• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży. "Korzystne dla matki i dziecka"

Piotr Kallalas
28 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad szczepieniem przeciw COVID-19. Decyzja powinna być podjęta na podstawie konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad szczepieniem przeciw COVID-19. Decyzja powinna być podjęta na podstawie konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wyniki badań wskazują na korzystne efekty szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. Zastosowana profilaktyka chroni nie tylko ciężarne, ale także nienarodzone dzieci, a pociechy mogą następnie otrzymać przeciwciała z mlekiem matki.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy będąc w ciąży, zaszczepiłaś/zaszczepisz się przeciw COVID-19?

Szczepienie przeciw COVID-19 cały czas stanowi duży dylemat dla kobiet w ciąży, które zastanawiają się nad profilaktyką, jednak ze względu na swój stan odraczają możliwość wakcynacji. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało w kwietniu oświadczenie w tym temacie, stwierdzając, że "szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym". Jednocześnie specjaliści rekomendują, aby procedurę przeprowadzić po okresie organogenezy (jeżeli nie ma wskazań do pilnego szczepienia), więc mniej więcej po 12. tygodniu ciąży.

Najważniejsze, aby każda decyzja o szczepieniu była podjęta świadomie, zgodnie z własnym przekonaniem i stanem wiedzy oraz po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Pojawia się jednak coraz więcej informacji wskazujących na korzyści z tej formy profilaktyki.

Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

Ginekolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Bezpieczeństwo dla matki i dziecka



Izraelscy naukowcy przedstawili wyniki analizy danych płynących od przeszło 15 tys. ciężarnych. Okazało się, że u kobiet, które poddały się szczepieniu, znacząco spadło ryzyko zachorowania na COVID-19. Jest to o tyle ważne, że - idąc za wytycznymi PTGiP - "kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2".

Na początku lipca swoje pionierskie badania przedstawili również lekarze z Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego w Olsztynie. W tym wypadku chodziło o sprawdzenie możliwości uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Wyniki są bardzo obiecujące.



- W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Vaccines" prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2 - zaznacza dr Wojciech Zdanowski, główny autor badania, i dodaje: - Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka, jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych. Jesteśmy w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży.
Specjaliści wyjaśniają, że w badaniu wzięło udział ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski, które dobrowolnie poddały się szczepieniu przeciw COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 - wszystkie informacje



Naukowcy wykryli przeciwciała w mleku karmiących kobiet, które poddały się szczepieniom. Naukowcy wykryli przeciwciała w mleku karmiących kobiet, które poddały się szczepieniom.

Ochrona dziecka płynąca z mlekiem matki



Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Neapolu opublikowali wyniki badań mleka 10 kobiet, które karmiły piersią po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Okazało się, że w przypadku próbek zebranych siedem dni po drugim szczepieniu przeciwciała wykryto we wszystkich próbkach. Znacznie mniejsze ilości wykryto po 20 dniach od przyjęcia pierwszej dawki.

Opinie (273) ponad 10 zablokowanych

  • proste pytanie:

    skąd wiadomo jak ten eksperyment oddziałuje na kobietę w ciąży i płód, skoro kobiet w ciąży nie testowano (pomijam już, że badania klinicznie kończą się w roku 2023/2024), od wróżki to wiadomo? czy ktoś miał objawienie?

    • 16 0

  • Profesor Luc Montagnier: "Dostępna jest wystarczająca literatura, aby stwierdzić, że szczepionki COVID-19 zwiększają ryzyko poważniejszych chorób i że biorcy powinni być świadomi wszystkich zagrożeń przed zaszczepieniem." Profesor Luc Montagnier jest laureatem nagrody Nobla za odkrycie wirusa HIV.

    • 9 0

  • Problem polega na tym, że ta "szczepionka" została zarejestrowana bez wymaganych testów, między innymi na interakcję z innymi lekami oraz względem kobiet ciężarnych i płodów, jak również odnośnie chorób pacjenta. Każdy medyczny preparat w normalnych okolicznościach bada się wiele lat (a nie dopuszcza warunkowo!!!), żeby mieć pewność, że leczy, a nie zabija, żeby przewodnim hasłem było "primum non nocere" (po pierwsze nie szkodzić). O tym podobnych kwestiach jakoś zapomnieli zarówno lekarze jak i autor tego artykułu.

    • 8 0

  • Skoro nie jest to eksperyment, to dlaczego przed wszystkimi poprzednimi szczepieniami nie trzeba było podpisywać oświadczenia? Teraz, podpisując takie oświadczenie, zwalnia się wszystkich z odpowiedzialności oraz możliwości roszczeń - co świadczy o tym, że jest to eksperyment. Nie wciskajcie ludziom kitów, że nie, nikt rozsądnie myślący nie nabierze się na bajki pseudo-ekspertów-celebrytów, bo na szczęście (choć z trudem) przebijają się głosy innych naukowców z poważnym uznanym w świecie dorobkiem naukowym.

    • 9 0

  • Mieliście takie uczucie po szczepieniu

    Jakby Jezusek przebiegł wam gołymi stopkami po brzuszku?

    • 1 2

  • (1)

    "Jesteśmy w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży." i to powinno iść na tytuł. Nie jestem za ani przeciw - jestem za faktami.

    • 4 1

    • jeśli fakty przeczą kłamliwej narracji to tym gorzej dla faktów

      • 0 0

  • Z sieci:

    Nie jestem doktorem nauk medycznych, ale wystarczy zwykła logika i rozsądek, żeby wyciągnąć pewne wnioski. Od mniej więcej czerwca masa Polaków ruszyła z Anglii do Polski odwiedzić rodziny. w Anglii już panowała tzw. delta. tymczasem Polska nadal, od około 1,5 mc z niewielkimi zakażeniami - około 100 zakażeń dziennie. Skoro DELTA jest aż tak strasznie zaraźliwa, to powinniśmy mieć już dzienne liczby grubo powyżej kilku tysięcy. No ale musieli dać nam trochę odpocząć, dać skorzystać ze słoneczka... Jednocześnie zapowiadają że koniec sierpnia 4 fala ruszy z impetem ;) plandemia.

    Narracja na temat szczepień też zmieniała się z biegiem czasu
    1. Zaszczepienie nie będą chorować, albo tylko nielicznie
    2. Wystarczy 1-2 dawki
    3. Nie wolno mieszać szczepionek
    4. No chyba że ich braknie, to już wolno ;)
    5. zaszczepienie nie będą zarażać
    6. Zaszczepienie jednak chorują, ale nie umierają (bo wszyscy co mieli kipnąć, powyżej 50 r życia, już to po prostu zrobili ;), a jak zachorują to bezobjawowo, albo łagodnie
    7. Nieszczepieni są groźni dla zaszczepionych (HIT po prostu)
    8. Nieszczepieni przyczyniają się do mutacji wirusa...
    9. Jednak 2 dawki to chyba za mało ;)

    i dużo, dużo więcej podobnych absurdów.

    • 1 0

  • Ludobójstwo!!!!
    PocZytajcie o leku talidomid tez był wskazany dla kobiet w ciązy!!!!! Okaleczyl i usmiercil kilka tys dziecie

    • 1 0

  • Foliarzy szczekają a reszta się śmieje

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane