• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Znaczenie Wyspy Spichrzów w handlu hanzeatyckim Gdańska

Spichlerz Błękitny Baranek w Gdańsku zaprsza 14 czerwca na wykład dra Tomasza Maćkowskiego "Znaczenie Wyspy Spichrzów w handlu hanzeatyckim Gdańska".

Hanza - czyli historyczny związek miast handlowych - miała znaczący wpływ na rozwój Gdańska. Dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich jest bogactwem, z którego czerpiemy do dziś. W dniach 13-16 czerwca Gdańsk będzie gospodarzem 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Wykład dra Tomasza Maćkowskiego stanowi doskonałą okazję, aby dowiedzieć się więcej o hanzeatyckim porcie nad Motławą.

Znaczenie Wyspy Spichrzów w handlu hanzeatyckim Gdańska





Spichlerz Błękitny Baranek jest idealnym miejscem, żeby poznać historię Gdańska czasów Hanzy. Początki budynku sięgają XVI wieku. To jedyny historyczny obiekt magazynowy na Wyspie Spichrzów, który przetrwał bombardowanie Gdańska w 1945 roku. Dzięki temu możemy podziwiać zabytkową architekturę i oryginalne elementy konstrukcji, na przykład drewniane belki podtrzymujące strop. W czasach hanzeatyckich, gdy handel i transport wodny rozkwitały, w Spichlerzu przechowywano zboże. Szerokie bramy po obu stronach budynku - przy rzece i przy ulicy - służyły tragarzom i usprawniały przeładunek towarów ze statków na wozy.

Dr Tomasz Maćkowski - adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego: Wydział Historyczny - Instytut Historii - Zakład Metodologii Historii, Historii Historiografii i Archiwistyki

Zainteresowania badawcze:
metodologiczne aspekty zastosowania źródeł kultury materialnej w badaniach historycznych (przede wszystkim komunikacja symboliczna i znaczenie znaków prawnych na artefaktach);
funkcjonowanie ołowianych pieczęci towarowych i osobistych w XV-XVIII w.;
zastosowanie żetonów gdańskich;
gdańska metrologia (odważniki) w okresie nowożytnym.

Więcej na https://archeologia.pl/aktualnosci/blekitny-baranek-aktualnosci/wyspa-spichrzow-hanza-mackowski/

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?

 

Najczęściej czytane