• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wirtualni magistrowie z UG

xy
14 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Uniwersytet Gdański włączył się w międzynarodowy projekt: Wirtualny Campus Bałtycki, dzięki któremu będzie można zdobyć tytuł magistra 12 europejskich uczelni studiując poprzez Internet. Polskę w tym szczególnym międzynarodowym przedsięwzięciu reprezentują tylko dwie uczelnie: Uniwersytet Gdański oraz Zachodniopomorska Szkoła Biznesu ze Szczecina.

11 czerwca 2004 roku rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa wraz z rektorami pozostałych uczelni biorących udział w projekcie podpisał w Lubece porozumienie w ramach akademickiego konsorcjum Baltic Sea Virtual Campus. Już w roku akademickim 2004/2005 na UG jako pierwszy ruszy pilotażowy, trzymodułowy internetowy portal do studiowania specjalności zarządzanie transregionalne. Od roku 2005/2006 nastąpi formalny start wszystkich modułów.

Baltic Sea Virtual to wspólny projekt partnerów ze Szwecji, Niemiec, Danii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Rosji i Polski na rzecz tworzenia, doskonalenia i zapewnienia równomiernego dostępu do programów nauczania poprzez Internet. Wniosek o utworzenie Wirtualnego Campusu Bałtyckiego uzyskał dofinansowanie z europejskiego programu Interreg IIIB, w ramach którego współpracują kraje regionu Morza Bałtyckiego. Dwie polskie uczelnie Uniwersytet Gdański oraz Zachodniopomorska Szkoła Biznesu ze Szczecina - tworzą na razie w tym projekcie po jednym module polskim. Na oba moduły polskie uczelnie uzyskały dofinansowanie z programu PHARE.

- Pracujący bardzo intensywnie zespół ma nadzieję przełamać stereotypy i bariery związane z przygotowaniem nauczania za pomocą Internetu, na przykład wyobrażenie, że wystarczy podzielić podręcznik na części i dawkować je studentom w odpowiednim czasie. Bogactwo form nauczania w tym obszarze jest znaczne; nie idzie także o wyeliminowanie stacjonarnych form kształcenia, lecz ich urozmaicenie, a także obniżenie kosztów zjazdów, wynajmu sal itp. Wykorzystując możliwości, jakie daje akademicka sieć edukacyjna, można obniżyć wydatki związane z rozmowami telefonicznymi, zastępując je rozmowami z udziałem kamer komputerowych - wyjaśnia dr hab. Hieronim Chojnacki, koordynator projektu z ramienia uczelni.

Z początkiem roku akademickiego 2004/2005 jako pierwszy ruszy portal do nauczania przedmiotu zarządzanie transregionalne. Będzie to wersja pilotażowa magisterskich studiów uzupełniających. Absolwenci uzyskają tytuł magistra zarządzania o specjalności zarządzanie ponadregionalne. Będą to studia międzynarodowe z międzynarodowym gronem wykładowców i studentów. Wykładowcy będą się kontaktować ze studentami za pomocą wideokonferencji, poczty elektronicznej, czatów synchronicznych i asynchronicznych, forów i rozmów z grupami zadaniowymi, videoklipów, animacji i symulacji multimedialnych, a wykłady będą ilustrowane zwyczajami, tradycjami i prawami poszczególnych krajów. Aby ukończyć każdy semestr, trzeba będzie uzyskać wymaganą liczbę punktów transferowych ECTS. Platforma techniczna zastosowana do tego programu będzie dawała możliwości nauczania, kontrolowania zdobywanej wiedzy, a także interakcji miedzy studentami i wykładowcami.

Dyplom zostanie wydany przez Uniwersytet Gdański, ale znajdzie się na nim informacja, że jeden przedmiot został przygotowany przez wykładowców z UG, a 8 kolejnych powstało dzięki międzynarodowej współpracy grona specjalistów. Całe studia będą obejmować 13 modułów (1200 godzin nauki).
Głos Wybrzeżaxy

Opinie (3)

  • ciekawe, jak będzie wyglądało zdobywanie punktów na zaliczenie

    • 0 0

  • A czy na wirtualnym egzaminie można ściągać?

    • 0 0

  • Bolo

    nie, bo będzie trzeba włączyć małą kamerkę zanim rozpocznie się egzamin; )

    a tak na poważnie to chyba - na egzamin trzeba będzie przyjechać:(

    ale pomysł fajny

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane