• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (2 opinie)

W ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense) w dniach 18- 22 września 2023 roku odbędzie się XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania, działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość opinii publicznej oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia. Szczegóły na ten temat znajdą Państwo na stronie www.oppngis.pl.

Jest to coroczna kampania na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Klinika Otolaryngologii w Gdańsku przeprowadzi badania profilaktyczne dla chętnych w środę, czwartek i piątek (20-22.09).

We wtorek 19.09 dla chętnych w Klinice Otolaryngologii będzie wykład na temat nowotworów głowy i szyi (dr hab. Dominik Stodulski).


W tym roku, po raz kolejny w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi. W akcji bierze również Klinika Otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku). Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Dla tych, którzy przeżyją, trwałe skutki mogą być wyniszczające. Badanie z 2021 roku zainicjowane przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Europejską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (ang. European Cancer Patient Coalition - ECPC) wykazało, że osoby, które przeżyły nowotwór złośliwy głowy i szyi, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.

Edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie objawów nowotworów głowy i szyi jest nieodłącznym elementem kampanii, która zachęca do wcześniejszego zgłaszania się i diagnozowania choroby, aby wcześnie rozpocząć leczenie. Jeśli terapia rozpoczęta jest we wczesnym stadium choroby, 80-90% chorych przeżyje, co pokazuje, że szybka diagnoza może zmniejszyć śmiertelność i pozytywnie wpłynąć na wyniki leczenia.

Kampania Make Sense w 2013 roku stworzyła regułę "1 przez 3", aby przyczynić się do szybkiego rozpoznania choroby. Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie (tzw. schemat 1/3), powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Są to następujące objawy:
ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
ból gardła
utrzymująca się chrypka
ból i/lub trudności w połykaniu
guzek na szyi
jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 2023 roku promuje nowe hasło
"Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie.".

Tegorocznym wiodącym tematem jest problem zakażeń wirusem HPV i związanym z tym ryzykiem rozwoju nowotworu w obrębie jamy ustnej i gardła oraz promocja profilaktycznych szczepień przeciwko HPV.
Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie - możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.
Badania profilaktyczne odbywać się będą w Poradni Otolaryngologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w dniach 20 - 22 września 2023 roku (Centrum Medycyny Inwazyjnej ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku).

Rejestracja pod numerem telefonu 58 349 33 94
Ze względów organizacyjnych istnieją ograniczenia w liczbie badań (decyduje kolejność zgłoszeń).

Opinie (2)

 • Numer telefonu

  podany i zero miejsc dla dzwoniących dzisiaj, bo tydzień temu był komplet. Info z d**y.

  • 3 0

 • Nikt nie odbiera

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane