• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studia za legitymację? Po pierwszym semestrze rezygnuje nawet 27 proc. studentów

Piotr Kallalas
23 listopada 2023, godz. 08:00 
Opinie (137)
Legitymacje studenckie są najczęściej wydawane na czas jednego semestru. Legitymacje studenckie są najczęściej wydawane na czas jednego semestru.

Studia dla legitymacji i zniżek? To rozwiązanie wybiera rzesza studentów, którzy po rekrutacji zwykle ani razu nie pojawiają się na zajęciach czy wykładach. - To trochę oszukanie systemu, ale nic na to nie poradzimy - słyszymy na uczelni.
Czy zdarzyło ci się zapisać na studia tylko dla legitymacji?

- Kilka lat temu chodziłem przez semestr na etnofilologię kaszubską. Wiedziałem, że będę miał rok przerwy i na początku chciałem podejść do tematu aktywnie - skorzystać z zajęć. Praktyka jednak okazała się inna, ostatecznie nie dotarłem na ani jedne zajęcia, czego trochę też żałuję - zdradza Wojtek, który obecnie studiuje zupełnie inny kierunek studiów.

Legitymacja studencka a korzyściTakie podejście nie jest odosobnione, dlaczego tak się dzieje? Czasami studenci robią sobie rok przerwy, nie dostają się na wymarzony kierunek czy też zaczynają pracę, a jednocześnie chcą cały czas korzystać ze zniżek.

- Niestety taki system obserwujemy od lat, nad czym szczególnie ubolewają organizatorzy kierunków bardziej niszowych. To trochę oszukanie systemu, ale nic na to nie poradzimy - mówi nam profesor kierunku humanistycznego, gdańskiej uczelni wyższej.

Studia za legitymację. Nawet 27 proc. studentów kończy edukację na pierwszym semestrzeTrudno się dziwić, zniżki na poziomie 51 proc. w transporcie publicznym czy ulgi w wielu instytucjach kultury i rekreacji z pewnością przyciągają. Nie jest jednak łatwo oszacować, jaka jest skala takiego zjawiska, ponieważ studenci nie informują o powodach rezygnacji. Można natomiast obserwować trendy liczby studentów po pierwszym semestrze.

- W roku akademickim 2022/2023 studia w Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło 9003 studentów, a po pierwszym semestrze zostało skreślonych lub zrezygnowało ze studiów 2424 studentów, co stanowi w zaokrągleniu 27 proc. przyjętych na studia. Nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie określić powodu skreślenia z listy studentów, ale jest bardzo prawdopodobne, że część tych osób zapisała się na studia tylko po to, aby otrzymać legitymację - mówi Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego.
Legitymacje są przedłużane co semestr i, co istotne, dokumenty podbite w drugiej połowie roku są ważne do końca października.

- Zgodnie z Regulaminem Studiów Uniwersytetu Gdańskiego prodziekan może skreślić studenta w przypadku nieobecności na wszystkich zajęciach w pierwszym semestrze w terminie miesiąca od rozpoczęcia zajęć - dodaje rzecznik UG.

Procedura skreślenia z listy studentów - student może się odwołaćTrudno oszacować, jak sytuacja wygląda w tym roku akademickim. Politechnika Gdańska już teraz widzi, że kilkanaście proc. studentów ani razu nie pojawiło się na terenie uczelni.

- Od początku bieżącego roku akademickiego do końca października niespełna 15 proc. studentek i studentów PG nie pojawiło się na zajęciach ani razu. W przypadku gdy nieobecność dotyczy co najmniej czterech zajęć z danego przedmiotu objętego planem studiów, uczelnia jest zobligowana przez obowiązujący "Regulamin studiów PG" do rozpoczęcia procedury skreślenia z listy studentów każdej osoby, której przytrafiła się taka sytuacja. Nie dzieje się to jednak od razu, bo po informacji o wszczęciu tej procedury studentom przysługuje możliwość złożenia odwołania i usprawiedliwienia nieobecności, a po pozytywnym rozpatrzeniu możliwość dalszego studiowania - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej.
Legitymacja bez aktualnej naklejki traci na ważności.

Święto branży projektowej w Gdańsku. Na scenie szef misji kosmicznych NASA Święto branży projektowej w Gdańsku. Na scenie szef misji kosmicznych NASA

120 studentów AWFiS nie ukończyło semestruZ kolei na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu student, który ma zostać skreślony z listy, otrzymuje powiadomienie o procedurze i ma prawo wypowiedzenia się w tej kwestii.

- Dziekanat wystawia datę skreślenia, najczęściej do 7 dni. Decyzja zostaje wysłana pocztą. Z danych, które udało mi się uzyskać z dziekanatów, w ubiegłym roku akademickim w sumie (wszystkie kierunki) 120 osób otrzymało legitymację, ale nie ukończyło semestru - mówi Mikołaj Polak, rzecznik Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Tutaj również legitymacje są podbijane na okres jednego semestru.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

wykład, spotkanie

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane