• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Widząc niewidzialne... Twórcze życie osób nie(do)widzących

maj 15

środa, godz. 09:00

Gdynia,
Wstęp wolny
maj 20-21

poniedziałek - wtorek

Gdańsk
bilety 750 - 950 zł
PROGRAM
10.00 Anna Wejkowska-Lipska PARTYTURA PRZESTRZENI
10.40 Monika Dubiel NOWE SPOJRZENIE NA SZTUKĘ artyści z niepełnosprawnością wzroku w Meksyku
11.20 Paweł Nodzak NIEDOWIDZĄCY DYRYGENT moje życie z niepełnosprawnością
12.00 Łukasz Rogiński OCZY NA KONIUSZKACH PALCÓW ciało, materia, obraz wernisaż wystawy
12.40 WIDZĄC NIEWIDZIALNE rozmowy z udziałem wszystkich obecnych
13.30 Rafał Bladowski KONCERT
WSTĘP WOLNY
ul. Racławicka 17, Gdańsk (wejście od ul. Klonowicza)
O prelegentach:
ANNA WEJKOWSKA-LIPSKA
Urodzona w 1985 roku. Absolwenta ASP w Gdańsku, dyplom (2010) związany z osobami niepełnosprawnymi. Pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ASP. Doktorat (2013) dotyczył zagadnień projektowych związanych z doświadczaniem przestrzeni architektonicznej mierzonej w skali poprzez zmysł propriocepcji, przy eliminacji zmysłu wzroku jako podstawowego narzędzia poznawania świata. W 2012 roku pełniła rolę tutora na Międzynarodowych Warsztatach Projektowych MEDS w Ljubljanie o tematyce Sensability oraz w Lizbonie (2013) o tematyce Reaction. Podczas warsztatów zrealizowane zostały projekty w formie instalacji architektonicznych, których była inicjatorką oraz autorką. Czynnie uczestniczy w projektach oraz sesjach naukowych związanych tematycznie z percepcją, a także w warsztatach oraz konferencjach dotyczących przestrzeni architektonicznej dla niewidomych i słabowidzących.
MONIKA DUBIEL
Monika Dubiel jest psycholożką i iberystką, do tego doktorantką, specjalistką od dostępności kultury, podróżniczką, kolekcjonerką kieliszków i jakby przy okazji osobą niewidomą. Z wykształcenia jest psycholożką i iberystką, a obecnie doktorantką na Wydziale Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze doktorat na temat kulturowego funkcjonowania niepełnosprawności wzroku w Meksyku i Chile oraz uczy studentów. Oprócz pracy na uczelni prowadzi też szkolenia i webinaria, a także dalej wykonuje zlecenia związane z dostępnością kultury.
PAWEŁ NODZAK
Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest absolwentem dwóch kierunków: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na specjalności dyrygentura chóralna (klasa prof. Henryka Gostomskiego oraz prof. Anny Fiebig) oraz wokalistyki na specjalności śpiew solowy (klasa prof. Ryszarda Minkiewicza i as. Krzysztofa Bobrzeckiego).
Jako wokalista-chórzysta współpracował z takimi zespołami jak Polski Chór Kameralny, Cappella Gedanensis, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego czy Chór Filharmonii Wrocławskiej. Doktorat obronił na gdańskiej uczelni pod opieką naukową prof. Marcina Tomczaka, pełni tez funkcję Pełnomocnika Rektora ds. osób niepełnosprawnych.
ŁUKASZ ROGIŃSKI
Urodził się w Wilnie w 1936 roku. Ukończył PWSSP w Gdańsku, w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką. Jego prace otrzymali Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda.
Odznaczony Za zasługi dla Gdańska, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużonym Ziemi Gdańskiej. Laureat nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia). Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w graficznych konkursach krajowych i międzynarodowych.
W 1989 r. zajął się ceramiką i prowadzeniem warsztatów terapii zajęciowych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie na emeryturze lecz mimo pogarszającego się z roku na rok wzroku nie zaprzestał działalności artystycznej.
RAFAŁ BLADOWSKI
niewidomy artysta. Pochodzi z Gdańska. Gra na fortepianie, śpiewa. Uwielbia koty. Fotografuje. Zbiera autografy znanych osób. Zainteresowanie muzyką przyszło samo z siebie. Zaczęło się od Bocellego, gdy Rafał miał cztery lata. Usłyszał "Time to say goodbye" zaśpiewane w duecie z Sarah Brightman i tak zainteresował się muzyką klasyczną.
Śpiewał w chórze młodzieżowym, uczył się też u Wojciecha Lewandowskiego oraz u profesor Urszuli Borzdyńskiej. Poza tym samodzielnie nauczył się i gra na klawiszach.
 

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane