• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Uniwersytet Krytyczny: Bunt sieci

Zapraszamy w środę 23 maja o godz. 18.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) w ramach cyklu "Humanistyka a społeczeństwo" Uniwersytetu Krytycznego na spotkanie z Edwinem Bendykiem wokół jego najnowszej książki "Bunt Sieci" opisującej reakcję społeczeństwa na próby regulacji prawnych wolności w internecie. Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska (KP).

w każdy wtorek (od 04.06 do 18.06.2024), godz. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 22

sobota, godz. 17:00

Wstęp wolny
Kim są ludzie, którzy protestowali ukryci za maskami Guya Fawkesa? Czy mobilizacja społeczna przeciwko ACTA była tylko jednorazowym pospolitym ruszeniem, czy też zapowiedzią głębszych zmian w polskiej sferze publicznej? Bendyk zachęca do refleksji nad światem, w którym najważniejsze role odgrywać będą dzisiejsi protestujący z ulic polskich miast.

"Bunt Sieci" powstał zainspirowany protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć tematy w nim poruszane zajmują mnie od wielu lat. Oczywiście, nie wiedziałem że w styczniu 2012 r. dojdzie do masowych wystąpień. Obserwując jednak przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie często zadawałem, również podczas publicznych wystąpień, pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. [...]

Gorącą analizę tego, co wydarzyło się na przełomie stycznia i lutego (część I książki, "Wirtualna wojna domowa") uzupełniam tekstami, jakie powstały w związku z projektem "Buntu Sieci" w ciągu ostatnich kilku lat (część II, "Wyznania kogniwojażera"). Dokumentują one przemiany w różnych sferach życia - zestawione razem pozwalają nie tylko odczuć ich klimat, lecz także odsłaniają procesy in statu nascendi, jakby to powiedzieli chemicy. 

Edwin Bendyk ze wstępu do książki "Bunt Sieci"

Edwin Bendyk  - polski dziennikarz (m.in. redaktor "Polityki"), publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Autor książek "Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu", "Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności" czy "Antymatrix - człowiek w labiryncie sieci". Kieruje Ośrodkiem Badań Nad Przyszłością w Collegium Civitas.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane