• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tramwaj Zwany Pożądaniem ponownie wyjedzie na gdańskie tory

Ewa Palińska
30 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Już po raz kolejny na tory wyjedzie Tramwaj Zwany Pożądaniem. Pod taką nazwą studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują akcję, której celem jest przybliżenie społeczeństwu problematyki zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Akcja odbędzie się 1 grudnia br., pierwszy kurs już o godz. 17. Już po raz kolejny na tory wyjedzie Tramwaj Zwany Pożądaniem. Pod taką nazwą studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują akcję, której celem jest przybliżenie społeczeństwu problematyki zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Akcja odbędzie się 1 grudnia br., pierwszy kurs już o godz. 17.

W sobotę 1 grudnia - w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia AIDS, odbędzie się kolejna edycja akcji Tramwaj Zwany Pożądaniem, podczas której nie tylko będzie można przejechać się bezpłatnie, ale też zdobyć wiedzę na temat zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Tramwaj wyruszy w trasę o godz. 17 z przystanku Strzyża PKM.



"Tramwaj zwany pożądaniem" to coroczny projekt organizowany przez studentów medycyny dla młodych ludzi. Jest on odpowiedzią na stale zwiększającą się w Polsce liczbę osób zakażonych HIV, czyli ludzkim wirusem upośledzenia odporności, najczęściej dotykającym tych, którzy nie zawsze pamiętają o profilaktyce.

Podczas trwania akcji po ulicach Gdańska będzie poruszał się specjalnie oznakowany tramwaj, rozwożąc za darmo pasażerów w okolice klubów na terenie Gdańska.

- Każdego roku ludzi zakażonych wirusem HIV przybywa, a większość z nich nie jest tego świadoma, dlatego też "Tramwaj zwany Pożądaniem" po raz kolejny wjedzie na gdańskie tory, by w imprezowej atmosferze nauczać pasażerów o HIV/AIDS - informują organizatorzy na facebookowej stronie wydarzenia.

Zobacz jak wyglądała jedna z wcześniejszych edycji imprezy.

Darmowy przejazd tramwajem i pakiet cennych informacji



Do międzypokoleniowych rozmów o zdrowiu będą zachęcać studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podpowiedzą oni, gdzie można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania wykonać test na obecność wirusa HIV.

Inicjatywa studentów nie jest tylko lokalnym wydarzeniem - podobne akcje, z okazji Międzynarodowego Dnia AIDS, są organizowane w wielu większych miastach na terenie całego kraju, gdzie w tramwajach i autobusach z równą skutecznością przyszli lekarze promują odpowiedzialne zachowania.

Tramwaj będzie kursował 1 grudnia od godz. 17. Przebieg trasy: Strzyża PKM - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Uniwersytet Medyczny - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Śródmieście PKM - Pohulanka - Odrzańska - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa.

Zobacz też: Chorzy "od seksu". Nowa terapia uchroni przed zarażeniem wirusem HIV?

Obchody Światowego Dnia AIDS



W obchody Światowego Dnia AIDS włącza się również Gdański Uniwersytet Medyczny. 30 listopada o godz. 13 w budynku przy ul. Tuwima 15 zobacz na mapie Gdańska (sala nr 5) wykład na temat HIV/AIDS wygłosi dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz, a następnie o profilaktyce przedekspozycyjnej (PrEP) opowie dr n. med. Maria Hlebowicz z Centrum PrEP. Po wydarzeniu odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne prowadzone przez Agnieszkę Piwnicką.

Miejsca

Opinie (48) 9 zablokowanych

  • Profilaktyka to zapobieganie u lekarza a takie zabawy komu daja pozytek?

    0

    • 1 2

  • Recykling calego swiata

    Potrzeba programów wspierających bardziej wymagające postawy moralne - bezpieczeństwo, wierność, odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka, a nie jakiegoś prymitywnego rozdawania kondomów... Co za płycizna

    • 6 3

  • Tylko wiernosc drodzy panowie.... (1)

    • 1 1

    • A panie co?
      Święte?
      Sypia się na boku jak choinki po świętach

      • 1 1

  • U nas seksa niet!

    • 1 0

  • Brawo

    Super, wreszcie coś się w tej kwestii zmienia. Do tej pory chyba tylko quickhivtest można było sobie zamówić, lub świecić w laboratorium. Fajnie, że teraz są takie akcje i ludzie przestaną się wstydzić i zaczną traktować testy jako zwykłą profilaktykę.

    • 2 1

  • Wiedza społeczeństwa na temat AIDS jest bardzo mała - do szpitala z Gdyni do Gdańska bali się mnie wieźć karetką

    Musieli mnie przewieźć domownicy, którzy się mnie nie boją.
    Nikt nie chciał mnie operować, na szczęście jak się okazało - nie było trzeba. Mimo, że mam niewykrywalną wiremię. Poczułem się jak w latach osiemdziesiątych...
    Ilość ludzi przychodzących do szpitala z późnym AIDS przeraża - wielu nie da się już pomóc. Na szczęście mnie uratowali, zabrali do szpitala, a na nogach wypuścili wyleczonego. Jedna darmowa tabletka Triumeq do końca życie to nie koniec świata.
    Na szczęście pielęgniarki z oddziału III na Smoluchowskiego nie bały się mną zajmować. Wpadły tylko w osłupienie, gdy w szpitalu uprawiałem seks. Szkoda tylko że nie zwracali uwagi palącym tytoń, co w przeciwieństwie do seksu w szpitalu jest oficjalnie zabronione...
    Jestem nie zakaźny - HIV-RNA poniżej 20/ml, uprawiam bez ryzyka seks bez prezerwatywy ze swoim partnerem, który wie o moim statusie.
    Są o wiele groźniejsze choroby zakaźne jak HBV i HCV i jakoś z tymi chorobami nikt się nie boi wieźć pacjenta karetką czy operować. Nikt wyników HCV i HBV nie przekazuje w kopercie z dowodem osobistym.

    • 0 0

  • po kij

    to komu

    • 0 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane