• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sztuka przemawiania - dar czy technika?

Justyna Potorska
5 lutego 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Wystąpienia publiczne to niełatwa sprawa. Trema towarzyszy im zawsze. Najważniejsze jest jednak to, by nauczyć się sobie z nią radzić. Wystąpienia publiczne to niełatwa sprawa. Trema towarzyszy im zawsze. Najważniejsze jest jednak to, by nauczyć się sobie z nią radzić.

O tym, że opanowanie sztuki przemawiania jest istotne, wiedzieli już nasi starożytni przodkowie. Krasomówstwo może być darem, ale w wielu wypadkach jest wyuczoną techniką. Można się jej nauczyć na specjalnych warsztatach, których w Trójmieście nie brakuje."Sztuka retoryki" Arystotelesa, "O mówcy" Cycerona: najważniejsze dzieła dotyczące retoryki - sztuki przemawiania - powstały jeszcze przed naszą erą. Już w czasach antycznych nasi praprzodkowie zdawali sobie sprawę z tego, jak istotne jest opanowanie sztuki mówienia i wystąpień publicznych.

Przede wszystkim technika

Jak radzisz sobie z publicznymi przemowami?

- W czasach antycznych retoryka, czyli sztuka przedstawiania poglądów i słownej perswazji, stanowiła osobny przedmiot w modelu wychowania - mówi Dagmara Kucewicz z Instytutu Treningu i Edukacji. - Już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że sformułowanie odpowiedniej wypowiedzi wiąże się z uwzględnieniem tego, kto mówi, do kogo mówi, o czym mówi i w jakich okolicznościach przemawia.

Dar czy technika? Umiejętność publicznego przemawiania może być kształtowana jeszcze w dzieciństwie, ale organizatorzy specjalistycznych szkoleń przekonują, że można się jej nauczyć. Pierwszym krokiem do jej opanowania jest przełamanie lęku przez oceną słuchaczy.

- Problemy z publicznymi wystąpieniami mają w dużej mierze podłoże psychologiczne i są uwarunkowane naszymi doświadczeniami z okresu dzieciństwa, cechami osobowości oraz samooceną - wyjaśnia psycholog, Elżbieta Krzyżaniak z Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany. - Często nawet niewielkie i mało istotne niepowodzenie w tym zakresie albo niewystarczająca według nas pochwała czy nagroda ze strony odbiorców może spowodować błędne ograniczające przekonanie ,że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi mówcami.

Chęć opanowania techniki przemawiania publicznego może być podyktowana chęcią rozwoju osobistego albo podniesienia kwalifikacji zawodowych. Wbrew pozorom nauka mówienia wcale nie musi dotyczyć osób, które występują przed wielką publicznością.

- Bez względu na to, czy audytorium liczy kilku czy kilkuset słuchaczy, każdy mówca ma świadomość, że to zadanie może wywołać stres i tremę i że warto nauczyć się sobie z tym radzić - wyjaśnia Dagmara Kucewicz. - Są pewne grupy zawodowe, którym szczególnie zależy na opanowaniu techniki przemawiania: to przede wszystkim trenerzy, nauczyciele, redaktorzy, politycy, menadżerowie.

Warsztaty z mówienia

W Trójmieście nie brakuje szkoleń, na których można nauczyć się trudnej sztuki wystąpień publicznych. Nauka retoryki jest najczęściej elementem warsztatów z autoprezentacji, umiejętności interpersonalnych, a także szkoleń sprzedażowych. Przykłady? "Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych" organizowane przez Asesoria Group, "Coaching w efektywnej komunikacji interpersonalnej" w Novea Gdańsk, a nawet "Neuro Liguistic Seduction" (warsztatów z uwodzenia) Gdańskiego Instytutu Rozwoju.

- Postanowiliśmy potraktować sztukę przemawiania nieco szerzej, na co dzień komunikujemy się przecież z żoną, mężem, dzieckiem, szefem - wyjaśnia Anna Szymborska z Gdańskiego Instytutu Rozwoju. - Bez względu na to, czy przemawiamy do setek czy tysięcy ludzi, czy tworzymy prywatne, dwuosobowe wystąpienie, można to robić dobrze i skutecznie.

Koszt dwudniowego szkolenia otwartego jest bardzo różny: waha się od 149 do 1597 złotych. Jak wyglądają warsztaty? Oto przykładowe, poruszane kwestie: diagnozowanie własnych umiejętności komunikacyjnych, nawiązywanie kontaktu ze słuchaczami, odpieranie argumentów i prezentacja własnych racji (perswazja, retoryka).

- Nauka i sztuka skutecznego przemawiania polega na poznaniu i synchronizowaniu wielu elementów. Mówca występuje w roli aktora, a dobry aktor pracuje słowem, głosem i wspiera wypowiedź mimiką i gestykulacją, musi być wiarygodny i przekonujący - wyjaśnia Dagmara Kucewicz. - Na szkoleniach uczymy dostosowania odpowiedniego języka do słuchających, używania stosownych argumentów.

Pojawia się pytanie: czy szkolenia z przemawiania są rzeczywiście potrzebne? Czy warto inwestować w nie czas i pieniądze? Psycholog, Elżebita Krzyżaniak uważa, że tak, chociaż stawia pewne warunki:

- Takie zajęcia mają sens o tyle, że dają możliwość przeżycia doświadczenia, sprawdzenia się w nowej sytuacji, weryfikacji własnych możliwości - twierdzi. - Mogą być momentem przełomowym i sprawić, że ktoś nagle odkryje przyjemność płynącą z publicznego przemawiania. Jest jeden warunek: muszą mieć formę warsztatową, nie mogą odbywać się wyłącznie w oparciu o wykład i prezentacje. Idealnie byłoby, gdyby prowadził je zarówno logopeda, psycholog, jak sam trener.

Szukasz szkolenia z przemawiania publicznego? Zajrzyj do naszej wyszukiwarki.

Miejsca

Opinie (25) ponad 10 zablokowanych

 • zdecydowanie dar, który można trenowac i oszlifowac (1)

  jednak jak ktoś nie ma tego daru to treningi na niewiele się zdadzą

  • 10 2

  • treningi pomogą i temu bez daru

   pytanie co to jest ten dar?

   uważam, że do poziomu dobrego da radę dojść. Nie każdy powinien być perfekcyjnym mówcą.
   Będą wyjątki, które nie dadzą rady. To już zależy od treningu i postawy samego "chcącego".

   pozdrawiam

   • 1 1

 • Wysłał bym tam polityków. (1)

  No i urzędników. Bo połowa z nich nie potrafi się wysłowić, ogólnie występują w dwóch odmianach, odmianie prostackiej, co wyraża się jak guaniarz w gimnazjum, nie potrafi sformułować argumentów, do każdego i w każdej sytuacji mówi w ten sam sposób, dyskusje prowadzi zawsze w sposób agresywny.

  No i druga połowa, ci co nawdychali się patosu, co prawda problem ten jest dużo powszechniejszy w słowie pisanym niż mówionym, ale i tu występuje. Zamiast wyrazić swoje myśli zrozumiale kombinują jakby tu zrobić by to co mówią sprawiało wrażenie brzmiącego mądrze, używają wyszukanych słów, często mijając się z ich znaczeniem, często tworząc nowe, często stosując formy gramatyczne nie mające racji bytu w języku Polskim. A to wszystko w przeświadczeniu, że decyzja urzędnika nie może brzmieć powszednio, petent musi wiedzieć, że ma do czynienia z elitą. W rezultacie uzyskujemy rezultat wręcz komiczny, który za poważny i podniosły, pasujący do rangi urzędu może uznać tylko urzędnik, polityk lub osoba o bardzo dużym stopniu ograniczenia.

  • 11 1

  • elathir

   Naucz się mówić / pisać - "W rezultacie uzyskujemy rezultat..."

   • 2 0

 • swoje wypowiedzi warto podkreślać

  mocnymi wołaczami głównie słowem K**WA! Zapewniam że wszyscy będą słuchać ;)

  • 8 6

 • a znacie słowo klucz, ktróre obudzi wszystkich studentów na wykładzie?

  gwarantowane przykucie uwagi 100%:
  magiczne słowo "kończąc..." ;)

  • 24 0

 • zacznijmy od tego ze to jest manipulacja ludzmi!!A Politycy opanowali to do perfekcji!! (1)

  Maja sztab ludzi który sie tym zajmuje choc niektórzy i tak siano im wychodzi z butów.Ale prawda jest taka ze im bardziej doskonałe przemówienie nim mniej wartościowe jest!Przykładem sa własnie politycy kazdy codziennie moze sie przekonac ile warte jest ich gadanie!!Dla mnie niema znaczenia jakie jest ich przemówienie wazne jaki są jego efekty!! Doskonały mówca sie sprawdza ale tylko w wypadku naiwnych kobiet .To one lecą na słówka i potem łatwiej zaciągnąć je do łóżka!! :)

  • 6 8

  • Polscy politycy guzik opanowali.

   Po prostu obiecują w koło to samo, jakieś bzdury, bajki bez pokrycia, jedni 3 miliony mieszkań, inni że wszystko będzie darmowe a jeszcze inni, że maja magiczną moc sterowania światową gospodarką. A ludzie ciągle wybierają tych co obiecują najwięcej.

   Z retoryką i oratorstwem to to za wiele wspólnego nie ma. Manipulacją też to ciężko nazwać.

   • 1 0

 • (1)

  a ja uwazam, ze nie mozna sie nauczyc. Jestem wygadana, a przed gronem, ktore mnie slucha i ocenia nie jestem w stanie wydusic slowa. Cala sie trzese, glos mi ucieka. Nie jestem sie w stanie tego nauczyc, mimo wielu przebytych kursow. Albo sie ma dar przemawiania, albo nie i zadna praktyka tu nie pomoze. Tak jak nie mozna sie nauczyc calej matematyki i byc profesorem. Albo sie to rozumie i szlifuje, albo sa to rzedy cyferek.

  A swoja droga same tu instytuty;) Firmy kilkuosobowe i juz Instytut. Ale przynajmniej ladnie brzmi;)

  • 12 1

  • To znaczy, że tobie nie kurs oratorski a kurs walki ze stresem jest potrzebny :)

   Dopiero jak człowiek potrafi swobodnie np. odczytać jakiś tekst przed dużym tłumem powinien brać się podobne szkoły przemawiania.

   • 0 0

 • redakcjo trojmiasto.pl

  fajnie gdybyście poszerzyli o materiał filmowy, sztuka przemawiania to nie tylko "instytuty" i szkolenia ale dziennikarze i konferansjerzy prowadzący koncerty.
  Pamiętacie co się działo na strefie kibica, albo na scenie w sylwestra albo na ErgoArenie podczas Euro - to jest coś stać przed tysiącami ludzi i do nich mówić.;)

  Pozdrawiam

  • 3 0

 • ciekawy pomysł

  przykłady gaduł :

  Marcin Gałek - oficjalny spiker Euro 2012

  Alex Wicka - oficjalny gospodarza Euro 2012
  Tomasz Galiński - Radio Gdańsk
  Marek Niziołek - Radio Plus
  Sławek Siezieniewski - Tv Gdańsk
  Krzysztof Skiba - chyba Tworki - albo inny zakład ;))

  • 5 1

 • ALE REKLAMA! (3)

  Artykuł sponsorowany przez?????.

  • 5 4

  • przeciez pod spodem jest napisane przez kogo jest sponsorowany

   • 0 0

  • Dlaczego mnie to nie dziwi?
   Artykuł na dany temat, czegoś można się dowiedzieć. A Polak Zawiścią Podszyty, oczywiście doszukuje się podstępu, manipulacji, kasy...
   Sponsorowany czy nie - ma treść. Nie dla wszystkich jak widać zrozumiałą.

   • 0 0

  • a jednak nie, nie zapłaciliśmy ani złotówki za artykuł...a jednak powstał. życzę aby kiedyś Twoją firmę/ Twoją osobę wymieniono przy okazji jakiegoś artykułu, bez żadnego podtekstu...

   • 0 0

 • Toastmasters - kluby w 3city :) (2)

  Ciekawy artykuł. Są jeszcze kluby Toastmasters, które metodą warsztatową i pracy w grupie uczą przemawiania publicznego, skutecznej komunikacji i umiejętności liderskich.
  W Trójmieście są 3 oficjalne kluby, w tym 1 anglojęzyczny (praktykujemy angielski w mówieniu:), a 1 klub jest w fazie powstawania a jeszcze 1 w planach.

  Nie ma ograniczeń co do tego kto może przyjść. Goście są mile widziani, a najlepiej przyjść i zobaczyć samemu na żywo jak wyglądają zajęcia.
  W razie pytań chętnie na nie, gdyż siedzę w Toastmasters 3 lata :)

  pozdrawiam :)

  Przemawiania da się nauczyć.

  • 1 0

  • (1)

   Kiedy są spotkania klubu na PG ?

   • 0 0

   • Toastmasters PG

    Witam,

    Na Politechnice Gdańskiej spotykamy się w czwartki o godzinie 17:00 w Bratniaku w sali 402. Wszystkich chętnych zapraszam. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14.02.2013, z powodu ferii/sesji:)

    Pozdrawiam

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopocki Piknik Naukowy Ocean Zmian 2023

wykład, pokaz, dni otwarte

VI Forum Wizja Rozwoju

forum

Sobota z Baltic Horizons

wykład / prezentacja, spotkanie, wystawa, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane