• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

21 mln na modernizację budynków oświatowych. Sopot chce oszczędzać na energii

Wioleta Stolarska
12 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Projekt obejmuje także modernizację elewacji i poprawę estetyki budynków oraz komfortu użytkowników. Projekt obejmuje także modernizację elewacji i poprawę estetyki budynków oraz komfortu użytkowników.

Szkoły, przedszkola, żłobek, dom dziecka czy sopockie ognisko plastyczne - 25 budynków oświatowych oraz wychowawczo-opiekuńczych zostanie zmodernizowanych. Sopocki projekt to pierwszy projekt hybrydowy w województwie pomorskim, czyli realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego i współfinansowany z funduszy europejskich. Kurort zamierza zmniejszyć w ten sposób zużycie energii o ponad 50 procent.



Odnawialne źródła energii są dobrym sposobem na oszczędzanie:

- To bardzo ważny projekt dla mieszkańców. Z jednej strony zyskujemy całkowicie zmodernizowane obiekty służące dzieciom i młodzieży, a z drugiej następuje dalsza poprawa jakości powietrza, co jest istotne dla Sopotu jako uzdrowiska - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Wartość projektu to 21 mln zł, z czego 9,89 mln dofinansuje Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ocieplenie, wymiana oświetlenia, instalacje solarne

Miasto planuje przeprowadzić kompleksową modernizację energetyczną w 25 oświatowych oraz wychowawczo-opiekuńczych budynkach, w tym m.in. w szkołach, przedszkolach, żłobkach czy w domu dziecka.

- Chodzi o ocieplenie budynków, wymianę oświetlenia wewnętrznego na ledowe, instalacje odnawialnych źródeł energii, czyli w 17 budynkach montaż ogniw fotowoltaicznych oraz w dwóch budynkach montaż instalacji solarnych, a także wdrożenie systemu zarządzania energią we wszystkich 25 budynkach - wyjaśnia Grażyna Brunn-Miętkiewicz z sopockiego magistratu.
Inwestycja bez kredytu

Jak mówi, miasto Sopot nie będzie musiało zaciągać kredytu na pokrycie wkładu własnego, czyli ponad 11 mln zł, gdyż finansowanie zapewni partner prywatny wybrany w trybie dialogu konkurencyjnego.

- Na partnerze prywatnym spoczywać będzie odpowiedzialność za pozyskanie finansowania projektu, a dla części projektu bez dokumentacji - opracowanie dokumentacji, pozyskanie decyzji administracyjnych, przeprowadzenie robót budowlanych, zarządzanie energią i techniczne utrzymanie sprawności urządzeń - wylicza Brunn-Miętkiewicz.
Wynagrodzeniem dla partnera prywatnego będą środki z Unii Europejskiej. Pozostała część nakładów inwestycyjnych oraz funkcjonowanie systemu zarządzania energią będzie spłacana przez gminę z uzyskanych oszczędności energii w okresie trwania umowy z partnerem prywatnym. Miasto chce zmniejszyć zużycie energii cieplnej w 11 budynkach o 51,6 procent, a zużycie energii elektrycznej w 25 budynkach o 68,1 procent.

- Aktualnie prowadzony jest dialog konkurencyjny, ale do końca roku planujemy podpisać umowę z wybranym partnerem prywatnym. Dodatkowym efektem ekologicznym projektu jest redukcja emisji dwutlenku węgla do otoczenia w wysokości 771 ton rocznie oraz zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach o 3 mln kWh - dodaje urzędniczka.

Miejsca

Opinie (15)

  • Prywatna firma "zapłaci koszt modernizacji"

    Najciekawsza będzie zapewne umowa z wyłonionym partnerem prywatnym,który będzie pobierał wopłaty za serwis utrzymanie,zarządzanie etc. zmodernizowanymi instalacjami w budynkach.Będzie po Sopocku, miasto znów okaże się chojnym płatnikiem na wiele zakontraktowanych lat.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane