• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studniówka 2023. Ile kosztuje? "Nawet tysiąc za bal"

Wioleta Stolarska
25 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (83)
Studniówka I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni Studniówka I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

Studniówka 2023. Za niespełna dwa miesiące maturzystów czeka wielkie odliczanie, a wcześniej huczna zabawa. W styczniu ruszą Studniówki 2023. Ile maturzyści, a właściwie ich rodzice, średnio wydadzą na bal maturalny? Czy ceny zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? Co składa się na koszt studniówki?
Ile wydasz na studniówkę?

Studniówka dla nastolatków i ich rodziców to z pewnością duże przeżycie. Jednak jeśli młodzież chce się dobrze bawić, musi zapłacić - i to nie mało.

Ile kosztuje studniówka 2023?Jeszcze kilka lat temu standardową ceną było ok. 200 zł od osoby. Teraz, jak relacjonują rodzice, to już 350, 400 czy nawet 480 zł od osoby, a to dopiero początek wydatków. Tysiąc złotych za jeden bal? Dla wielu rodziców to zbyt wiele.

- Studniówka w liceum naszego syna odbędzie się w hotelu, przeanalizowano kilka opcji, ale ta podobno była najkorzystniejsza. Ostatecznie koszt to 490 zł od ucznia klasy IV oraz 300 zł od osoby towarzyszącej - mówi Agnieszka, mama licealisty z Gdańska.
- Studniówka mojego syna odbywa się w wynajętej sali, nie wiem, czy to drogo, czy nie, ale ostatecznie za parę wyszło 700 zł. Wiadomo, że jeśli młodzież łączy się w pary w szkole, wychodzi po połowie, inaczej za osobę towarzyszącą jest nieco mniej niż za ucznia. Przybliżone koszty podano rodzicom już we wrześniu, więc można było więc wpłatę podzielić sobie na raty - opowiada Aneta, mama maturzystki.
Uczniowie rezygnują z religii i WDŻ, bo Uczniowie rezygnują z religii i WDŻ, bo "wieje nudą"

Za co płacimy na studniówce?Koszty studniówki zależą od wielu rzeczy. Przede wszystkim płacimy za wynajęcie sali i "talerzyk". Jeśli szkoła organizuje bal maturalny w swoim budynku, to koszty są mniejsze, jednak już niewiele placówek ma takie możliwości i decyduje się na ten krok.

Podstawowe menu to koszt od ok. 200 do nawet 300 zł za osobę, ale to dopiero początek. Wszystko zależy od wymagań, bo jeśli organizatorzy zdecydują się na dodatki, jak m.in. menu wegańskie czy bezglutenowe, open bar czy candy bar, jak np. fontanna czekolady, to cena wzrasta.

Za co trzeba jeszcze dopłacić na studniówce? Jeśli zabawa, to oczywiście muzyka - często jest to DJ (koszt od ok. 2,5-3 tys. za 8 godzin) czy koszt ZAiKS-u, ponieważ za odtwarzanie muzyki podczas imprezy trzeba zapłacić. Fotograf - tu cena najczęściej zależy od liczby uczestników imprezy i tego, przez ile godzin będzie na sali, czy wynajęcie dodatkowej fotobudki. Kolejnym kosztem jest dodatkowa obsługa i ochrona - to również kilkaset złotych.

Specjalny wystrój też kosztuje, więc za konfetti czy lustrzane kule zapłacimy kolejne ok. 1,5-2 tys. zł.

- Z dodatkami koszt studniówki organizowanej w dużej sali przy restauracji w gdańskim Wrzeszczu wyszedł taki, że uczestnik studniówki, czyli uczeń, płaci 440 zł, a osoba towarzysząca 220 zł - mówi Magda, mama maturzystki.
Próbna matura 2023 w nowej formule już w grudniu Próbna matura 2023 w nowej formule już w grudniu

Studniówka 2023: sukienka, fryzjer, kosmetyczkaObok opłaty za salę i oprawę muzyczną dochodzi zakup studniówkowej sukienki czy nowego garnituru oraz wizyta u fryzjera, makijażystki czy kosmetyczki. Te koszty dodatkowe niestety często przewyższające cenę samej imprezy.

Jednak, choć coraz więcej osób traktuje przygotowanie do studniówki jak zero-waste i decyduje się na sukienkę z drugiej ręki, a makijaż czy fryzurę robi sama, to są maturzyści, którzy bal traktują jako jedno z najważniejszych wydarzeń życia i spełnia swoje marzenia o kreacji za kilkaset złotych często od projektantów i znanych marek czy szytych ma miarę.

Maturzyści rezygnują ze studniówek i to nie z powodu pieniędzy Maturzyści rezygnują ze studniówek i to nie z powodu pieniędzy

Ile kosztuje sukienka na studniówkę?Tu cena waha się od ok. 150 zł do nawet 1,5 tys. zł.

- Najlepsza okazja na kupienie sukienki to wyprzedaże na Black Friday czy Cyber Monday lub - jeśli ktoś nie boi się szukać na ostatnią chwilę - wyprzedaże po świętach i sylwestrze. Wiele dziewczyn jednak stara się wybrać taką sukienkę, żeby przypadkiem nie trafić na imprezę, gdzie dwie inne osoby będą miały identyczną, a tak czasem kończy się kupowanie w sieciówkach - mówi Natalia, tegoroczna maturzystka. - Ja już wybrałam sukienkę od polskiej marki. Fakt, że jak na możliwości uczennicy liceum, to te niemal 700 zł to bardzo dużo, ale stawiałam na jakość, czyli dobry materiał i ponadczasowość, a nie jednorazowość - przekonuje.
- 450 zł za siebie, 250 zł partner, 499 zł sukienka, 300 zł buty, do tego 120 zł paznokcie, 200 zł makijaż. Z tego aktualnie wychodzi ponad 1,8 tys. zł, ale mogą pojawić się jeszcze dodatkowe wydatki, nie wiem, czy iść do fryzjera, bo to pewnie kolejne 300 zł - wylicza Paulina.
W przypadku panów garnitur posłuży im także w czasie egzaminów maturalnych, więc to wydatek na wiele okazji. Tego niestety nie można powiedzieć o wielu kobiecych kreacjach, które po studniówce najczęściej lądują w szafie.

- Z tego, co się orientowałam, koszt ubrania syna to koszula ok. 200-250 zł, garnitur 800-1200 zł, buty 200-300 zł, więc wychodzi ok. 1,2-1,7 tys. zł. Do tego dochodzi fryzjer i dojazd na miejsce - mówi mama licealisty.

Czy nauczyciel musi iść na studniówkę?Wielu rodziców podkreśla, że studniówka jest zbyt droga i choć matura jest ważnym egzaminem, to coraz huczniejsze bale są już przesadą. Z kolei młodzież przekonuje, że jedną z rzeczy, za którą zdarza się płacić organizatorom, czyli rodzicom, a może wydawać się nieodpowiednia, są partnerzy nauczycieli, którzy biorą udział w studniówce. Często jednak rodzice decydują, że tylko wychowawca klasy lub dyrektor będzie miał opłacony koszt partnera.

Jeżeli studniówka organizowana jest poza szkołą, to uczniowie mogą, ale nie muszą zaprosić na nią swoich nauczycieli. Jednak jeśli impreza organizowana jest w szkole przez radę rodziców, to jest to wydarzenie szkolne, więc nauczyciele powinni się na nim pojawić.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane