Wiadomości

Uczeń z Trójmiasta najlepszym "hackerem". Stworzył aplikację do parkowania

Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.
Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach. mat. prasowe

Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. Młodzi programiści z całej Polski tworzyli aplikacje oparte o dane publiczne. Zwyciężyła aplikacja PARQ Grzegorza Starka, czyli nowatorska wyszukiwarka miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE.

- Ta edycja okazała się rekordowa, bo wzięło w niej udział 176 drużyn ze szkół średnich z całej Polski, co łącznie daje aż 615 młodych programistów - mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0. - W tegorocznym konkursie młodzi programiści na warsztat wzięli wyjątkowo trudny temat - dane publiczne i w oparciu o ogólnodostępne zbiory danych tworzyli swoje aplikacje - wyjaśnia.
- Widać wyraźnie, że mimo młodego wieku sporo uczestników hackathonu naprawdę już teraz doskonale rozumie, na czym polega programowanie. A co zaskakujące, dobiera technologię pod konkretny problem jako metodę rozwiązania, zamiast programować w czymś, co mogłoby być łatwiejsze i co lepiej znają. Odważnie - mówi juror Michał Paradowski, Head of Engineering spółki Transparent Data, która jako partner konkursu udostępniała bazy danych swojego serwisu Prześwietl.pl.
Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes.
Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja został laureatem III edycji Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. mat. prasowe

"Możliwości są nieograniczone, jedynym limitem jest wyobraźnia"Grzegorz Stark, zwycięzca III edycji Hack Heroes, uczeń III klasy gdyńskiego Technikum TEB Edukacja, mówi, że naukę zaczął od filmików na YouTube.

- Moim zdaniem warto uczyć się programowania, ponieważ w ten sposób możemy dać coś od siebie, rozwiązać jakiś problem tak naprawdę nie wychodząc z domu. A możliwości są nieograniczone, jedynym limitem jest wyobraźnia. Nie chodzi jedynie o tworzenie czegoś nowego, chodzi również o zmianę tego, co już jest, na lepsze - i to jest super, taka powinna być motywacja do programowania - przekonuje Grzegorz Stark.
Zwycięska aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.

Pobiera obrazy z publicznie dostępnych kamer monitoringu nad parkingami. Następnie model sztucznej inteligencji przetwarza miejsca parkingowe na zdefiniowanych wcześniej lokalizacjach i określa po kolei, czy dane miejsce jest wolne, czy zajęte, a następnie wyświetla na mapie liczbę wolnych miejsc parkingowych w danych rzędach na parkingu. Po kliknięciu w poszczególny rząd użytkownik może podejrzeć rozkład miejsc parkingowych w wybranym rzędzie, czyli może zobaczyć, które konkretnie miejsca są wolne i gdzie one się znajdują.

To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE.
To trzecia edycja ogólnopolskiego hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE. mat. prasowe

Młodzi programiściII miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Albert Wolszon z Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku za aplikację LekBierz, która wykorzystując dane z Rejestru Produktów Leczniczych przypomina, kiedy należy wziąć kolejną dawkę leków, pomaga prowadzić dziennik przyjętych dawek leków wraz z informacją o możliwych efektach ubocznych oraz powiadamia nas, gdy kończą się tabletki w opakowaniu.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł zdobyli Dawid Walczyk, Patryk Staniewski i Piotr Szarow z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu za aplikację Procencik, czyli wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego w celu przekazania jej swojego 1 proc. podatku na cele charytatywne.

Opinie (65) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to: