• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Trauma wojenna. Perspektywy prewencyjne. Spotkanie z Małgorzatą Wosińską

Wojna, która dzieje się za naszą wschodnią granicą spowodowała, że mieszkańcy Ukrainy doświadczają złożonej, procesualnej traumy. Rozłąka z rodziną, żałoba, izolacja społeczna, zmiana dotychczasowego statusu życia to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej, w tym stanów lękowych, depresyjnych, potencjalnych zaburzeń stresu pourazowego oraz rozpadu więzi rodzinnych. Doświadczenie wojny w Ukrainie dotknęło również wielu nas, szczególnie tych zaangażowanych w działania pomocowe. Z powodu dynamiki sytuacji pomoc była udzielana także przez osoby niemające odpowiedniego przygotowania, co okazało się niezwykle ważne i cenne, ale jednocześnie emocjonalnie obciążające.

4 czerwca - 27 lipca 2024, godz. 16:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
W czasie warsztatów prowadzonych przez psychotraumatolożkę i antropolożkę ludobójstwa, dr Małgorzatę Wosińską, uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób pomagać osobom dotkniętym traumą wojenną. Warsztaty mają formę konwersatoryjną i będą prowadzone w tzw. bezpiecznej przestrzeni, zgodnie z zasadami pracy psychotraumatologicznej. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które w swojej pracy na co dzień spotykają się z osobami wymagającymi większej uważności w związku z trudnymi doświadczeniami, m.in. wojennymi: nauczycieli pracujących z dziećmi uchodźczymi, osób pracujących w pomocy humanitarnej, przedstawicieli NGO wspomagających osoby w kryzysie oraz dla pracowników sektora kultury przygotowujących oferty przeznaczone dla osób uchodźczych.

Osoby, które będą brać udział w warsztatach zachęcamy również do wzięcia udziału w wykładzie, który odbędzie się 07.10.2023 r. o godz. 16:00 w NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14.

BIO: Dr Małgorzata Wosińska -
antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka. Wykładowczyni międzynarodowego programu akademickiego: NOHA. Master Programme in Humanitarian Action na Uniwersytecie Warszawskim. Superwizorka projektu dokumentacyjno-badawczego 24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny poświęconego doświadczeniom uchodźców ukraińskich realizowanego przez Polską Akademię Nauk. W latach 2018-2020 Pełnomocniczka Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Ringelbluma. W latach 2009 2016 ekspertka (pracująca na terenie Rwandy, Burundi, Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga) w zakresie przeciwdziałania PTSD dla instytucji prewencyjnych (m.in CNLG, Aegis Trust). W pracy akademickiej poza studiami nad traumą oraz etyką i metodologią prowadzenia badań jakościowych w rejonach konfliktów zbrojnych zajmuje się procesami dekolonizacyjnymi w studiach nad Holokaustem i ludobójstwami. Autorka ponad 40 publikacji naukowych. Najnowsze teksty: Trauma doświadczenie (z) ciała. Dekolonizacja dyskursu na przykładzie Rwandy, w: Etnografia. Praktyki. Teorie, Doświadczenia, wyd. Uniwersytet Gdański (w druku); Upamiętnianie szczątków ludzkich jako strategia emancypacyjna. Ludobójstwo w Rwandzie a Holokaust, w: Ekshumacje polityczne teoria i praktyka. Antologia tekstów, wyd. Słowo/obraz terytoria (2023); Everyone belongs to the third generation. On trauma as the space of choice, Haus der Kulturen der Welt (2022).

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
kiedy: 21.10.2023 (sobota)
czas: od godz. 11:15-14:15
miejsce: NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
prowadzenie: dr Małgorzata Wosińska
koordynacja: Emilia Kalinowska

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    1 - 8 zł
  • Kontakt
    517-612-148
obowiązuje bilet wstępu na wystawę
obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona): zapisy@mng.gda.pl lub +58 301 70 61 w. 216 (w godz. 8.00-16.00)

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.:

 

Najczęściej czytane