach dobrowolnych szkoleń będą mogli zyskać nominację na stopień oficera.

Zobacz ćwiczenia przeciwlotników na poligonie

Opinie (124) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek: