• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Młodzież o programie Zdrovve Love: "nie decydujcie za nas!"

Ewa Palińska
19 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Program Zdrovve Love wraca w nowej odsłonie
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta rady miasta
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta
 • Zdrowe love  konferencja przed budynkiem Urzędu Miasta

Ukończyli 15 lat i mają prawo uprawiać seks, ale odmawia im się dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej i samodecydowania - to główna teza, jaką postanowiła nagłośnić grupa licealistów popierających program Zdrovve Love. Młodzi ludzie zapewniają, że zapoznali się z treścią programu i nie znaleźli w nim nic niestosownego, ale zajęć w ich szkołach nie udało się zorganizować. Głównie dlatego, że wielu rodziców jest programowi przeciwna. Jeszcze w środę późnym popołudniem wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk ma się spotkać z przeciwnikami programu.Czy popierasz program Zdrovve Love?

Zdrovve Love to program edukacyjny o zdrowiu prokreacyjnym, adresowany do uczniów gdańskich szkół. Jego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży informacji na temat ich seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z niej w zgodzie z własnymi przekonaniami.

"Nic o nas bez nas" - młodzież zabiera głosGłównymi zasadami przyświecającymi warsztatom Zdrovve Love są otwartość i szacunek dla drugiego człowieka, bez względu na jego orientację seksualną czy upodobania. Założeniom programu od przeszło dwóch lat sprzeciwiają się środowiska prawicowo-katolickie, zarzucając władzom miejskim deprawację oraz propagowanie ideologii gender. Głos postanowili też zabrać adresaci programu - uczniowie gdańskich liceów. Kilkoro z nich zorganizowało w tej sprawie konferencję prasową.

- Jako grupa młodych społeczników, a przede wszystkim uczniów, chcielibyśmy przedstawić swoją opinię na temat krytykowanego ostatnio programu edukacji seksualnej Zdrovve Love - mówił podczas środowej konferencji Igor Dorawa, uczeń pierwszej klasy XIV LO w Gdańsku, wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego w tej szkole, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - W tym momencie trzymam cały program w ręku, przeczytałem go i nie widzę tu nic strasznego, co miałoby nas demoralizować. Ważnym jest to, aby szkoły zapewniały nam rzetelną edukację seksualną - przekonywał.
Młodzież nazywając konferencję "nic o nas bez nas", chciała zwrócić uwagę na problem zawarty w tym haśle - ignorowanie zdania młodych ludzi w dyskusji, która dotyczy inicjatyw mających znaczący wpływ na ich rozwój psychoseksualny.

- W ten sposób nie tylko lekceważy się ich podstawowe prawo do realizowania swoich potrzeb rozwojowych, ale także prawo do decydowania o własnym zdrowiu. Nie należy zapominać, że w to zdrowie wlicza się także zdrowie prokreacyjne. Młodzież powinna mieć dostęp do takiej wiedzy i posiadać możliwość kształtowania tego, czy ta wiedza jest przekazywana, oraz w jaki sposób. Edukacja seksualna zapewnia świadomość kwestii, które są nieodłączną częścią doświadczeń w sferze intymnej i tylko poprzez otwartą rozmowę z młodymi ludźmi możemy dowiedzieć się, jakie pytania oraz jakie problemy mają oni z tą sferą. Dlatego kreowanie negatywnego wizerunku edukacji seksualnej wraz z nieuzasadnionym brakiem konsultacji z młodymi ludźmi stanowi zagrożenie dla ich przyszłego zdrowia psychicznego i fizycznego - mówiła Julia Lassmann z organizacji Młoda Zaraza.

Edukacja seksualna kluczem do budowania zdrowych relacji?Młodzież prezentowała liczne korzyści, jakie miałaby im przynieść edukacja seksualna prowadzona w zgodzie z programem Zdrovve Love, zwłaszcza - jak przekonywali - w takiej bezpiecznej i dobrowolnej formie.

- Do udziału w tych zajęciach nikt nikogo nie zmusza. Jest to przestrzeń, gdzie nastolatki mogą swobodnie porozmawiać na nurtujące ich tematy. Program ten jest skierowany do osób w 15 roku życia, a więc do osób, które mogą wyrazić ważną prawnie zgodę na podejmowanie czynności seksualnych. Do osób, które właśnie zaczynają życie seksualne. Ten program daje możliwość nastolatkom poznania własnej seksualności i czerpania z niej samych korzyści. Program ten ponadto pozwala uchronić się przed ciążą i różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową. To są tak naprawdę podstawy podstaw. Te osiem spotkań, które odbywają się w ramach programu Zdrovve Love, porusza też inne ważne kwestie, jak transpłciowość i niebinarność. One z kolei prowadzą do szkodliwego zjawiska dysforii płciowej u młodzieży transpłciowej. To zjawisko może powodować wiele myśli samobójczych wśród tej młodzieży - mówiła Julia Lessmann.
- Moim zdaniem projekt Zdrovve Love opiera się tak naprawdę na zdrowym rozwoju nas samych - mówiła z kolei Julia Szynicka, uczennica klasy drugiej w Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanense, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bursy Gdańskiej. - Jest to projekt, który nie narusza niczyich prawd i wartości. Przekazuje tylko wiedzę. Chcemy rozmawiać na ten temat w szkołach - przekonywała.
"Nic o nas bez nas" - pod takim hasłem grupka młodych aktywistów, popierających program Zdrovve Love, zorganizowała konferencję prasową. Młodzi skarżyli się, że ich głos jest ignorowany, a to przecież oni są adresatami programu. "Nic o nas bez nas" - pod takim hasłem grupka młodych aktywistów, popierających program Zdrovve Love, zorganizowała konferencję prasową. Młodzi skarżyli się, że ich głos jest ignorowany, a to przecież oni są adresatami programu.

Młodzi chcą decydować o sobieJakub Hamanowicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, zapowiedział, że młodzież zamierza brać aktywny udział w dyskusjach na temat dalszych losów programu Zdrovve Love.

- Jako Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska planujemy w drugiej połowie marca zorganizować debatę na temat programu Zdrovve Love. Chcemy zaprosić zarówno osoby, które popierają program, jak i jego przeciwników. Chcemy również, przede wszystkim, zaprosić gdańską młodzież, której opinię często się pomija. A przecież nie wiedząc, czego młodzież chce, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, czego potrzebuje. Chcemy również zachęcić samorządy uczniowskie do przeprowadzenia ankiet w swoich szkołach. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć, co adresaci myślą o tym programie - zapowiadał.
Co ciekawe, nikt z uczestników środowej konferencji nigdy nie brał udziału w zajęciach Zdrovve Love. W szkołach, do których uczęszczają, takich zajęć się nie organizuje.

- Z racji tego, że program ma wielu przeciwników, szkoły unikają tego tematu - mówił Igor Dorawa.
Zapewniał, że ze strony uczniów XIV LO, do którego sam uczęszcza, padały propozycje wprowadzenia programu do szkoły, jednak rodzice w większości opowiedzieli się za tym, aby tego nie robić. A aby takie zajęcia mogły się odbyć, większość rodziców musi wyrazić zgodę.

- Rodzice powinni przede wszystkim wysłuchać nas, bo to my uczęszczamy na te zajęcia. Nie jesteśmy pełnoletni, ale jesteśmy w wieku, którego dotyczy ten program - mówi Dorawa. - Zresztą, jak mówi artykuł 95 § 4. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia".
Na pytanie, dlaczego zamiast porozmawiać z rodzicami, od których zgody zależy wprowadzenie do szkół zajęć, na których młodzieży tak bardzo zależy, zdecydowano się na zorganizowanie konferencji prasowej, Igor Dorawa odpowiedział:

- U mnie te rozmowy były prowadzone, ale bezskutecznie. Dlatego chcemy dotrzeć do jak najliczniejszej grupy odbiorców, do rodziców również, żeby pokazać, że mamy swoje zdanie i nie boimy się go wyrażać.

Zwolennicy i przeciwnicy programu przystępują do rozmówW środę, 19 lutego, późnym popołudniem, Piotr Kowalczuk - wiceprezydent Gdańska - ma się spotkać z przeciwnikami programu Zdrovve Love, członkami stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Na ręce prezydenta złożone zostanie pismo, w którym zawarte zostaną oczekiwania SOG odnośnie do realizacji "projektu zdrowia prokreacyjnego dla gdańszczan".

Miejsca

Opinie (648) ponad 100 zablokowanych

 • ? (85)

  Dlaczego grupa rodzicow, ktorzy przeciez nie musza posylac dzieci na te zajecia, blokuje te mozliwosc zainteresowanym edukacja seksualna dzieciom?

  • 239 218

  • ale jak blokuje? (58)

   rodzice wyrażają zgodę, bądź nie. Większość stanowią ci, którzy nie wyrażają zgody. Tak działa demokracja. Grupkę stanowią ci, którzy zajęć chcą.

   • 70 50

   • (41)

    Jest pewna subtelna roznica pomiedzy Rządami wiekszosci (demokracja totalitarna) a demokracja w czystej formie. Niektore partie chcialaby nam wmowic ze skoro maja wiekszosc w parlamencie to wszystko im wolno - podpowiem: nie, nie wszystko im wolno. Demokracja to rzady prawa. Te dzieci maja prawo do rzetelnej edukacji seksualnej.

    • 70 50

    • Od tego są rodzice (22)

     • 54 44

     • i pozniejsze szkolnictwo (4)

      np szkola medyczna, szkola wyzsza o profilu biologicznym.

      • 19 19

      • na Uniwersytecie medecznym też nie wolno (2)

       mówić o seksie. Dopiero na specjalizacji

       • 15 3

       • a po ang.?

        • 2 0

       • byłeś/aś czy tylko solisz trzy po trzy

        • 1 0

      • d

       ale bzdury. dawno takich i**otyzmow nie czytalem

       • 1 0

     • (11)

      Zgadzam sie, że idealną i najbardziej naturalną sytuacja jest kiedy to rodzice rozmawiają z dzieckiem o seksualności i granicach. Czasem jednak szkoła jest od tego, żeby uzupełnić braki w edukacji wyniesionej z domu. a co w sytuacji kiedy to rodzice są częścią problemu, bo np nie akceptują córki lesbijki?

      • 46 18

      • to szkola czy edukatorzy samozwanczy?

       • 26 13

      • Mają do tego prawo tak jak ty masz prawo nietolerować ich nietolerancji (7)

       • 8 15

       • (5)

        Czy Ty właśnie napisałeś że rodzice mają prawo nie tolerować swojego dziecka? serio? możesz się z nim nie zgadzać, ale orientacja kochanie to nie jest opinia, którą można zmienić. przy okazji, homoseksualizm jest dziedziczony (tak, ludzie homo też mają dzieci).

        • 15 17

       • Rodzice są od prawidłowego wychowania swojego dziecka a nie od tolerowania zboczeń i chorych zachowań. (2)

        • 26 37

       • trudne dzieciństwo miałeś ... ministrant ?

        • 12 8

       • Co pojmujesz jako chore zachowanie i zboczenie? Chyba jak ktos rodzi sie z preferencja do tej samej plci, a spoleczenstwo i kosciol mowi mu, ze to choroba i ze to nienormalne? Ciebie nikt nie probuje zmienic, to odczep sie od innych. Szczegolnie, ze to nie jest ich wybor, tak samo jak to nie jest twoj wybor, ze jestes hetero. Po prostu jestes i juz.

        • 1 1

       • xxx (1)

        Aleś ty "mądra" inaczej;l Powiedz mi w jaki sposób facet z facetem, albo kobieta z kobietą "zrobią" sobie dziecko? Zacznij wreszcie myśleć, a nie ciągle wdychasz maryśkę.

        • 11 10

       • Moze cie zaskocze ale facet homo jest zdolny do seksu z kobieta i homokobieta moze urodzic facetowi dziecko.

        • 8 4

       • to moze nie powinni byc rodzicami. glabie, homofobie

        • 0 4

      • uuuu ktoś lepiej wie co lub kogo mam akceptować (1)

       trąci hipokryzją

       • 1 4

       • Czy ktoś może odpowiedzieć, czy piętnastoletnie dziewczyny też czują potrzebę zaspokojenia swoich intymnych potrzeb, rozładowania napięcia seksualnego? Kiedyś mówiono, że u nich przychodzi to znacznie później, ale ostatnio świat tak szybko ewoluuje, więc może obecnie jestem w błędzie.

        • 1 2

     • Oczywiście, tata powie : "rżnij synek ile wlezie" a czego nie powie to nie ważne.

      • 7 4

     • A co jeśli rodzice są LGBT? (2)

      • 4 4

      • (1)

       bywa, że są, ale czy warto z tego robić sensację, normę, wzór do naśladowania?!

       • 4 5

       • jak nie zrobisz z tego sensacji to wszystko potoczy sie normalnie

        • 3 0

     • Rodzice wielu z nich sa tak skrzywdzeni emocjonalnie i..

      ... zwlaszcza swiatopogladowo przez pitoly ktore wygaduje ksiadz z ambony ze nie jest wstanie uswiadomic prawidlowo siebie a co dopiero wlasne dzieci

      • 1 3

    • Demokracja to rządy ludu (1)

     z gr. demos i kratos - władza ludu

     • 17 7

     • niestety nie masz racji.....to jest od demon i kreacja. to jest prawdziwe znaczenie tego g....ego słówka

      • 2 8

    • demokracja totalitarna?! sam to wymyśliłeś? (5)

     rozumiem, że nie jesteś zwolennikiem obecnych rządów, ale szanuj sam siebie.
     a przekładanie w skali jeden do jednego zasad liberalnej demokracji jako modelu, w jaki powinna funkcjonować szkoła to bzdura.

     • 17 14

     • (4)

      Mamy w Polsce demokrację liberalna konstytucyjna jak w reszcie Unii czy Stanach. to oznacza rządy prawa a nie większości.
      O demokracji autorytarnej napisałem w nawiązaniu do lansowanego pogladu, że skoro wygrali wybory mogą wszystko. Mogą tylko to, co mieści się w granicach prawa.

      • 17 11

      • naprawdę ? stany Ameryki potocznie zwane USA to republika. (1)

       Republika a nie demokracja bo tak dokładnie mają zapisane w konstytucji - sprawdź sam/sama. Demokracja jest ordynacją -
       formą dokonania wyboru.

       • 13 1

       • chcesz mi powiedzieć że w Stanach nie demokracji tylko jest republika? Nie mówimy o klasycznym starogreckim opisie ustrojów tylko o dzisiejszych realiach politycznych.

        • 5 5

      • (1)

       a kto te prawo ustala?

       • 3 0

       • chyba brodaty bog, czyz nie?

        • 0 0

    • To niech sobie idą na zajęcia poza szkołą (2)

     • 23 15

     • (1)

      racja o tym właśnie napisałem powyżej

      • 6 0

      • tak powinno byc z religia

       • 3 4

    • (1)

     otóż to, jak widać w tym wypadku swoje prawa chce narzucić mniejszość, rzekomo dyskryminowana- chcą się uczyć ja facet facetowi ma obc.ać , to niech się udadzą do placówki opłacanej przez Urząd Miasta w Gdańsku (Gdańskie Centrum Równego Traktowania), tam odbiorą stosowną edukację, tam dewianci ich odpowiednio "wyedukują". A teraz droga młodzieży czas iść wyciskać "wągry" z twarzy ,i nie zapomnijcie wytrzeć później lustra

     • 19 23

     • Napisal dewiant in homofob. Gratulacje ciemnogrodzie.

      • 0 1

    • (2)

     demokracja to demokracja - to rządy większości - i nie dopasowuj sobie definicji do lewackiej nowomody - prawo ustala większość parlamentarna.

     • 4 3

     • zadolfiasz pojecie demokracji

      • 1 2

     • Gdyby demokracja byla rzadami wieszkosci to mozliwa bylaby sytuacja, w ktorej wiekszosc dochodzi do wniosku ze np. wszystkich rudych (ktorych jest mniejszosc) nalezy zamknac w wiezieniu. Prawo trwa dluzej niz rzady i jest po to zeby chronic spoleczenstwo przed podobnymi pomyslami. Wieszkosc moze, ale nie musi miec racji. Niech o sprawach waznych decyduja najmadrzejsi, a nie ci ktorych najglosniej slychac bo jest ich najwiecej. Wiekszosc ludzi nie ma pojecia o niczym i jest, niestety, widoczne na tym forum.

      • 1 2

    • a dlaczego zakładasz, że jest rzetelna ?

     ja założyłbym jedynie, że ktoś chce na tym wiele ugrać; póki co na maturze jest matma i polski - tu niech się edukacja wykaże, bo braki są niemiłosierne; jeśli rodzic uzna, że chce edukować - to zrobi to sam lub bez problemu znajdzie pomoc zewnętrzną - nie musi to być decyzja urzędników - polityków

     • 5 1

    • Aha, rodzice, szczegolnie Ci 500+, ktorzy tylko kosciola i Rydzyka sluchaja. Edukacja seksualna jest potrzebna, szczegolnie w takim ciemnym kraju.

     • 1 2

   • Ależ tak, blokują (8)

    A przynajmniej się starają, np. poprzez negatywną opinię wydaną przez radę rodziców.

    • 18 5

    • (7)

     Rada rodziców niech sobie decyduje czy drożdżówki w szkolnym sklepiku będą z kruszonką czy bez. Decydowanie o prawie do rzetelnej edukacji także seksualnej nie swoich dzieci nie jest w kompetencjach rady. każdy rodzic może jednak decydować o uczestnictwie własnego dziecka.

     • 33 12

     • Aby rzetelnie edukować (4)

      trzeba mieć do tego przygotowanie i wykształcenie. Kto sprawdza kompetencje pedagogiczne i merytoryczne edukatorów?

      • 11 4

      • Nikt nie sprawdza, nikt nie kontroluje, dyrektorzy umywają ręce od tego wszystkiego !

       mówiąc że to miasto zleca wiec miasto pilnuje.

       • 8 3

      • ja

       • 1 1

      • W klasie moich dzieci na godzinie wychowawczej zajęcia z edukacji seksualnej prowadziła pani od muzyki. Przygotowania do programu nie kwestionuję, pewnie wykłady były podręcznikowe, zatwierdzone przez MEN. U mnie w szkole średniej, gdy byliśmy prawie dorośli przyszedł lekarz. Mówił o higienie, anatomii, fizjonomii i o technicznych sprawach zabezpieczania się. Ale to inne czasy. Szkoła samców, w klasie trzydziestu chłopa.

       • 2 0

      • A kto pozwala zeby obecna edukacja w speawach plci

       .. prowadzona byla pezez uwaga.. katwchetow czy ksiedza??? A tak sie dzieje. To tak jakby gasic pozar benzyna. Gorzej juz nie bedzie jesli ksiadz (potencjalny pedofil) ma uczyc o intymnosci dzieci

       • 2 2

     • (1)

      doedukować chętny może się po lekcjach! lewackie ośrodki niech edukują/demoralizują młodzież w np UM.

      • 5 7

      • to dobry pomysl na indoktrynacje religijna prowadzona przez prawakow

       • 1 4

   • większość stanowią Ci rodzice, którzy milczą (2)

    W szkołach wystarczy jeden rodzic fanatyk Radia Maryja i już blokuje te zajęcia edukacji seksualnej. Reszta rodziców dla świętego spokoju milczy, bo albo została zastraszona, wyśmiana, albo po prostu nie am czasu na przepychanki z radykałami.

    • 24 21

    • Edukacja seksualna w szkole jest już od kilkunastu lat

     Mylisz ją z nowa odmiana indoktrynacji seksualnej.

     • 19 14

    • to symptom ze rzadzi rezim, tak bylo za komuny

     • 1 1

   • skoro nie wyrażają to ich dzieci nie chodzą tyle (2)

    ale czemu chcą blokować zajęcia tym, który jednak wyrażają i chcą dzieci posyłać?

    • 13 8

    • (1)

     są zajęcia pozalekcyjne - nieobowiązkowe - zorganizuj i posyłaj tam dzieci, jeśli chcesz, aby twoje wnuki mogły wybierać sobie płeć, opanowały w wieku przedszkolnym technikę masturbacji...aby później "życie miało smaczek..."

     • 5 6

     • tego sie nauczyles pod klatka schodowa?

      • 2 4

   • Znasz już wynik ankiety ?

    • 1 1

  • dzis chowacie sie za dziecmi. (1)

   Panie Kowalczuk, przypomniec jacy demokratyczni i otwarci na mieszkanców byliscie i jestescie realnie?
   No no no. Ja pamietam jak traktowal UM organizacje nic o nas bez nas, ktora broniła praw lokatorow.

   • 18 7

   • bez przesady

    anarchiści z NONBN głównie robili zadymy - np. okupacja dyrekcji GZNK

    • 4 2

  • Uszanujcie prawo większości dzieci do życia w skromności (3)

   • 20 20

   • szanujemy.
    nie zmuszamy do uczęszczania.

    • 6 9

   • zrobilem szybki sondaz, zadne z dzieci nie chce zostac ksiedzem ani isc do zakonu

    • 2 3

   • Nie prawda dzbanie

    Wynik ankiety mowi ze Gdansk chce tych zajec. Wiec na drzewo nawiedzone katolickie zgredy

    • 2 2

  • chciałeś demokracji to ją właśnie masz. większość przegłosowuje mniejszość i morda w kubeł demokratyczny i**oto

   • 14 6

  • Program ZdrovveLove (8)

   1. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część V, str. 3-4 (instrukcja dla sex-edukatora)

   Pokaż fantom penisa (dildo)
   Zademonstruj prawidłowe nakładanie i zdejmowanie prezerwatywy, mówiąc na każdym kroku co robisz.
   Jeżeli okazało się, że prezerwatywa była uszkodzona lub ześlizgnęła się w czasie stosunku, można zastosować tzw. antykoncepcję po.

   2. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część III, str. 9

   Podczas wytrysku (ejakulacji) przez ujście cewki moczowej wyrzucane jest nasienie zwykle w objętości nieco mniejszej niż łyżeczka do herbaty, nie zawiera szkodliwych substancji. Połykanie nasienia nie stanowi samo w sobie jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia (oprócz sytuacji, gdy nasienie zawiera bakterie albo wirusy chorobotwórcze).

   3. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część III, str. 16

   Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia w trakcie miesiączki. Niektóre kobiety są wręcz bardziej wrażliwe przed lub podczas okresu. Jednak nadal niektóre pary mają obiekcję natury estetycznej w związku z krwawieniem. W tych przypadkach można rozważyć użycie wkładki domacicznej. Nie tylko zatrzyma krwawienie, ale również stanowi metodę antykoncepcji.

   4. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część V, str. 5-6

   W przypadku heteroseksualnych kontaktów genitalnych, kontaktu penisa z pochwą oraz w kontaktach analnych najlepiej sprawdzają się prezerwatywy.
   W przypadku kontaktów oralnych można skorzystać z chusteczek lateksowych, które można kupić lub samodzielnie wykonać z prezerwatywy (...)

   5. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część II str. 5

   Heteronormatywność automatyczne przekonanie o tym, że ludzie i my sami jesteśmy heteroseksualni. Wynika ze społecznych oczekiwań, utrwalany w procesie wychowania. Np. małym dziewczynkom mówi się, że jak dorosną to znajdą księcia na białym koniu. Nie ma pomysłu, że dziecko może okazać się lesbijką

   • 19 2

   • Brawo! (2)

    I widzisz? Też się czegoś nauczyłeś, Panie Chrisie. Nie dziękuj.

    • 13 15

    • (1)

     i dzięki niemu, sporo dorosłych osób na tym forum też się czegoś nauczyła... brawo. Na tym polega ta edukacja.

     • 11 8

     • Nie fantazjuj, chłopaku.

      • 2 5

   • xxx (2)

    I za to miasto Gdańska płaci z naszych podatków..... Ja się na to NIE zgadzam.

    • 14 8

    • To sie Marek wyprowadz.

     Najlepiej razem ze swoim ksiedzem proboszczem zanim jeszcze zgwalci kolejnego ministranta

     • 1 2

    • Chłopie, przecież to samo życie, na co się nie zgadzasz?

     Alex

     • 0 1

   • nic złego tutaj nie widze

    • 4 3

   • No i po co to przytoczyles Chris???

    To mialo kogos przekonac ze Zdrove Love jest zle??? Odnioslo odwrotny skutek dzbanie tam nie ma cienia nie prawdy. Zgadzam sie z tym programem w 100%

    • 3 4

  • (3)

   A dlaczego te pseudo zajęcia nie są organizowane poza szkołą? Jeśli są tacy zainteresowani, to przecież chętnie pójdą na takie zajęcia po godzinach lekcyjnych. Prawda?

   • 15 6

   • To nie jest dyskusja o lekcjach religii, coś się Tobie pomyliło.

    • 7 12

   • i jeszcze na pewno chętnie zapłacą ze swoich pieniędzy a nie naszych

    • 6 1

   • I pojawil sie nawiedzony koscielny oszolom Piotr

    Poza lekcyjne zajecia???Czyms takim moze byc jedynie twoja chora religia

    • 1 2

  • Gdyż "wyedukowane" dzieci mogą chcieć skorzystać ze swoich praw seksualnych (1)

   • 5 5

   • Nie.Gdyz ,,wyedukowane,,jak to piszesz dzieci..

    .. strzela w pysk ksiedza proboszcza jak tylko sprobuje dobrac sie do kolejnego z nich

    • 2 2

  • Bo to są ludzie z charakterem psa ogrodnika; sam nie zje, innemu nie da.

   • 4 5

  • Bo teraz nie musza a za chwile beda zmuszeni. W dodatku jesli da sie to do realizacji szkole to skonczy sie sprawdzianami, zadaniami domowymi i przerabianiem materialu zamiast nauka.

   • 0 0

  • Dla tych którzy są nieświadomi- a wielu rodziców nie jest świadomych problemu

   • 0 0

  • Bo dzieci i młodzież sobie wszystkie głupoty chętniej powtarzają niż mądre lekcje.

   • 0 0

 • brawo (17)

  Brawo młodzież, nie dajcie się temu co się teraz dzieje, i walczcie o edykacje seksualną dla tych ktorzy się wstydzą o tym mówić, im jest to jeszcze bardziej potrzebne!

  Rzadko zachwycam sie niestety obecną młodzieżą. Teraz się zachwycam że chciało się Wam. Brawo!

  • 193 222

  • tyle, ze oni chca czerpac wiedze od ideologow (3)

   a nie od lekarzy np na GUM

   • 31 19

   • Jako to ideologia... (1)

    Ideologia to jest coś dobrego a im do ideologii daleka droga

    • 5 24

    • o seksie powinno sie rozmawiac indywidulanie, np u psychologa szkolnego

     ale jak robi sie z tego wiec to wiesz..

     • 9 17

   • a to ciekawe. czyli postulujesz redukcję seksualności w ramach edukacji szkolnej do aspektów czysto mechanicznych?

    • 8 5

  • Brawo. jeszcze edukator sex-bastian niech prowadzi zajecia z poliamorii

   Nie badzmy zasciankiem Europy. Byle szybko i wczesnie. Niz nas inne miasta w PL wyprzedza i stana sie bardziej postepowe.

   Prezydentko prowadz nas! do zwyciestwa rewolucji w GDansku.

   Wolne sądy, wolna milosc. Polamoria!!!

   • 9 25

  • brawo rodzice (4)

   w tym kraju dalej obowiazuje was opieka nad dziecmi do lat 18-stu. ta magiczna cyfra oznacza, ze to wy decydujecie o wychowaniu swoich pociech a nie 15-letnia g*wniazeria. jak g*wniazeria stwierdzi,z e nie widzi nic zdroznego w piciu piwa to tez ich poprzecie? niech jeden z drugim ukonczy owe 18 lat i wtedy niech idzie do sejmu prostowac rzeczywistosc, a poki co do ksiązek małolaci a nie za protesty sie bierzecie

   • 24 18

   • (3)

    Zaskoczył mnie ten artykuł. Nastolatkowie nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich intymnych zachowań /dorośli z resztą często też, szczególnie po alkoholu/. To jak oddawanie dzieciom wypłaty, by zarządzały finansami rodziny lub by dziecko decydowało ile może siedzieć przed komputerem. Z drugiej strony podejrzewam, że z domu to młodzież zbyt wielu wiadomości na ten temat nie wyniesie. Wygląda na to, że się mylę, ale program kojarzy mi się z zasadą róbta co chceta, a tu macie przepis żeby nie było z tego dzieci. Z trzeciej strony, to nie znając statystyk myślę, że znaczna większość ma pierwszy kontakt za sobą. I jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć - postępu nie da się zatrzymać :( To raczej my, rodzice unikając tematu udajemy, że go nie ma. Staramy się zaczarować rzeczywistość i rozpościerać parasol nad naszymi niewinnymi pociechami. Tylko jak sprawić, by program był rzetelny, a nie tylko manipulacją bardzo wrażliwych na nią dzieci.

    • 7 12

    • Brak logiki (1)

     Skoro nie czytałeś/ czytałaś programu ( piszesz, ze wydaje Ci się, że ... ), to dlaczego na końcu swojego wpisu twierdzisz, ze program jest manipulacją? Sam/a sobie przeczysz.

     • 11 4

     • Bo zawsze programy dla młodzieży są manipulacją. Wkłada im się w usta to, co myślą, że sami wypowiadają. Jak ktoś przytoczył powyżej, program nie jest edukacją tylko instrukcją obsługi partnera. Oddziela uczuciową sferę od fizycznej. Wg mojej starej wiedzy dziewczyny w młodym wieku nie dążyły do kontaktu fizycznego, a raczej kochały uczuciowo "sercem" i "umysłem", jedynie ulegały chłopakom, by okazać miłość i że im zależy na "związku". Ale pewnie obecnie to archaiczne myślenie i sex jest traktowany przez nastolatki jak fitness w łóżku. Czy ktoś z młodych mógłby potwierdzić, że dziewczyna myślą o seksie, tak jak to się mówiło, że chłopak myśli o tym co trzy sekundy.

      • 3 3

    • Halo, 15- łatki to już nie dzieci, to już młodzież

     • 0 1

  • Ciekawe co? (2)

   Od pietnastego roku życia młodzi mogą pracowac do paru godzin
   Od 15 roku zycia moga rowniez uprawiac seks?
   Prostytucja jest w Polsce legalna i nieopodatkowana.

   Ciekawa zbieżnosc jest w polskim prawie.

   • 12 3

   • (1)

    Też mnie to zaskakuje. Sex zaczyna być traktowany jak dyscyplina sportowa. Od piętnastego roku życia można ją uprawiać. Uczucia są nieistotne. Liczą się wyniki i osiągnięcia. Kiedyś zakaz był obyczajowym hamulcem. Nie twierdzę, że nie było tematu, ale teraz to jest prawne przyzwolenie. Chciałbym przypomnieć, że w młodzieńczym wieku miłość jest mylona z zauroczeniem, po którym następuje zakochanie, a dopiero na końcu jest miłość. Po zauroczeniu zamiast zakochania można odczuć zawiedzenie. I nie chodzi mi o sprawy fizyczne, tylko mentalne, obyczajowe, społeczne itp. Czasem okazuje się, że kochankowie po prostu są nie dopasowani, a tu już jedna z tak niewielu intymnych dziedzin człowieka została skonsumowana. Człowiek zamiast podmiotem staje się przedmiotem i czy piętnastoletnia młodzież jest w stanie to zrozumieć.

    • 13 8

    • Ale o jakim zakazie ty durniu piszesz???

     Art 200&1 od lat dopuszcza legalne stosunki z osoba ukonczajaca 15 rok zycia. Za poprzedniego kodeksu karnego nieuki rowniez tak bylo i to od lat 50 wiec co wy bredzicie?

     • 0 1

  • przecież to młodzieżówki gdańskiej platformy, kodu i wszystko dla Gdańska (1)

   prezentują swój punkt widzenia ale nie dajcie sobie wmówić, ze to stanowisko większości młodziezy z Gdańska, to tylko jej część i to dość specyficzna.

   • 14 12

   • Bzdury opowiadasz jakie bojowki jakie mlodziezowki cymbale???

    To tak jak z waszym Duda juz w kilku miastach (a to dopiero poczatek kampani) ludzie spontanicznie krzycza ze jest cytuje:,, kijem'' to tez z chyba rozpaczy tvp pis twierdzi ze to jakies wyimaginowane bojowki:) Tak samo teraz ten leming pisowski pisze o jakichs bojowkach. Gdansk to nie koszary durniu. Systematycznie wasz patologiczny pis dostaje w naszej kolebce solidarnosci wyborcze lanie i to sie nigdy nie zmieni:)Prawda jest taka ze nie chcemy was tu ani waszej ideologii a mlodziez i chce i dostanie program sw.pamieci Adamowicza pt. Zdrove Love
    PS. Tak na marginesie wasza partia nigdy nie muala kogos tak wielkiego kak p. Adamowicz ten wasz Leszek Kaczynski do piet mu nigdy nie dorastal

    • 0 1

  • alkochol jest do 18 lat a seks od 15 bezmózgowcu to jest własnie i**otyczne

   To są właśnie kolejne patofile które będą pobierac 500 + dzięki temu programowi

   • 2 6

  • Niech se pornusy oglądają z tymi nauczycielami od sexu
   O to idzie ??

   • 4 6

 • "i maja prawo uprawiać seks" (55)

  Co za smutek i pustka

  • 236 77

  • (39)

   Co jest pustego i smutnego w prawie do seksu?

   • 37 42

   • W wieku 15 lat? (16)

    Wszystko...

    • 66 29

    • (13)

     Miłość to oświadczenie o odpowiedzialności za kochaną osobę i że jest się w stanie wspierać tę osobę do końca życia we wszystkich jego dziedzinach m.in. finansowych, lokalowych, opieki w chorobie. W wielu komentarzach widać, że uprzedmiotowili tak piękną relację jak intymne zbliżenie do zaspokojenia instynktu. Wycięli okres budowania uczucia między dwojgiem ludzi.

     • 33 12

     • A to seks zawsze trzeba łaczyć z miłoscia,odpowiedzialnościa za drugiego człowieka (12)

      a najlepiej juz do końca życia z nim,z nią ? A nie mozna uprawiac seksu tylko dlatego ze sprawia przyjemność,oczywiście z zabezpieczeniem przed niechcianą ciaża. Seks to jedno z najpiekniejszych i najbardziej potrzebnych doznań nie tylko ludzkich więc niech moralisci za bardzo sie nie wtracają. Lepiej zamiast sie wymadrzać idzcie na bara bara riki tiki.

      • 10 29

      • Nie wszystko co można... (11)

       ... jest dobre.

       • 18 8

       • (3)

        Ludziom, którzy mi dyktują co jest dobre dla mnie, a co nie - pocieram palcem pod swoim okiem.

        • 6 13

       • I to jest brak odpowiedzialnosci (1)

        Największe mądre głowy tego świata korzystają z dorobku innych

        • 3 4

       • zdefiniuj tych innych?

        • 3 1

       • Dla amatorów seksu bez odpowiedzialności są agencje.

        • 6 5

       • Jaki tu jest ciemnogród... (5)

        Skąd ci ludzie się biorą. Seks jest dobrą fajną rozrywką zbliżającą ludzi - czy na dłużej czy na krócej. Nie ma w tym nic złego, chyba że w Waszych urojeniach dot. bozi która karzącym palcem ukarze za złe myśli. Ostatnią rzeczą którą bym chciał w życiu dla swoich dzieci byłby jeden partner seksualny na całe życie. Nudy i dowód poważnych zaburzeń.

        • 9 20

       • A co z ewentualną ciążą? (2)

        Jak pogodzić "fajną rozrywkę" z odpowiedzialnością na całe życie?

        • 4 5

       • zapytaj rodziców

        • 2 2

       • I chyba właśnie dobrze, żeby młodzież była doinformowana i zabezpieczała się żeby tej ciąży nie było

        • 0 3

       • Oprócz kontaktu fizycznego istnieje również uczucie. Spotykasz się z dziewczyną, jest wam przyjemnie, ona się zakochuje i chciałaby wiązać z tobą przyszłość i założenie rodziny. A ty mówisz, że było fajnie, że to przecież tylko rozrywka dla zaspokojenia twoich potrzeb, i że jest śmieszna, że miała jakieś dłuższe plany. Po czym porzucasz ją jak wykorzystany kapeć. Umiesz ranić uczucia? Jesteś na najlepszej drodze.

        • 6 3

       • Najpierw musiałbyś mieć te dzieci....

        • 1 1

       • Tak ale seks akurat jest

        ... wiem ze wasz ksiadz mowi co innego ale z drugiej strony gdyby tak uwazali to po co dzieciom w majtki potem zagladaja

        • 0 2

    • Głupiś(aś)

     • 3 3

    • aaaaaaaaaa! g r z e c h ! ! ! ! ! ! ! !

     Idź precz szatanie!

     • 4 6

   • jak chcesz utrzymac rodzine, swoja dziewczyne w wieku 15 lat? (15)

    jesli sie nie ma nawet domu, to gdzie ten seks?

    • 49 23

    • (2)

     seks to nie tylko prokreacja i rodzina. to bliskość i intymność, a także rozrywka.

     • 28 42

     • rozrywka, za ktora musisz placic masz jak pojdziesz do pracy. OK

      Wiesz co to jest takiego odpowiedzialnosc za siebie i swoje wybory?
      A moze zabawa na koszt podatnika jak w ECS?

      • 33 17

     • zwierzeta tez tak uwazaja !

      .

      • 12 9

    • Nie musisz utrzymywać żadnej dziewczyny. (2)

     Jest równouprawnienie. Natomiast chodzi o to, żebyś był odpowiedzialny i żebyście razem nie zrobili sobie krzywdy nieplanowaną ciążą czy chorobą weneryczną, a także zbyt wczesnym rozpoczęciem współżycia.

     • 21 11

     • spróbuj wytłumaczyć to w sądzie (1)

      • 3 1

      • A dlaczego dzbanie mialby trafic do sadu i za co?!?

       Co ty bredzisz???

       • 0 2

    • (4)

     Właśnie dlatego, że nie chce, powinien wiedzieć jak to robić bezpiecznie.
     Czy to takie trudne do zrozumienia?

     • 10 13

     • Mój Boże! (2)

      To 15latki nie wiedzą skąd się biorą dzieci?

      • 11 9

      • ...zaskocze cie majac takich durnych rodzicow jak Piotrmoga nie wiedziec (1)

       ... jesli taki Piotr z pelnym przekonaniem wczoraj w komentarzach na tym forum pisze ze wg. badan naukowych polykanie przez kobiete ewentualne nasienia powoduje raka krtani to.. o czym tu mowimy. Poziom intelektualny takiego glaba jest rowny cegle i naprawde chcialbyscie zeby taki gekon uczyl o sprawach intymnosci chocby wlasne dzieci?? Tacy ludzie tylko utwierdzaja wpewnosci normalnych ludzi ze ten program jest w szkolach nie zbedny

       • 2 4

       • akurat seks oralny powoduje raka i sa na to badania, wynika to z duzego podcisnienia i otarc , pomijajac przenoszenie hpv i innych chorob zwiekszajacych ryzyko rozwoju nowotworu. wiec gekonem jestes ty.

        • 3 0

     • To takie trudne do zrozumienia

      że w pewnym wieku zamiast się głowić, jak robić, lepiej nie robić?

      • 7 4

    • twoje dzieci nigdy nie zostają same w domu?

     • 5 6

    • Jaką rodzinę? (1)

     W okresie od 18 do 21 życia uprawiałem seks z jakimiś kilkunastoma dziewczynami, żadna nie zaszła w ciąże. Domu nie ma, ale są dziesiątki innych miejsc.

     • 5 11

     • co ty zatem wiesz o milosci

      oprócz tej płatnej

      • 2 3

    • Oj zal mi cie

     ... ty kompletnie nie masz wyobrazni... Musiales miec nudne zycie gdzie ten seks w wieku 15 lat???? Dzbanie-na plazy, na wydmach, na lace, w lesie, w aucie starszego kolegi/kolezanki, w domu starszego kolegi/kolezanki, we wlasnym pokoju pod chwilowa nie obecnosc rodzicow, w aucie rodzicow, w garazu,na cmentarzu, na schodach dzwonnicy koscielnej, w piwnicy, w kempingu, w kinie, w teatrze.... Potrzebujesz wiecej miejsc, przykladow?!? :)

     • 0 3

   • Czyli mogę zgodnie z prawem robić to z 15-latką (4)

    I nie będzie to pedofilia? Super!

    • 34 16

    • (2)

     Tak, ale musisz mieć czarne ubranko i uchodzić za chodzącą świętość.

     • 27 41

     • Bzdura (1)

      Żaden sędzia nie jest chodzącą świętością.

      • 32 16

      • ale za takich uchodzą w oczach urzednikow z GDanska.

       • 19 8

    • Pewnie ze mozesz i**oto ale obecna 15 latka opluc by cie nie chciala

     • 1 1

   • brak zakochania i brak milosci zaprowadzi tylko do depresji te dzieci

    dopiero mloda osoba w wieku 21 lat zaczyna myslec swiadomie o milosci do drugiej osoby.

    • 14 17

  • filozofia d*pizmu

   • 17 14

  • to przykre, że czujesz tylko smutek i pustkę. (2)

   • 13 10

   • (1)

    Jakie mądre słowa: miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty ...

    • 9 4

    • mmm, cytowanie zespołu dla przepitych studentów, klasa...

     • 4 5

  • raczej wolna wola

   przywilej dany przez Niego. Sęk w tym czy skorzystają mądrze, czy głupio. A to już wynika z edukacji, lub jej braku...

   • 5 3

  • program zdrovve love (2)

   6. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część VI str. 11 ...

   każda osoba może określić swoją orientację seksualną w całkowicie niepowtarzalny sposób, zupełnie wyjątkowym określeniem.

   7. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część II str. 10

   Współcześnie, w ramach teorii queer, odchodzi się od określenia orientacja seksualna na rzecz tożsamości seksualnej, które ma służyć podkreśleniu samoopisu i subiektywności w definiowaniu własnej płci i seksualności

   8. Zdrove Love część II str. 14
   Materiał pomocniczy nr 3 wizualizacja

   "Usiądź wygodnie. Zamknij oczy, rozluźnij się Zabiorę Cię do świata zupełnie innego, od tego, w którym teraz jesteśmy do świata, w którym jesteście osobami o orientacji heteroseksualnej, a pozostali nie W tym świecie, prawie wszystkie nauczycielki, nauczyciele czy pracodawcy są homoseksualni Podobnie wszyscy w Waszych rodzinach to geje i lesbijki. Większość specjalistów i specjalistek od prawa, nauczania, leczenia, sprawowania władzy w kraju i świecie jest gejami lub lesbijkami. Wszystkie gwiazdy świata show biznesu osoby homoseksualne, tak jak księża, rabini, imamowie W tym świecie, wszystkie książki i programy telewizyjne skupiają się na przedstawianiu losów, przeżyć, radości i kłopotów gejów i lesbijek Małżeństwo jest legalne tylko dla par homoseksualnych....

   9. Program Zdrovve Love materiały do warsztatów, część IV, str. 3-4

   Zapytaj młodzież: Jakie znają różne modele rodziny? Co to jest rodzina? Stwórzcie definicję. Współcześnie ludzie funkcjonują w różnorodnych rodzinach, nie zawsze są w nich dzieci. Jest szeroka gama najróżniejszych modeli rodziny: pary jednopłciowe z dziećmi, pary bez dzieci, niektórzy traktują też zwierzęta jak członków rodziny itd. Żaden z model nie jest ani lepszy, ani gorszy.

   10. Zdrove Love materiały do warsztatów, część I str. 9, 12

   Każdy człowiek ma prawo do podejmowania decyzji o nieposiadaniu lub posiadaniu dzieci (...) Korzystanie z niniejszego prawa wyma

   • 13 6

   • Smutno się czyta te wypociny.

    • 6 5

   • Super program

    • 0 2

  • Wolisz ''gruchę PiSgonić ?

   • 4 6

  • Ciekawe (3)

   Czy maja też prawo wychowywać potomstwo w wieku 15lat

   • 9 6

   • (2)

    a jest jakiś zakaz?

    • 4 2

    • ekonomiczny (1)

     • 2 2

     • doprawdy? jakaż szkoda, że nie dotyczy bezrobotnego patustanu na zasiłkach., ach, oni są dorośli, oni mogą ;)

      • 2 1

  • Gdzie? W d...e?

   • 1 1

  • Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść.

   • 0 0

 • Ale rzesza uczniów... (10)

  Miliony... Mała rada... Wracajcie do nauki bo nauka to potęgi klucz.

  • 210 73

  • najlepiej o chorobach i co je powoduje. z daleka od mlodych zaraz mozna zyc zdrowo (2)

   ale trzeba sie badac. takze na glowe jak ktos karmi cie ideologia. z ktorej strony by to nie bylo

   • 10 4

   • Problem w tym kolego (1)

    Że te zdrowe love to nie o chorobach. Ja jako rodzic to sam wytłumaczyłem swoim dzieciom w wieku 14 lat jakie są tego zagrożenia. Ale elgiebety mają swój pomysł... Durny zresztą... Nie akceptowalny...

    • 23 19

    • serio a czym jest stowarzyszenie mloda zaraza?

     Czym jest pseudodemokratyczny twor mloda rada gdanska?

     Jak mozna tu mowic o zasadach i higienie?

     • 6 8

  • nauka o tym jak się zabezpieczać przed ciążą i chorobami wenerycznymi tez jest ważna (2)

   Jasne cofajmy się do średniowiecza, kiedy plebs był nie wyedukowany i płodził się na potęgę. Każdy młody człowiek powinien mieć możliwość dostania odpowiedniej wiedzy w jaki sposób ma się zabezpieczać przed wieloma chorobami i niechcianymi ciążami . Ludzie mamy 21 wiek jeśli ktoś chce i potrzebuje takiej wiedzy to niech ma do niej dostęp.Jak Cie to burzy i jest dla ciebie patologiczne to twoja sprawa i nie zabraniaj innym tego co CI nie pasuje. W normalnym demokratycznym i cywilizowanym państwie każdy ma prawo żyć, kochać i modlić się jak mu się podoba.

   • 7 11

   • I przechodzić na czerwonym. Manipulatorzy pomylili priorytety. Młody człowiek to nie ma się dowiedzieć, jak się zabezpieczyć, tylko jak dorosnąć do świadomej miłości i odpowiedzialności za drugą osobę, która ufa, że on będzie jej wybrankiem do końca życia i nie potraktuje jej jak szmatę tylko dla tego, że koleżanka ma większe walory. Naście lat to okres kiedy kształtuje się i buduje uczucia, kiedy uczy się panować nad instynktem, ponieważ dojrzałość seksualna nie idzie w parze z dojrzałością uczuciową, intelektualną, emocjonalną, społeczną. Wmówiono nam, że życie trzeba brać garściami, po najprostszej linii oporu. Kasa od ojca, gumka z kiosku i jestem dorosły.

    • 11 6

   • "nie wyedukowany" - lufa z polskiegi ynteligencie

    • 1 1

  • (2)

   Miliony katolickich fanatyków ..... to były dziś pod UM w Gdańsku protestować przeciwko programowi Zdrovve love, gdzieś tak z 50-60 szt. Średnia wieku; 70 lat

   • 6 5

   • Przecież bronili niewinności swoich dzieci! I co z tego, że ok. 50-letnich (jak nie starszych -zależy kiedy poczętych).
    A lider tej grupy to co? Zachował czystość do ślubu, czy tzw. okoliczności przyspieszyły jego decyzję?
    Jak oni nie wiedzieli, to inni też mają nic nie wiedzieć - takie prawo, taka sprawiedliwość..

    • 3 5

   • To w końcu miliony, czy 50-60 sztuk?

    Zdecyduj się proszę, albo zniknij trollu. To poważny temat, więc nie siej prosze dezinfrormacji. Przez takich jak ty, co piszą bzdury w interneciie, młodzież ma mętlik w głowie.

    • 2 1

  • Wlasnie chcą się uczyć ale idioci im nie pozwalają?

   • 2 3