Wiadomości

Studniówka 2021. Maturzyści w tym roku bez balu

Zeszłoroczna studniówka w XIX LO w Gdańsku.
Zeszłoroczna studniówka w XIX LO w Gdańsku. fot. Piotr Żagiell/Trojmiasto.pl

Normalnie o tej porze roku dźwięki poloneza można byłoby usłyszeć w każdym liceum. Odbywałyby się ostatnie próby przed ważnym wydarzeniem w życiu każdego maturzysty - studniówką. Trwałyby ostatnie przygotowania: poszukiwania idealnej kreacji czy dobrze skrojonego garnituru, butów, modnych dodatków, sprawdzonego fryzjera i kosmetyczki. W tym roku, w obliczu panującej pandemii koronawirusa, nie ma mowy o organizowaniu studniówkowej imprezy. Uczniowie przygotowują się do egzaminu dojrzałości podczas nauki zdalnej. Jak czują się z tym, że omija ich pierwszy ważny bal w życiu każdego młodego człowieka? W jaki sposób zamierzają odliczać 100 dni do matury? Zapytaliśmy o to maturzystów z Trójmiasta.Zobacz, jak wyglądały studniówki w zeszłym roku


Jak wspominasz swoją studniówkę?

wspaniale, to była jedna z najlepszych imprez w moim życiu 18%
dobrze się bawiłe(a)m, ale nie mam dużego sentymentu 33%
było średnio, ale nie żałuję, że byłe(a)m 25%
źle, szkoda mojego czasu i pieniędzy 11%
nie byłe(a)m na studniówce 13%
zakończona Łącznie głosów: 1056
Zanim przygotowania do matury wchodziły w ostatnią, decydującą fazę, maturzyści bawili się na studniówce - pierwszym w życiu dorosłym balu. Studniówki to wieloletnia tradycja. Na szkolne bale urządzane 100 dni przed maturą chodzili wszyscy. Nikt jednak nie przypuszczał, że nadejdzie taki rok, kiedy zorganizowanie tego balu będzie niemożliwe.

Jak wyglądały trójmiejskie studniówki?Z roku na rok studniówki stają się coraz bardziej wystawne i organizowane są z wielką pompą. Odbywające się od początku karnawału do końca lutego bale sprawiają, że przyszli maturzyści chociaż na chwilę zapominają o książkach i testach, a głównym tematem przez kilka dni stają się sukienki, garnitury, partnerzy do poloneza, najlepsi fryzjerzy i kosmetyczki w mieście. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami.

W ubiegłym roku towarzyszyliśmy trójmiejskim licealistom w ich pierwszym ważnym balu, odwiedzając łącznie aż 29 szkół średnich z Trójmiasta, wszystkie galerie obejrzycie tutaj. Studniówkowe bale najczęściej urządzane były w hotelach, ale nie zabrakło także tych odbywających się w szkolnych murach. Taki zwyczaj kultywowany jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (z przerwami) w III LO w Gdyni. Bale te mają zwykle sporo uroku, a już samo dekorowanie sali dostarcza młodym ludziom wielu pięknych wspomnień i przeżyć nie mniejszych niż sama impreza. W zeszłym roku na studniówkę w szkole zdecydowało się również gdyńskie Liceum Katolickie.

Polonez jest nieodłącznym elementem każdej studniówki. Tym tańcem rozpoczynają się bale. Na zdjęciu: uczniowie VI LO w Gdyni.
Polonez jest nieodłącznym elementem każdej studniówki. Tym tańcem rozpoczynają się bale. Na zdjęciu: uczniowie VI LO w Gdyni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trójmiejscy maturzyści: przykro nam, ale rozumiemy sytuacjęWiększość tegorocznych maturzystów zgodnie przyznaje, że jest im smutno i żal, że ominie ich bal, który zdarza się w życiu tylko raz.

- Jest mi żal, że studniówka się nie odbędzie, ponieważ̇ to wyjątkowe wydarzenie, które zapoczątkowuje 100 dni do matury i jednocześnie kończy licealne życie i zaczyna nowy rozdział. W mojej szkole są plany zastępcze, czyli bal pomaturalny, aczkolwiek to wszystko będzie zależało od panującej sytuacji - mówi Oliwia, tegoroczna maturzystka.
- Szkoda, że jej nie będzie. Myślę, że jest to wspomnienie z czasów szkolnych, które pamiętasz do końca życia. Właściwie zawsze po studniówce zaczynało się takie poważne odliczanie do matury, był to tez również miło spędzony czas z rówieśnikami oraz nauczycielami. U nas w szkole niby miał być jakiś bal w czerwcu, ale samorząd uznał, że nikomu po ukończeniu szkoły nie będzie chciało się przychodzić. To prawda, osobiście uważam, że w trakcie wakacji mało komu chciałoby się przyjść i to nie byłoby to samo co prawdziwa studniówka - opowiada Asia.

Wszystkie zdjęcia ze studniówek 2020 w Trójmieście- Moim zdaniem trochę przykro, bo jednak jest to ostatni bal, w którym warto uczestniczyć i jeszcze spędzić czas ze znajomymi. W mojej szkole była propozycja, żeby bal maturalny był w późniejszym terminie, ale to już nie jest to samo co studniówka. Mam takie mieszane uczucia, ale nie uważam, żeby studniówka była jakimś szczególnie ważnym wydarzeniem - powiedziała nam Kinga, uczennica gdyńskiego liceum.
Studniówka to noc, podczas której każdy uczeń chce wyglądać i czuć się wyjątkowo. Na zdjęciu: uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista".
Studniówka to noc, podczas której każdy uczeń chce wyglądać i czuć się wyjątkowo. Na zdjęciu: uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista". fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
- Mimo wszystko szkoda, że nie ma studniówki. Mimo że moja klasa nie jest mocno zgrana to jednak chcielibyśmy ją mieć. Każdy miał studniówkę i pewnie będzie miał w kolejnych rocznikach. Generalnie studniówki są odwołane, ale samorząd zastanawia się, czy nie zrobić balu maturalnego, ale nie wiadomo kiedy miałoby to być i jaką formę przybrać, więc w sumie nikt nie ekscytuje się tym tematem - twierdzi MartaGdańska.
- Zawsze chciało mi się śmiać z tych wielkich przygotowań do studniówki, dziewczyn, które tworzą projekty wymarzonej sukni, potem odchudzają się, żeby się w nią zmieścić, wizyt u kosmetyczki, fryzjerki, próbnego makijaż... Do przesady. Tak się zdarzyło, że w zeszłym roku w trakcie wyprzedaży natknęłam się na super sukienkę w dodatku w rewelacyjnej cenie. Od razu ją kupiłam z myślą o studniówce. Cieszyłam się, że będę miała problem z głowy, gdy inni będą wariować. Niestety, studniówki nie będzie, a sukienka wisi w szafie i czeka na jakąś dobrą okazję - mówi Ania, maturzystka z Gdańska.
Nie wszystkim maturzystom jest jednak przykro z powodu odwołanych studniówek. Są tacy, którzy cieszą się, że ominą ich niepotrzebne przygotowania czy wydatki.

- Mi zupełnie nie jest żal, że nie będzie studniówki. Co tu świętować jak egzaminy i ostatnie oceny dopiero przed nami? Teraz powinniśmy się skupić na nauce, a na świętowanie przyjdzie czas po odebraniu świadectw i wyników - mówi Dawid, licealista z Gdyni.
- Rozumiem, że dla większości jest to smutne, że coś ich ominie i że studniówka jest obiektywnie ważnym wydarzeniem w życiu. Ja nie lubię takiego splendoru, stresowałabym się, że nie mam z kim pójść czy zatańczyć. Nie lubię się też stroić. Pewnie gdyby studniówki były, rodzice namawialiby mnie, żebym poszła i byłoby im przykro, że nie chcę, więc cieszę się teraz, że mam problem z głowy - tłumaczy Zuzia, uczennica liceum w Gdyni.

Studniówka III LO w Gdyni w murach szkoły (2019 rok):

Bal na zakończenie szkoły zamiast studniówkiPomysł zorganizowania balu maturalnego w zamian za studniówkę pojawia się w szkołach coraz częściej. Zakładając, że w kolejnych tygodniach obostrzenia będą luzowane, do czego też przyczynić się mają masowe szczepienia w kierunku COVID-19, to są szanse, że zabawy maturzystów mogłyby odbyć się późną wiosną czy latem. Na razie jednak myśl o zorganizowaniu balu dla maturzystów pozostaje w strefie odległych marzeń. Dyrektorzy szkół musieliby podjąć odważne decyzje, a do tych - póki nauka odbywa się zdalnie - nikomu się nie śpieszy.

Czytaj także: Takich studniówek już nie ma, czyli tak kiedyś bawili się maturzyści

Takie bale nie byłyby niczym nowym, lecz oznaczałyby powrót do dawnych tradycji. Bale abiturientów organizowano w Polsce przed wojną, a także w latach czterdziestych i do połowy lat pięćdziesiątych. Odbywały się one już po zdaniu egzaminu dojrzałości i były sposobem na pożegnanie się maturzystów ze szkołą. Studniówki zastąpiły bale maturalne na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Zwyczaj organizowania balu w innym terminie - na zakończenie szkoły, przyjął się w wielu krajach, a najbardziej znany - dzięki licznym filmom i serialom o amerykańskich nastolatkach - jest w USA. Tamtejsze bale na zakończenie szkoły (ang. prom, czyli taniec na promenadzie) odbywają się pod koniec maja, kiedy wszystkie istotne egzaminy są już nie tylko napisane, ale znane są ich wyniki, a absolwenci wiedzą, gdzie będą kontynuować naukę po wakacjach. Często udział biorą w nich nie tylko opuszczający szkołę, ale wszyscy uczniowie. Mają one swoje motywy przewodnie. Przyjeżdża się na nie limuzynami, a także przyjęte jest, że dziewczęta otrzymują od partnerów bukieciki na rękę.

A jak wy wspominacie swoją studniówkę? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami w komentarzach.

Opinie (132) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (7)

  Matura teraz to komedia...30% aby zdać a zadania jak z podstawówki.Kiedyś to był papier i naprawdę trzeba było coś wiedzieć żeby zdać.A teraz poziom hamerykanski, Ci nie wiedzą nawet co to Europa.

  • 113 22

  • Ty zapewne na swojej maturze używałeś takicj zwrotów jak:"apsurt","szweckie kąserwy","żapka". (1)

   • 6 17

   • a ty jesteś ślepy i pusty jak dzban

    zapewne

    • 10 3

  • Mylisz się.

   Z matematyki znaczna cześć zadan to test jednokrotnego wyboru.Z takiego testu średnio 25% osiągnie szympans.Tak wiec w rzeczywistości wystarczy umieć znacznie mniej niż 30%.

   • 8 4

  • matura to bzdura :) (1)

   jak ktoś ma łeb na karku i jest uczciwym człowiekiem, a nie świnią to w życiu sobie poradzi i będzie szczęśliwy bez różniczkowania lub szczegółowych wojennych dat.

   • 2 3

   • niestety życie pokazuje, że lepiej wychodzą na tym ci drudzy

    • 3 1

  • no i co z tego, że masz 30 % skoro z takim wynikiem to sobie możesz aplikować na hotelarstwo

   zarządzanie albo politologię, chyba że płatnie idziesz, to cię na prawo wezmą jak odpowiednio zabecalujesz

   • 1 1

  • gosh889

   Lubię te wypowiedzi z cyklu ''kiedyś to było...'' oraz nie rozumiem czemu każdy zawsze wspomina jak ciężka była matura za jego czasów. Patrząc na to przez mój pryzmat 13 lat temu nie było wymogu pisania matury z matematyki co bardzo mi ją ułatwiło, przez co można powiedzieć ze obecnie jest cięższy stopień trudności.

   Może po prostu widzimy to przez pryzmat dalszej edukacji, przez co i większej wiedzy po czasie?

   • 1 0

 • (1)

  Z roku na rok studniówki stają się coraz bardziej wystawne i organizowane są z wielką pompą. Natomiast poziom nauczania niżej i niżej! Główne zdjęcia w FB ta Instagramie!

  • 95 4

  • A ja lubię to że licealiści wydają gruby grosz w moim ekskluzywnym

   ośrodku na Kaszubach. To że się kocą po kątach też mi nie przeszkadza. A ile można na nich zarobić! Studniówki muszą wrócić! Budka i Schetyna muszą coś zrobić. Natychmiast piszę do Tuska! Dość lockdałnu!

   • 2 4

 • bale maturalne

  Studniówki były w szkołach a bale maturalne po zdaniu matury w lokalach ( bardzo często w Grand Hotelu) jeszcze w latach 70 ,Maturzystka 1969

  • 46 2

 • Studniówka 2021 R.I.P. (2)

  Współczuję młodzieży.
  My 'dorośli' jesteśmy przykrzy, potrafimy wszystko zepsuć.

  • 23 34

  • Zbrodniarze z rządu odpowiedzialni za ten brak studniówek powinni znaleźć sie w więzieniu - tam gdzie ich miejsce (1)

   Oczywiście również za szereg pozostałych zbrodni przeciw narodowi polskiem.

   • 4 6

   • Kto chce studniôwki??????

    Mało kto!!!!

    • 3 1

 • Przynajmniej tych setek zdjęć obnażających prywatność tych młodyh ludzi nie będzie zamieszczanych

  • 41 10

 • I super (8)

  Po co ta studniówka ? Rozumiem bawić się już po maturze, na balu maturalnym ale w dobie covid 19 za 3 lata się w Polsce uda jakaś większa impreza

  • 21 19

  • Po co studniówka? Bo to tradycja, nie ma przymusu chodzenia na studniówkę. (6)

   Po latach mogę śmiało powiedzieć, że znajomości i przyjaźnie z czasów szkoły średniej są o wiele bardziej trwałe i bardziej zażyłe niż te późniejsze z okresów studiów czy z podstawówki. Między ludźmi w tym trudnym wieku dojrzewania i dorastania tworzą sie specyficzne więzi scementowane jakimiś wspólnymi wydarzeniami. Wycieczki, imprezy a jednym z takich wydarzeń jest tez studniówka którą potem sie wspomina po latach przy okazji spotkań. Co oni bedą wspominać? 1,5 roku wspólnej nauki po czym 1,5 roku separacji i zdalne nauczanie. Zamiast ludzi z klasy bedą pamietać ich awatary? To jest prawdziwy dramat, zeby odziewać ludzi w tym wieku z możliwości wspólnego przeżywania swojej młodości. Nie rozumiecie tego?

   • 6 10

   • Twoje znajomości tworzyłaś w trakcie szkoły nie na studniówce (5)

    Nie rozumiem po co imprezować przed egzaminem ?? Trzeba świętować po jak się uda zdać i wtedy można się tym cieszyć
    to 5ak jakby robić imprezę sto dni przed weselem
    tradycjaa moja żona ma na drugie tradycja

    • 10 3

    • No a z kim byłem na studniówce jak nie z towarzystwem ze szkoły? (4)

     Musiałeś/aś mieć smutną szkołe średnią skoro tego nie kumasz.

     • 2 6

     • Ja się pytam po co imprezować przed egzaminem!? (3)

      Przed maturą wszyscy są w ogromnym stresie, czy uda się zdać czy nie , więc po co świętować 100 dni przed? co świętować? w jakim celu ? Moim zdaniem lepiej świętować balować po zdanym egzaminie. Btw miło wspominam szkole średnią do tej pory utrzymuje przyjaźnie z tego czasu , ale nie ze względu na studniówkę

      • 8 2

      • Studniówkę nazywasz imprezowaniem ???? OMG !!! (2)

       Ten jeden sobotrni zazwyczaj wieczór raczej nie powodował nigdy że uczniowe szli w tango trwające 2-3 tygodnie i nie mogli się dalej przygotowywać do matury.
       Oczywiście, że sama studniówka nie rzutuje na znajomości z okresu szkoły ale była zawsze takim miłym wspólnym wydarzeniem jak np wycieczki czy inne imprezy szkolne, których też młodzież jest pozbawiona od ponad roku.

       • 3 6

       • A widziałaś/eś jak wyglądają ostatnio studniówki??

        Bliżej im do wystawnego wesela niż do "studniówki" o której Ty mówisz, który jesteś rocznik 75?

        • 7 1

       • A studniówka to nie jest impreza ?

        Zapoznaj się z definicją.

        • 1 0

  • Mam nadzieje ze ty

   A także twe dzieci nie odbedziecie żadnej imprezki typu studniówka , 18-tka .... wszak sr*ndemia a potem może być np atak Marsjan.

   • 3 4

 • To chyba dobrze. Kiedyś dzieciaki się tylko wystroiły, przygotowały salę a rodzice bufet i było fajnie. Teraz tak nie jest. (5)

  Teraz dzieciaki kupują stroje balowe za ciężki grosz rodziców, inwestują we fryzjera, kosmetyczkę i wpłatę na balangę w jakiejś drogiej knajpie. Wszystkie te dziewczynki w tych balowych kiecach wyglądają jak własne matki. szkoda kasy na takie bale.

  • 93 8

  • Same ich nie kupują,same tego wszystkiego nie nakręcają

   To jast nasza wina,wina dorosłych jak świat naszych dzieci dzisiaj wygląda

   • 17 0

  • to chyba źle, studniówka to studniówka (1)

   Co z tego że 20-lat temu były inne? To nie powód żeby odmawiać im prawa do przeżycia własnej, w czasach dzisiejszych.

   • 14 7

   • Przezyją bal maturalny.

    To balangi teraz to chyba niewiele mają wspólnego ze studniówkami.

    • 5 0

  • (1)

   One często to w tym wieku już są bardziej przemłócone od ich matek;)

   • 0 0

   • heh, pamiętam liceum jak niektóre co miesiąc lub dwa z innymi chodziły za rączkę

    tak szybko się zakochiwały i tak samo szybko odkochiwały - trochę dziwne to było, że może 3-4 na 10 było coś warte a reszta, szkoda gadać. Dlatego teraz tak za aborcją postulowały gimbusy

    • 0 0

 • Zacytuje pewnego pana ... (5)

  Nie ma się czego bać ten wirus jest już w odwrocie on jest jak inne choroby ....

  • 48 8

  • Az miło

   Posłuchać

   • 7 1

  • Zacytuje pewna panią. (3)

   Czuje się jakby ktoś na mnie .........W szczepieniu nawet królowa angielska nie dała rady jej wyprzedzić.

   • 7 0

   • Zacytuję automat z infolinii gdzie może senior 80 plus zarejestrować się na szczepienie. (2)

    Limit oczekujących przekroczony do widzenia może kiedyś do ciebie oddzwonimy. Po wizycie w swojej przychodni senior się dowiedział że nie ma już terminów na szczepienia ma sobie poszukać innej przychodni .Brawo rząd za organizację szczepień.

    • 6 4

    • (1)

     gratulacje dla tych co na nich głosowali, każdy swoją ręką podpisał się pod tym co nam zaserwowali i jeszcze zaserwują

     • 4 4

     • Dzięki za gratulacje.Tez jestem zadowolony.

      • 2 2

 • Takie czasy,ja tez nie miałem studniówki i balu -rok 1982..... (5)

  tez był lockdown-ale wtedy nazywało sie to stan wojenny...

  • 68 1

  • matura 1982

   Hej ja też 1982 ! Nie było studniówki, ale bal maturalny i owszem w Grand hotelu w Sopocie do 6 rano (godzina policyjna). Pozdrawiam II LO Sopot - matura 1982 :) Klasa mat- fiz B.

   • 11 0

  • Łączność 1982

   Też nie było..wojna.

   • 10 0

  • TPSiCH 1982 (2)

   Szkola Chemiczna Gdansk tez nie mielismy studniowki.

   • 6 0

   • PSB - maturzyści 1982 (1)

    Budowlanka na Grunwaldzkiej- nie mieliśmy studniówki ani balu maturalnego

    • 4 0

    • no to własnie ja ....1982 5C Technikum Budowlane:)

     • 1 0

 • Studniowka 2022 (4)

  Pewnie też

  • 19 4

  • Prawda (1)

   Już nigdy nie będzie studniówek...

   • 6 2

   • NieBędzieNiczego

    Przypuszczalnie już nigdy nie wyjdziemy z izolacji - to znaczy nasze pokolenie, wolność spotykania się, wolność zgromadzeń i imprez poznają dopiero nasze dzieci. Myślę że nie będzie niczego (że też zacytuję tu znaną myśl...).

    • 7 2

  • Powalczymy to będzie (1)

   trzeba walczyć i się nie poddawać. Jak jeszcze podawali statystyki to żaden zdrowy licealista nie zmarł na covid - młodzi i tak imprezują, jedna mniej czy więcej niczego tu nie zmieni.

   • 1 3

   • Walka o studniówkę? Bez jaj.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?