Uczniowie wrócili do szkół. Czarnek: apeluję do rodziców o obserwowanie stanu zdrowia dzieci

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki - stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone od 20 grudnia do niedzieli, 9 stycznia 2022 r.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki - stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone od 20 grudnia do niedzieli, 9 stycznia 2022 r. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

- To duży sukces, że w okresie pandemii nauka stacjonarna odbywała się bez przerw w 95-98 proc. szkół; dzisiaj ponad 4,5 mln dzieci i młodzieży wraca do szkół, apeluję do rodziców o obserwowanie dzieci, czy nie mają infekcji - mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.Czy twoje dziecko jest zaszczepione przeciw COVID-19?

Zobacz wyniki (502)
W poniedziałek uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach.

W rozmowie w TVP Info o nauce stacjonarnej, której dalsze kontynuowanie w okresie pandemicznym zależy w znacznym stopniu od przestrzegania zasady DDM (Dystans, Dezynfekcja, Maseczka), minister Czarnek uznał za "duży sukces" szkół, ich dyrektorów, nauczycieli, a także "odpowiedzialności rodziców" oraz - jak dodał - "wydaje się, że również i ministerstwa", że od 1 września 2021 r. aż niemal do samych świąt Bożego Narodzenia odbywała się nauka stacjonarna. Według niego było tak w 95-98 proc. szkół w Polsce.

- To ogromna rzecz dla dzieci po długim okresie nauki zdalnej. Trzy dni przed świętami byliśmy na nauce zdalnej i trzy dni po świętach byliśmy na nauce zdalnej, a dzisiaj ponad cztery i pół miliona dzieci i młodzieży wraca do szkół w trybie stacjonarnym - podkreślił.

"Jeśli dzieci mają jakieś infekcje, zostawmy je w domu"Odnosząc się do nauki w okresie pandemicznym, Czarnek przypomniał o zasadach bezpieczeństwa nie tylko w szkole oraz apelował do rodziców, aby nie posyłali do szkół tych dzieci, które "mają jakieś infekcje", ale by zgłaszali się z nimi do lekarzy.

- Wiele od nas zależy, jak to się będzie rozwijało, jak będziemy bezpieczni w szkole. Musimy stosować się do tych wszystkich zaleceń i wytycznych sanitarnych, które są absolutnie wskazane do zrealizowania. Pamiętajmy również - i tu jest apel do rodziców - o obserwacji naszych dzieci. Jeśli dzieci mają jakieś infekcje, mają jakieś schorzenia, zostawmy je w domu, pójdźmy z nimi do lekarza, po to, żeby nie zarażały, żeby nie narażały na niebezpieczeństwo swoich rówieśników i całe otoczenie w szkole - oświadczył.
Minister przypomniał, że "drobne komplikacje" w nauczaniu zdalnym pojawiały się tam, gdzie "pokazywało się ognisko zakaźne, gdzie pojedyncze klasy bądź sporadycznie całe szkoły były na kwarantannie 10-dniowej i nauce zdalnej".

- Poza tymi sytuacjami w 95-98 procentach przypadków dzieci uczyły się stacjonarnie - podkreślił szef MEiN.
Wskazał, że jest to również efekt "świadomości samych dzieci i młodzieży co do tego, jak się zachowywać".

Kiedy kwarantanna w klasie z zaszczepionymi uczniami?Pytany, czy resort edukacji "myśli o zasadach kwarantannowania, kiedy w klasach pojawi się już liczna grupa uczniów zaszczepionych" przeciwko COVID-19, Czarnek zwrócił uwagę, że w przypadku ognisk zakażeń w szkołach przepisy "pozostają niezmienne".

Jak dodał, to "dyrektor szkoły w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi podejmuje decyzje o skierowaniu na kwarantannę tych dzieci, które miały kontakt z osobą zarażoną, oraz o przejściu na naukę zdalną pojedynczych klas bądź całej szkoły na okres kwarantanny".

Według ministra takie zasady są realizowane "bardzo restrykcyjnie".

Za miesiąc ferie zimoweCzarnek zaznaczył też, że "na ten moment" nie jest przewidywana zmiana terminów ferii zimowych.

- Wiemy, jaka jest sytuacja w poszczególnych krajach europejskich, jaka jest sytuacja we Włoszech, w Holandii czy w Austrii. Wiemy, że Omikron się rozwija, więc będziemy to absolutnie na bieżąco obserwować. Ale w tym momencie możemy powiedzieć, że żadnych zmian w terminie ferii nie przewidujemy - powiedział.
Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 15 stycznia do 27 lutego:
  • od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego;
  • od 22 stycznia do 6 lutego z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego;
  • od 29 stycznia do 13 lutego uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

Druga przerwa świąteczna w szkołach - wielkanocna - będzie od 14 do 19 kwietnia.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel to: