• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najlepsze szkoły w Trójmieście według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Elżbieta Michalak
5 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zgodnie z raportem liceów przygotowanym przez CKE, najlepsza w Trójmieście jest gdyńska Trójka, która zdecydowanie wyprzedza pozostałe licea.  Zgodnie z raportem liceów przygotowanym przez CKE, najlepsza w Trójmieście jest gdyńska Trójka, która zdecydowanie wyprzedza pozostałe licea.

W oparciu o wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej (EWD) powstał ranking szkół Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uwzględnia on osiągnięcia i postępy uczniów, a także efektywność nauczania w poszczególnych placówkach.



Czy ufasz rankingom?

Trzyletnie wskaźniki egzaminacyjne dla gimnazjów, techników oraz liceów, publikowane przez zespół EWD, to nic innego jak zbiór przedstawionych graficznie informacji, które charakteryzują te szkoły ze względu na wyniki egzaminacyjne oraz efektywność nauczania.

Metoda EWD to natomiast zestaw technik statystycznych pozwalających oszacować wkład szkoły (nazywany właśnie edukacyjną wartością dodaną) w końcowe wyniki egzaminacyjne. Zawiera on informacje o wynikach ucznia z egzaminów kończących określony etap nauki zestawione z wynikami osiągniętymi w kolejnym egzaminie kończącym. I tak np. w przypadku liceów polega ona na porównaniu indywidualnych wyników sprawdzianu gimnazjalnego z egzaminem maturalnym.

Co wynika z raportu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i jak wypadają w nim szkoły z Trójmiasta? Sprawdziliśmy pierwszą dziesiątkę najlepszych liceów, techników i gimnazjów, z danych zebranych w za lata 2010-2012.

Zaczynając od liceów, niewątpliwie najlepiej wypada na tle innych III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni. Szkoła znajduje się przy ul. Legionów, a łączna liczba punktów EWD, jakie zdobyła, wynosi 13 (4,5 pkt z przedmiotów humanistycznych i 8,5 z matematyczno-przyrodniczych).

Na drugim miejscu znalazło się Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku, przy ul. Osiek, z łączną liczbą 12,5 pkt. Jego uczniowie zdobyli 5 pkt z przedmiotów humanistycznych i 7,5 z matematyczno-przyrodniczych.

W trójce najlepszych liceów plasuje się również VI Liceum Ogólnokształcące Wacława Sierpińskiego w Gdyni, przy ul. Kopernika. W najnowszej klasyfikacji szkoła osiągnęła 11,5 pkt EWD: 6,5 z przedmiotów humanistycznych i 5 ze ścisłych.

Na czwartym miejscu ulokowały się trzy licea, które uzyskały po 9,5 pkt: I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przy u. Wały Piastowskie (5 pkt z przedmiotów ścisłych i 4,5 z humanistycznych), V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku na Polankach ( 3,5 pkt z przedmiotów ścisłych i 6 z humanistycznych) i Sopockie Autonomiczne Liceum przy al. Niepodległości (4,5 pkt z przedmiotów przyrodniczych, 5 z humanistycznych). Piąte miejsce zajęły ex aequo dwie szkoły, z wynikiem 9 pkt EWD. Są to VIII Liceum im. KEN przy ul. Kartuskiej w Gdańsku (4 pkt EWD z przedmiotów humanistycznych i 5 pkt z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych) oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte, przy ul. Topolowej 7 w Gdańsku (2,5 pkt z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i 6,5 z humanistycznych). Na szóstym miejscu znajduje się Katolickie Liceum im. Jana Pawła II w Gdyni, mieszczące się przy Placu św. Andrzeja. Zdobyło ono łącznie 8,5 pkt: 2,5 z przedmiotów ścisłych i 6 z humanistycznych. Na miejscu siódmym uplasowało się w raporcie II LO im. Bolesława Chrobrego przy Al. Niepodległości w Sopocie (1 pkt z przedmiotów ścisłych i 7 z humanistycznych), na miejscu ósmym - II LO w Gdańsku, przy ul. Pestalozziego (3,5 za wyniki matematyczno-przyrodnicze i 3,5 za humanistyczne). Na dziewiątym miejscu znalazło się I Akademickie LO w Gdyni, przy ul. Narcyzowej z łącznym wynikiem 6,5 pkt (2 pkt z przyrodniczych przedmiotów i 4,5 z humanistycznych). X LO im. Gdyńskich Nauczycieli, przy ul. Władysława IV w Gdyni zdobyło łącznie 6 pkt EWD (1 z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i 5 z humanistycznych), co daje mu dziesiąte miejsce.

Listę trójmiejskich szkół średnich możesz sprawdzić w katalogu trojmiasto.pl.

W raporcie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oceniane są również technika.Z danych za lata 2009-2013 wynika, że najlepiej spośród techników w Trójmieście wypada Technikum w Zespole Szkół Budowlanych w Gdyni, przy ul. Tetmajera 65. Zdobyło łącznie 12 pkt EWD - 6,5 z przedmiotów humanistycznych i 7 ze ścisłych.

Na drugim miejscu plasuje się Technikum nr 13 w Gdańsku, mieszczące się w Zespole Szkół Energetycznych przy ul. Reja, które zdobyło łącznie 11,5 pkt EWD (5 pkt z przedmiotów ścisłych i 6,5 z humanistycznych) oraz z tym samym wynikiem Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni, przy ul. Morskiej.

Trzecie miejsce, z wynikiem 10 pkt EWD, przypadło Technikum przy ul. Sambora 48 w Gdyni, wchodzące w skład Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Zdobyło ono 4 pkt z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i 6 z humanistycznych.

Na czwartej pozycji wśród techników, z łączną punktacją 9 EWD, lokuje się Technikum przy ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku w Zespole Szkół Zawodowych nr 9, dalej, na piątym miejscu (łącznie 8 EWD), Technikum Budowy Okrętów, przy ul Energetyków w Gdyni, znajdujące się w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. 7,5 pkt EWD, a tym samym 6 miejsce, zdobyły dwa technika: Technikum przy ul. Orłowskiej, mieszczące się w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni oraz Technikum nr 18 w Gdańsku, przy ul. Piramowicza. Na siódmym miejscu uplasowały się aż trzy technika, które zdobyły łącznie 7 pkt EWD. Są to Technikum Transportowe, przy al. Zwycięstwa w Gdyni, Technikum Budowlane nr 5 w Gdańsku z Państwowych Szkół Budownictwa im. Mariana Osińskiego oraz Technikum przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku, mieszczące się w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych. Na ósmym miejscu znajduje się Technikum nr 4 z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku, na Podwalu Staromiejskim, które zdobyło łącznie 6,5 EWD, a dziewiąte miejsce, z 5 EWD, zajęło Technikum nr 3 w Gdańsku, przy al. Legionów. Pierwszą dziesiątkę zamyka Technikum Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Gdańsku, które zdobyło 4,5 pkt EWD.

Najnowszy raport CKE obejmuje też wyniki egzaminów gimnazjalnych z ostatnich trzech lat. Sprawdźmy, jak wypadło w nim dziesięć najlepszych gimnazjów z Trójmiasta.

Tu sprawdzisz listę wszystkich gimnazjów w Trójmieście.

Przoduje zdecydowanie Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum z wynikiem 20 pkt EWD, tuż za nim II Społeczne Gimnazjum STO w Gdańsku - 13,5 pkt. Na trzecim miejscu, z wynikiem 12 pkt, lokuje się Gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku.

Tuż poza pierwszą trójką znajdziemy Gimnazjum Katolickie w Gdyni, które zdobyło 11,5 pkt EWD oraz Publiczne Katolickie Gimnazjum w Gdańsku - z taką samą liczbą punktów. Na szóstym miejscu mamy Gimnazjum Jezuitów w Gdyni z 11 pkt, III Społeczne Gimnazjum STO w Gdańsku w Gdańsku oraz Gimnazjum nr 24 w Gdyni w Gdyni. Tuż za nimi lokuje się I Społeczne Gimnazjum STO w Gdańsku w Gdańsku - z ogólnym wynikiem 9,5 pkt EWD oraz Gimnazjum nr 33 w Gdańsku Osowej, które zdobyło 9 pkt EWD, co daje mu 10. pozycję w Trójmieście.

Szukając informacji o szkołach warto pamiętać o efekcie pracy specjalistów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, czyli o internetowej wyszukiwarce wszystkich liceów, techników i gimnazjów w Polsce. Ocena szkół pokazana jest tu jako wykres z elipsą, a z jej położenia możemy odczytać rezultat badania. Na stronie znajdziemy też wszystkie dodatkowe informacje na temat zebranych danych oraz ich opracowania.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (99) 2 zablokowane

  • Propagandowy ranking wyliczony w bzdurny sposób

    Nie znam się na statystyce i nie za bardzo rozumiem ten ranking. Jakim cudem na pierwszym miejscu może być trójka w Gdyni? W sensie, jakim cudem największą wartość dodaną może mieć jedna z lepszych placówek, gdzie nie dało się za wiele dołożyć, a jedynie podtrzymać bardzo wysokie wyniki? W artykule jest mowa i porównywaniu wyników z testów gim. i maturalnych. Przecież do tej szkoły przychodzi mnóstwo laureatów i osób, które miały po 90% na teście gimnazjalnym. Jaka może być wartość dodana, jeżeli bazujemy na tych dwóch testach (gimnazjalny i maturalny)? Maksymalnie 5%.Lepszy wynik można uzyskać w słabszej szkole, do której przychodzą uczniowie ze słabym wynikiem, np. 70%, a wychodzą z 80% Mam wierzyć, że we wszystkich szkołach w trójmieście wyniki matur były gorsze od tych na egzaminie gimnazjalnym, a w tej jednej szkole "gorsze" o mniej % niż w pozostałych (bo wyniki z matur nie mieli po 95%, tylko znacznie słabsze, a więc regres)? To by się zgadzało, biorąc pod uwagę fakt, że III czy VIII wyprzedza średnie Sopockie Liceum Autonomiczne, czy drugie miejsce zajmuje gdański Autonomik (bo wiem, że tam dostają się bardzo przeciętne osoby, ale sporo słyszałem o tym, że nauczyciele się przykładają do pracy). Wydaje mi się, że całość wypadła groteskowo i zalatuje kryptoreklamą pewnych szkół.
    Co do samych szkół - dobra szkoła to taka, w której nacisk kładzie się na przedmioty kierunkowe, a resztę traktuje się po macoszemu (bo szczegółowe pytanie uczniów na każdej lekcji historii i biologii, zamartwianie się, że się nie wyrobi z materiałem, robienie szczegółowych sprawdzianów i wystawianie wszystkim dwój i trój w klasie mat-fiz jest głębokim nieporozumieniem - z tego znane jest I LO, znam wielu absolwentów tej szkoły, więc niech nikt nie wmawia mi, ze jest inaczej - dzieci przychodzą do klasy mat-fiz i mają być w pełni skupione na swojej przyszłości - matmie i fizyce, resztę spokojnie zaliczyć przy małym nakładzie pracy, a nie płakać, że nie zdadzą do następnej klasy przez biologię), w której nauczyciele chętnie wstawiają uczniom dobre stopnie, a nie gnoją i demotywują pałami za wszystko, co się da (dobre stopnie działają na uczniów motywująco, jeżeli się uczą i widzą, że przynosi to rezultaty, chętnie będą się uczyć dalej, kiedy za wszystko dostają słabe stopnie, nie będą się uczyć więcej, by mieć lepsze, a wręcz przeciwnie! przestaje im zależeć/rezygnują/uczą się coraz mniej, przychodzi sprawdzian i "nie chce mi się uczyć, mam już dwie 2, jedna 1 mi zaszkodzi", co innego, gdy ktoś ma dwie 4, wtedy "dobrze mi idzie, nie chcę tego marnować, więc się pouczę" i na sam koniec z tej szkoły, w której mniej wymagali, uczeń wychodzi z większą wiedzą, bo miał motywację do nauki), w której jest wzajemny szacunek między uczniami a pedagogami!

    • 0 0

  • xxx domain, the domain's operator, ICM Registry, announced today

    fredericton psoriasis symptoms

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane