Wiadomości

stat

Ćwiczą tu lekarze, strażacy i... architekci. Odwiedziliśmy laboratorium na PG

Symulacje dla służb publicznych, wirtualne wycieczki, wizualizacje naukowe pozwalające np. na manipulację złożonymi cząsteczkami chemicznymi, a nawet terapia w leczeniu fobii. Zwiedziliśmy Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej.Gdzie studiowałe(a)ś?

na Politechnice Gdańskiej 63%
na Uniwersytecie Gdańskim 16%
na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 2%
na innej uczelni 13%
nie studiowałe(a)m 6%
zakończona Łącznie głosów: 431
W laboratorium znajdziemy m.in. wirtualną jaskinię oraz kulę 3D. Jaskinia to pomieszczenie składające się z sześciu akrylowych ścian-ekranów o rozm. 3,4 x 3,4 m, na których dzięki projektorom zewnętrznym wyświetlany jest obraz. Sferyczny symulator chodu umożliwia nieograniczoną terytorialnie wędrówkę w wirtualnym świecie.

- Uczestnikowi symulacji wydaje się, że znajduje się we wnętrzu nadawanego obrazu. Co więcej, widzi przestrzennie. Zupełnie jak w kinie na filmie 3D. W jaskini można się przemieszczać, komputery wykrywają ruch i tworzą obraz widziany z perspektywy użytkownika. Podobne pomieszczenia funkcjonują już w Polsce, jednak nasze charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi. Wrażenie zanurzenia w przestrzeni wirtualnej będzie więc większe - komentuje dr inż. Jacek Lebiedź, jeden z pomysłodawców LZWP.
Zastosowań "jaskini" jest dużo, m.in.: wizualizacja budynków przez architektów dla inwestora, szkolenie strażaków lub innych służb bezpieczeństwa podczas krytycznych sytuacji czy szkolenie medyczne podczas skomplikowanych operacji.

- Bardzo ciekawym zastosowaniem jest użycie wirtualnej rzeczywistości w psychologii do oceny, diagnostyki i terapii zachowań ludzkich. Możemy to wykorzystać w leczeniu fobii, np. wyświetlić duże wysokości i przyzwyczajać do nich pacjenta - dodaje dr inż. Jacek Lebiedź.
Hala, w której mieści się "jaskinia", ma 12,5 m wysokości. Koszt budowy zarówno obiektu, jak i laboratorium wyniósł blisko 15 mln zł, a środki pochodziły z Unii Europejskiej.

PG uczelnią badawcząPod koniec 2019 r. Politechnika Gdańska otrzymała status uczelni badawczej. Placówka zajęła także drugie miejsce w programie "Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza". W związku z tym władze uczelni razem z miastem Gdańsk zorganizowały wizytę studyjną dla dziennikarzy miejskich oraz ogólnopolskich mediów. Naukowcy na Wydziałach: Chemicznym, Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prezentowali swoje poczynania i projekty.

Opinie (35) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy: