• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studia za legitymację? Po pierwszym semestrze rezygnuje nawet 27 proc. studentów

Piotr Kallalas
23 listopada 2023, godz. 08:00 
Opinie (137)
Legitymacje studenckie są najczęściej wydawane na czas jednego semestru. Legitymacje studenckie są najczęściej wydawane na czas jednego semestru.

Studia dla legitymacji i zniżek? To rozwiązanie wybiera rzesza studentów, którzy po rekrutacji zwykle ani razu nie pojawiają się na zajęciach czy wykładach. - To trochę oszukanie systemu, ale nic na to nie poradzimy - słyszymy na uczelni.




Czy zdarzyło ci się zapisać na studia tylko dla legitymacji?

- Kilka lat temu chodziłem przez semestr na etnofilologię kaszubską. Wiedziałem, że będę miał rok przerwy i na początku chciałem podejść do tematu aktywnie - skorzystać z zajęć. Praktyka jednak okazała się inna, ostatecznie nie dotarłem na ani jedne zajęcia, czego trochę też żałuję - zdradza Wojtek, który obecnie studiuje zupełnie inny kierunek studiów.

Legitymacja studencka a korzyści



Takie podejście nie jest odosobnione, dlaczego tak się dzieje? Czasami studenci robią sobie rok przerwy, nie dostają się na wymarzony kierunek czy też zaczynają pracę, a jednocześnie chcą cały czas korzystać ze zniżek.

- Niestety taki system obserwujemy od lat, nad czym szczególnie ubolewają organizatorzy kierunków bardziej niszowych. To trochę oszukanie systemu, ale nic na to nie poradzimy - mówi nam profesor kierunku humanistycznego, gdańskiej uczelni wyższej.

Studia za legitymację. Nawet 27 proc. studentów kończy edukację na pierwszym semestrze



Trudno się dziwić, zniżki na poziomie 51 proc. w transporcie publicznym czy ulgi w wielu instytucjach kultury i rekreacji z pewnością przyciągają. Nie jest jednak łatwo oszacować, jaka jest skala takiego zjawiska, ponieważ studenci nie informują o powodach rezygnacji. Można natomiast obserwować trendy liczby studentów po pierwszym semestrze.

- W roku akademickim 2022/2023 studia w Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło 9003 studentów, a po pierwszym semestrze zostało skreślonych lub zrezygnowało ze studiów 2424 studentów, co stanowi w zaokrągleniu 27 proc. przyjętych na studia. Nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie określić powodu skreślenia z listy studentów, ale jest bardzo prawdopodobne, że część tych osób zapisała się na studia tylko po to, aby otrzymać legitymację - mówi Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego.
Legitymacje są przedłużane co semestr i, co istotne, dokumenty podbite w drugiej połowie roku są ważne do końca października.

- Zgodnie z Regulaminem Studiów Uniwersytetu Gdańskiego prodziekan może skreślić studenta w przypadku nieobecności na wszystkich zajęciach w pierwszym semestrze w terminie miesiąca od rozpoczęcia zajęć - dodaje rzecznik UG.

Procedura skreślenia z listy studentów - student może się odwołać



Trudno oszacować, jak sytuacja wygląda w tym roku akademickim. Politechnika Gdańska już teraz widzi, że kilkanaście proc. studentów ani razu nie pojawiło się na terenie uczelni.

- Od początku bieżącego roku akademickiego do końca października niespełna 15 proc. studentek i studentów PG nie pojawiło się na zajęciach ani razu. W przypadku gdy nieobecność dotyczy co najmniej czterech zajęć z danego przedmiotu objętego planem studiów, uczelnia jest zobligowana przez obowiązujący "Regulamin studiów PG" do rozpoczęcia procedury skreślenia z listy studentów każdej osoby, której przytrafiła się taka sytuacja. Nie dzieje się to jednak od razu, bo po informacji o wszczęciu tej procedury studentom przysługuje możliwość złożenia odwołania i usprawiedliwienia nieobecności, a po pozytywnym rozpatrzeniu możliwość dalszego studiowania - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej.
Legitymacja bez aktualnej naklejki traci na ważności.

Święto branży projektowej w Gdańsku. Na scenie szef misji kosmicznych NASA Święto branży projektowej w Gdańsku. Na scenie szef misji kosmicznych NASA

120 studentów AWFiS nie ukończyło semestru



Z kolei na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu student, który ma zostać skreślony z listy, otrzymuje powiadomienie o procedurze i ma prawo wypowiedzenia się w tej kwestii.

- Dziekanat wystawia datę skreślenia, najczęściej do 7 dni. Decyzja zostaje wysłana pocztą. Z danych, które udało mi się uzyskać z dziekanatów, w ubiegłym roku akademickim w sumie (wszystkie kierunki) 120 osób otrzymało legitymację, ale nie ukończyło semestru - mówi Mikołaj Polak, rzecznik Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Tutaj również legitymacje są podbijane na okres jednego semestru.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane