• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielkie łączenie szkół: ma sens, czy nie?

Marzena Klimowicz-Sikorska
22 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jeśli pomysł ministerstwa zostanie wcielony w życie, koniec gimnazjum nie będzie dal uczniów tak stresujący. Jeśli pomysł ministerstwa zostanie wcielony w życie, koniec gimnazjum nie będzie dal uczniów tak stresujący.

Licea powstające przy gimnazjach i odwrotnie - takie rozwiązanie w ramach reformy szkolnictwa chce wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomysł dzieli jednak środowisko nauczycieli.



Łączenie gimnazjów ze szkołami ponadgimnazjalnymi

Pomysł łączenia gimnazjów i liceów w zespoły szkolne nie jest nowy. Takich zespołów szkół jest w całej Polsce ok. tysiąca. W Gdańsku jest ich sześć, w Gdyni pięć, a w Sopocie jedna. Ma ich być jednak o wiele więcej.

Od dawna, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gimnazja chętniej łączono z podstawówkami, niż ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Teraz jednak w związku z reformą szkolnictwa resort chce wrócić do łączenia takich placówek. Głównym argumentem ministerstwa jest to, że uczniowie uczący się w zespołach osiągają lepsze wyniki na maturach. Do tego takie rozwiązanie pomogłoby nauczycielom uczącym w kilku placówkach.

- Według mnie taki pomysł jest dobry z punktu widzenia nauczycieli. Zamiast biegać na lekcje po szkołach mieliby drugą pod ręką- mówi Agnieszka Krytkowska, wicedyrektor II LO w Sopocie. - Poza tym jako matka chciałabym, żeby moje dziecko uczyli ci sami nauczyciele, żeby znało inne dzieci ze szkoły, także te z liceum. To zawsze mniejszy stres dla dziecka. Dziś uczeń zanim zdąży oswoić się z gimnazjum, już idzie do liceum, i zanim się obejrzy już podchodzi do matury. Jeśli więc były by odpowiednie warunki lokalowe, to czemu nie - dodaje.

Łączenie szkół różnego szczebla ma także ułatwić przeprowadzenie reformy, która zakłada m.in., że świeżo upieczeni licealiści nie musieliby powtarzać materiału z gimnazjum, ale już po pierwszej klasie skupić się wyłącznie na przedmiotach maturalnych, których zaliczenie na wysokim poziomie jest gwarancją dostania się na studia.

- Do tego pomysłu trzeba podejść ostrożnie. Z jednej strony dzięki połączeniu szkół nauczyciel wie, z jaką wiedzą dziecko idzie do liceum, z drugiej rodzi problemy lokalowe - mówi Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Obawiam się jednak czy takie zespoły, w których czasem uczy się blisko tysiąc uczniów w różnym wieku, będą dobrze działać - dodaje.

Zespoły mają też zaoszczędzić czas uczniom, którzy dziś często w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej tracą go na powtarzanie materiału. Obecnie takie powtórki pomagają wyrównać poziom uczniów, którzy uczęszczali do różnych placówek.

Nauczyciele jednak obawiają się, że tak duża ilość uczniów sprawi ogromne problemy wychowawcze. - Jeśli wraz z połączeniem szkół zostanie wzmocniona sieć punktów szkolnych poradni psychologicznych to ten pomysł ma sens. Myślę jednak, że trójmiejskie szkoły nie są na taką zmianę przygotowane. Nauczyciele też nie - kwituje Elżbieta Markowska.

Opinie (26)

  • Głupi pomysł

    Wiadomo, że w większych miastach zdolny uczeń stara się wybrać najlepsze liceum, a nie to w pobliżu swojego gimnazjum. Jak jest zdolny gimnazjalista, to nie pójdzie do XIII LO, tylko dlatego, że jest przy starym gimnazjum, tylko złoży papiery do III LO, czy I ALO. Tak samo jak ktoś będzie chciał iść do zawodówki, czy technikum. Poronione pomysły Hallowej znów dają o sobie znać.

    • 2 0

  • no właśnie! to bez sensu

    1 po co w takim razie tworzono gimnazja? skoro teraz chcą je łączyć z liceami?
    2 na wsiach popularne są połączenia podstawówek z gimnazjami, tak jak ktoś niżej napisał, powstanie podział między miastem a wsią?
    3 po gimnazjum można iść nie tylko do liceum. istnieją inne szkoły: zawodówka, technikum... nie każdy musi iść na studia. i dzięki Bogu, bo po wyższych uczelniach mamy aż nadto bezrobotnych
    4 lokali na takie molochy szkolne na pewno zabraknie i bedzie kolejna afera
    5 moze wrocmy do starego systemu? nie bedzie prosciej?

    • 2 0

  • bzdura

    Owszem uczniowie w zespołach mają lepsze wyniki egzaminów, ponieważ często przy elitarnych dobrych liceach powstawały po reformie gimnazja, też elitarne. Jak przy słabym liceum na siłę otworzą gimnazjum to raczej wyniki matur nie wzrozną.

    • 2 0

  • 8 klas podstawówki, 4 liceum. tak powinno być.

    gimnazja to był poroniony pomysł.

    • 9 0

  • gimnazja

    może w końcu trafi nam się mądry minister i powróci do 8 klas szkoły podstawowej i porządnych liceów naprawdę przygotowujących do matury i studiów, wprowadzić matematykę na maturę było słuszne tylko popatrzcie na tych marnych nauczycieli którzy nie umieją niczego nauczyć biedne te nasze przyszłe pokolenia na pewno swoim dzieciom nie pomogą w szkole tak jak my teraz im pomagamy

    • 1 0

  • mnie się pomysł podoba

    Właśnie kończę gimnazjum i perspektywa uczenia się w przez kolejne 3 lata w tym samym czy też sąsiednim budynku byłaby fantastyczna.

    • 0 0

  • Cała prawda o systemie szkolnym w Polsce

    Jak dla mnie połowa z was nie widzi co się wokoło dzieje.Ludzie po studiach gidze szło im dobrze, wcześniej w liceach i gimnazjach same 4 i 5 i jak kończą w pośredniaku,albo w jakiejś norze za 1400 na rękę.Nie widzicie tego ten kraj się wali. Jaki sens ma nauka w podstawówce,gimnazjum i liceum skoro co najmniej 3/4 tych informacji się zapomina a potem w pracy wychodzi na to ,że wszystkie te informacje były zbędne.Wiecie czemu młodzież od 13 do 16 roku życia pali czy pije ,bo sprzeciwia się systemowi nie tylko oświaty ,ale również całemu systemowi działania tego kraju.Za komuny ludziom było źle teraz tak samo ,a może i nawet gorzej.W oświacie wymyślają coraz głupsze rzeczy nawet wielu "normalnych" nauczycieli tak uważa. Przykro jest mi to mówić ,ale na pytanie:czy szkoła w dzisiejszej Polsce ma sens? z całą pewnością odpowiem głośne NIE.Dobrze by było ,aby więcej starszych osób,a zwłaszcza rodziców by sobie ten temat przemyśleć.Dzisiaj każda osoba dorosła powie ,że nauka to potęga. Szczerze ,gdy to słyszę robi mi się niedobrze.To nie jest tylko moje.Wiele uczniów gimnazjum i liceów a już nawet szkół podstawowych zwraca na to uwagę.Warto by było ,aby niewielka część ludzi to sobie uświadomiła.

    • 0 0

  • Paluch wczoraj na spotkaniu w I gimnazjum i IX liceum...

    O łączeniu szkoły fryzjerskiej stwierdziła "Tu nożyczki, tam nożyczki, jeden pies"
    To jest buta i arogancja, brak taktu, ale i kompetencji...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane