W gdańskich szkołach startuje ekoprojekt "Planeta Odzysku"

Dziewięć gdańskich szkół podstawowych od najbliższego piątku przez kolejne dwa miesiące podejmie się ekowyzwania w ramach projektu edukacyjnego "Planeta Odzysku". Najlepsi dostaną nagrody finansowe - do zdobycia jest w sumie 50 tys. zł oraz tytuł szkoły przyjaznej środowisku.Czy prowadzisz ekologiczny styl życia?

Zobacz wyniki (60)
"Planeta Odzysku" to proekologiczny projekt prowadzony w gdańskich szkołach przez Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Chodzi w nim o to, by przez zabawę uczyć, jak w najmniejszym stopniu produkować odpady, jak je odpowiednio segregować i powtórnie wykorzystać. Cel jest prosty - to podnoszenie świadomości młodych ludzi.

W tym tygodniu startuje druga edycja "Planety Odzysku", do której zgłosiło się dziewięć podstawówek. Od 21 lutego do 27 kwietnia szkoły powalczą o nagrody finansowe w wysokości 40 tys. zł i 10 tys. zł.

- Nagrody te pozwolą szkołom na realizację zaplanowanych przez siebie przyszkolnych punktów GOZ, czyli przestrzeni pomagających w edukacji i kształtowaniu właściwych nawyków w zakresie segregacji odpadów i unikania wytwarzania odpadów - informuje Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. - Dzieci i rodzice biorący udział w grze edukacyjnej online będą mogli nie tylko poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami, ale także oddać głosy na projekty szkół zgłoszonych do programu "Szkoła przyjazna środowisku" - wyjaśnia.

Edukacja ekologiczna w formie gryGłównym celem gry jest edukacja społeczeństwa - jak można przyjaźniej zachowywać się wobec środowiska, być ekologicznie świadomym. Grający w Planetę odzysku 2.0 odbędą wirtualną podróż po Gdańsku. W każdym z punktów czekają na nich informacje i zadania dotyczące gospodarki odpadami. Uczniowie grając, dowiedzą się np. co to jest i jak powstaje kompost, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi, czym są odpady przemysłowe, po co i jak poprawnie segregować śmieci. Po ukończeniu gry zdobyte punkty trafiają na konto danej szkoły.

Czytaj też: Gdańsk bez plastiku

Zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnych centrów gospodarki obiegu zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z SuperSorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka, a także przedstawić nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

- Troska o środowisko, a co za tym idzie także edukacja społeczeństwa to kluczowe zasady przyświecające naszej działalności. Popularyzacja właściwych postaw społecznych jest szczególnie ważna w odniesieniu do dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie od nich już dziś zależy, jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Gra Planeta odzysku 2.0 została zaprojektowana tak, by w atrakcyjny wizualnie sposób pokazać, jak ograniczyć produkcję odpadów czy też jak je prawidłowo segregować. A wszystko w ramach zabawy i w atmosferze przyjaznej rywalizacji, która sprawia, że grze towarzyszą dodatkowe emocje - dodaje.

Zagraj w grę Planeta OdzyskuW grę Planeta Odzysku 2.0 można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania z odpadami.

Pierwsza edycja Planety Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe.
Pierwsza edycja Planety Odzysku odbyła się w ubiegłym roku. Trzy szkoły otrzymały wtedy nagrody finansowe. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
W ramach pierwszej edycji Planety Odzysku w ubiegłym roku Zakład Utylizacyjny przekazał w sumie 60 tys. zł dla trzech szkół podstawowych. Pierwszą nagrodę i 50 tys. zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 85. Za wygrany w konkursie grant w SP nr 85 powstał ogródek meteorologiczny, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.

Zasady segregacji śmieci. Warto je poznać!

Opinie (19) 1 zablokowana

 • Super :D

  • 0 3

 • Mam mieszane uczucia, zwłaszcza po podwyżce opłat za wywóz śmieci.

  Z jednej strony jest to bardzo dobra inicjatywa, bo racjonalne przekazywanie proekologicznych postaw wśród dzieci powinno się jedynie chwalić. Z drugiej wygląda to na ocieplanie wizerunku Szadółek i zamiatanie pod dywan problemów z gospodarką odpadami w całym Trójmieście.

  • 9 0

 • Recykling nie istnieje i nie istniał bo jest nie opłacalny...my sortujemy a na EKO dolinie wszystkie odpady segregowane czy nie idą do jednej dziury a konkretnie "kwatery 2b"

  • 4 3

 • Nam serują podwyzki a potem smieszne nagrody niby fundują!!Niema to nic wpólnego z ochrona srodowiska!

  chodzi tylko oto ,by wyprodukować kolejne lemingi które będą dziekowac za kolejne podwyżki .Podnosimy wam opłaty dla waszego dobra :) dziękujemy kadra dzięki temu dostani nowe auta służbowe naturalnie diesel.

  • 3 2

 • W ramach tego projektu zapraszam serdecznie cała meteorologiczną młodzież do odwiedzenia ulicy Siennickiej

  tam można zobaczyć jak wyglądają setki tysięcy litrów oleju w wątpliwych baniakach na działce, a zaraz potem można udać się transportem ekologicznym do ZU Szadółki, gdzie będzie można dopytać ile lat powstaje w ziemi kwatera pełna odpadów, która potem ma być stabilnym gruntem pod budowę spalarni odpadów, które potem Włosi sprzedadzą nam na fakturę w postaci kilowatogodzin i megadżuli. Jest zadziwiającym jak ludzie innych ludzi szmacą intelektualnie i teoretycznie, bo nie mają pomysłu ani siły ani determinacji, aby rozwiązywać problemy realne. picowanie tematów jest w trendzie. Do tej młodzieży powinien wyjść ktoś prawdziwy i rzetelnie przekazać jak to jest w istocie, a nie jakaś rydwanowa dama z mikrofonem i kubeczkiem menstruacyjnym w materiałowej torebce z azjatyckiej szwalni. Ludziom należy się prawda, a nie banan na tłusty czwartek - każdy inteligentny człowiek wie, że w Polsce nie rosną banany, kto tego nie wie, to zwykły pelikan do głosowania. Dziękuję za uwagę i życzę ziemi więcej szczęścia do ludzi.

  • 7 2

 • ciekawe co myślą o segregacji w kontekście opłat za wywóz śmieci które są najwyższe w Polsce i liczone od m2 a nie od

  mieszkańca

  • 6 0

 • spróbujcie sprzedać makulaturę

  w skupie - to się dowiecie co to jest ekologia.
  W Gdańsku nigdzie nie przyjmują - chyba że za dopłatą.

  • 8 1

 • Mój pomysł

  Spalmy cały węgiel w Polsce

  • 0 1

 • Z takimi opłatami za śmieci można się bawić w takie konkursy

  Zatrudnić osoby do ich obsługi, etc. Stać ich.
  Jedne szkoły wygrywają konkursy i olimpiady naukowe, inne o sortowaniu śmieci. Gdańsk.

  • 2 0

 • teraz wiem na co ida podwyzki za smieci. na nagrody i ulotki ktore produkuje urzad miasta

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.: