• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty tańców Afryki Zachodniej

w każdą sobotę (do 23.06), godz. 16:00

Gdynia,
bilety 50 zł

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 18:00

bilety 50-145-225 zł
Starając się przedłużyć nieco upalne lato zapraszamy na gorące....

Warsztaty tańców Afryki Zachodniej
12 września 2010
godz.11:00- 15:30 (w tym 30 minut przerwy)

Tańce zachodnio-afrykańskie charakteryzują się niebywałą żywiołowością i ekspresyjnością, ale też niezwykłą elegancją ruchu, precyzją i godnością. Na głębszym poziomie jest to ruch wyzwalający, relaksujący i energetyzujący zarazem - ożywcza różnorodność rytmiczna nigdy nie stoi w sprzeczności z pulsem ludzkiego serca, lecz wzmacnia go i wzbogaca. Tańce te pozwalają doświadczyć głębokiej radości, a niektórym - nawet powrotu do korzeni. Są też okazją do świetnej zabawy połączonej z doskonałym treningiem - pozwalają odnaleźć w ciele mięśnie, o jakie by się go nie podejrzewało.

Tradycyjnie, w Afryce Zachodniej każdy taniec - rozumiany jako określony zespół konkretnych ruchów - był nierozdzielnie połączony z charakterystycznym dla niego rytmem (np. tiriba, diansa, soko, mendiani, sorsornet itd.).

W ramach zajęć poznajemy technikę tańca afrykańskiego na bazie choreografii do gwinejskiego rytmu tiriba (triba). W najstarszej fazie swej historii taniec ten był wykonywany przez najlepszego tancerza zwanego "Tiriba", który gromadził wokół siebie muzyków, by akompaniowali jego popisom. W następnej fazie rytm tiriba grany był w związku z zakończeniem uroczystości inicjacji dziewczynek, podczas wspólnego tańca matek i córek. Obecnie tiriba jest jednym z ulubionych rytmów towarzyszących uroczystościom społecznym, ślubom, chrzcinom, wydarzeniom towarzyskim.

Zajęcia rozpoczynamy rozgrzewką, następnie oswajamy się ze stylem i rytmem za pomocą niepowiązanych figur i kroków, a ostatecznie przechodzimy do nauki choreografii.

Nauczana choreografia jest scenicznym opracowaniem i rozwinięciem tradycyjnych kroków tego tańca - jest przez to ciekawsza, bardziej finezyjna i - szybsza. Została stworzona w Afryce przez choreografa zespołu tańców tradycyjnych. Zespoły takie są tam zwyczajowo określane "baletami" (np. "Les Ballets Africains", "Le Ballet du District").

PROWADZENIE: Kama Rosińska

Tańcem afrykańskim zajmuje się aktywnie od 6 lat. Wcześniej był jazz w Studium Baletowym przy Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, zaś podstawówkę i szkołę średnią przetańczyła w dziecięcej, a później młodzieżowej formacji tańca latynoamerykańskiego i współczesnego.

Uczestniczyła w warsztatach na całym świecie m.in: UK, LONDYN (Nii Okai Tagoe - Frititi Traditional African Drumming And Dance Ltd; Nzinga School of Dance - kurs semestralny) oraz kilkumiesięcznych stażach w MALI, BAMAKO, SENEGALU i DAKARZE.


Tańczymy boso (w przypadku wrażliwych stóp bądź problemów ze stawami lepiej jednak zaopatrzyć się w obuwie sportowe), zalecane są luźne stroje.


Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane