• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie uczelnie w ogólnopolskim rankingu

Elżbieta Michalak
10 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
W rankingu uczelni akademickich przygotowanym przez Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita, listę trójmiejskich uczelni otwiera GUMed, który spośród 83 uczelni znalazł się na 12 miejscu. W rankingu uczelni akademickich przygotowanym przez Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita, listę trójmiejskich uczelni otwiera GUMed, który spośród 83 uczelni znalazł się na 12 miejscu.

Pojawił się najnowszy ranking szkół wyższych 2013 przygotowany we współpracy dziennika Rzeczpospolita i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Niektóre trójmiejskie uczelnie wypadły lepiej, inne gorzej.



Czy przy wyborze studiów sugerujesz/sugerowałeś się rankingiem uczelni wyższych?

Wiarygodność i obiektywizm wszelkich rankingów to kwestia dyskusyjna, jedni w nie wierzą, inni poddają je w wątpliwość. Bezsprzecznie jednak rankingi szkół wyższych to ważne źródło informacji dla maturzystów, którzy wybierają odpowiednią dla siebie uczelnię wyższą.

Ranking szkół wyższych przygotowany przez Perspektywy we współpracy z Rzeczpospolitą składa się z czterech głównych części: rankingu uczelni akademickich (z wyjątkiem artystycznych), publicznych i niepublicznych, które posiadają uprawnienia habilitacyjne lub co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora lub równorzędnego, rankingu niepublicznych uczelni magisterskich, rankingu niepublicznych uczelni licencjackich oraz rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych. Pozostałe klasyfikacje to: ranking kierunków studiów, ranking wg. typów uczelni akademickich oraz ranking w grupach kryteriów.

Podczas tworzenia najnowszego rankingu szkół wyższych brano pod uwagę szczególnie jakość. Jakość badań naukowych, jakość nauczania, jakość zarządzania uczelnią, a także jakość we wchodzeniu w kontakt z otoczeniem społecznym i biznesowym.

Jak w zestawieniu wypadły trójmiejskie uczelnie?

W rankingu uczelni akademickich, obejmującym 83 szkoły wyższe, listę trójmiejskich uczelni otwiera z 12 miejscem Gdański Uniwersytet Medyczny. Tuż za nim, na 14 pozycji, uplasował się Uniwersytet Gdański. Dziesięć oczek niżej znalazła się natomiast Politechnika Gdańska. W rankingu są też inne uczelnie z Trójmiasta, które wypadły nieco gorzej, Akademia Morska w Gdyni (77 miejsce), Akademia Marynarki Wojennej (79 miejsce) oraz Akademia Wychowania Fizycznego (81 miejsce.)

Wysoki wynik GUMedu, który w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem skoczył o sześć miejsc, przyczynił się do przyznania uczelni nagrody specjalnej - Awans 2013. Uczelnia polepszyła swoje wyniki również w kategorii typów uczelni. Wśród uczelni medycznych GUMed zajął czwarte miejsce, dwa miejsca wyżej niż w ubiegłym roku. W rankingu typów uczelni wysoko uplasował się również UG (6 miejsce na 26 uczelni). Politechnika Gdańska wśród polskich uczelni technicznych zajęła 7 miejsce (na 23 uczelnie), a AWF 5, tym samym ostatnie (na 5 biorących udział w rankingu Akademii Wychowania Fizycznego).

Wśród 10 uczelni preferowanych przez pracodawców województwa pomorskiego pierwsze miejsce zajęła PG, drugie natomiast UG.

Z kolei ranking niepublicznych uczelni magisterskich, w którym uwzględniono łącznie 84 niepubliczne uczelnie, otwiera na 15 miejscu Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni, która w porównaniu z rokiem ubiegłym skoczyła o 4 miejsca w górę. SWPiD 28 marca 2013 r. została włączona w struktury Wyższej Szkoły Bankowej i nie funkcjonuje już jako osobna placówka. Na 45 miejsce spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem (z 34 pozycji) Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Niższe miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, która uplasowała się tym razem na 55 miejscu, a także Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna (75 lokata), która w zeszłorocznym rankingu zajmowała 69 miejsce. Na 81 miejscu pojawiła się natomiast Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku.

W rankingu niepublicznych uczelni licencjackich, w którym uwzględniono 29 uczelni, znajduje się tylko jedna szkoła z Trójmiasta. To Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, która uplasowała się na 2 miejscu.

Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych uwzględnił 29 uczelni, jednak nie pojawiła się tam żadna trójmiejska szkoła wyższa.
Elżbieta Michalak

Opinie (98) 4 zablokowane

  • AMwG - 77 miejsce, AMwS- 75 miejsce. Do tego, KUL jest wyżej jak UMCS czy PolLub ? Śmieszny ranking, nic nie warty.

    • 4 1

  • Gdzie jest Ateneum - Szkoła Wyższa w tym rankingu ? (2)

    • 1 1

    • Tam gdzie WSAiB, WSB, PWSNS, czyli w d....

      • 1 0

    • Ateneum, czyli "Kuźnia kadr" lokalnych elit na Pomorzu. Najsłynniejszy absolwent to wicewojewoda Michał Owczarczak z PO

      • 1 0

  • PG (1)

    O, a jego brodata magnificencja rektor PG wlasnie zmienl herb uczelni.

    Nie dosc, ze nowy herb jest o wiele ladniejszy niz poprzedni, to nareszcie ktos sie za to zabral. Przeciez jasne jest, ze teraz PG podskoczy w rankingach o co najmniej kilkadziesiat oczek.

    Brawo magnifcencjo Henryku! Moze jeszcze dopisz zdanie na temat tej brawurowej decyzji w swojej notce biograficznej na polskiej Wikipedii. Proponuje stworzenie specjalnej kategorii: najlepszy rektor w obserwowalnym wszechswiecie.

    • 9 1

    • A kto głosował za jego wyborem na drugą kadencję?

      Za jego rządów biurokracja się szerzy na tyle skutecznie, że nikt nie odpowiada za cokolwiek na uczelni. Kasa z mojego grantu poszła na koszty pośrednie, ale radź sobie sam jak masz problem i wypełniaj papiery. Istotą grantu jest dostarczenie kosztów pośrednich uczelni, a nie realizacja badań na światowym poziomie. Jak rektor, który nie wykazał się wartościowym dorobkiem naukowym w ciągu 35 lat pracy (h-index=4 wg. Scopusa, większość publikacji to spam naukowy) może reformować naukę na PG? Może co najwyżej zmienić logo uczelni...

      • 1 0

  • Politechnika Gdańska - powinno im się zabronić kształcić młodzież. Przecież dzisiejsi inżynierowi mają poziom osób które kiedys kończyły technika. To straszne. PG nie puszczaj tam swojego dziecka. BO grozi to zmarnowaniem !!!

    • 2 6

  • Jak pomyśle jakim jestem inżynierem, to już się boję żeby komuś nie zrobić krzywdy.

    • 2 1

  • Baśka i Michał. Jest taka rzecz ze nie wszystko trzeba zwalac na uczelnie.

    Ja wiem ze w kazdej instytucji i to nie tylko naukowej sa jakies braki. Ale jezeli niektorzy potrafili sobie utorowac droge w zyciu zawodowym a Wy oboje nie to moze obraliscie kierunek studiow niezgodny z zainteresowaniami. Moze powinniscie zostac artystami plastykami lub plakacistami. W tym tez mozna zrobic pokazna kariere. A finansowo to nawet wyzej niz inzynier. Inzynier tez jest artysta. Tworzy cos co inni beda uzywac podczas gdy zwyczajny artysta tworzy cos na co inni tylko patrza. Oto jaka jest roznica.

    • 0 0

  • Wracajac do glownego tematu to dlaczego (1)

    cala egzekutywa Politechniki Gdanskiej nie zostala wezwana do Prezydenta miasta na tzw czerwony dywanik? W dzialalnosci PG maja tez wielki udzial i inne miasta I to nie tylko z naszego wojewodztwa. Jednal cale Trojmiasto przedewszystkim. Szkola ma zrobic wszystko aby absolwenci potem znalezli prace a wykladowcy nie tylko wykladac przedmiot i isc do domu. Zarzad Miejski musi byc zainteresowany co dzieje sie na uczelniach. Przeciez ci absolwenci w przyszlosci beda takze zasiadac we wladzach miasta. Nie tylko papierek ale wielka wiedza czyni Inzyniera. Czy Panowie Prezydenci Trojmiasta tym sie interesuja? Caly ten marazm wskazuje ze chyba nie. Wydaje mi sie po tych wszystkich postach internautow z Trojmiasta ze zarowno Rzad Trojmiejski i Zarzady Uczelniane stracily kontrole nad tym co sie dzieje i jak toczyc powinno sie zycie na uczelniach. W Nowym Jorku i New Jersey obydwaj Gubernatorzy Andrew Cuomo i Chris Christie plus burmistrz Nowego Jorku Mike Bloomberg opracowuja plan jaki powinien byc wspolczesny wykladowca w szkole aby graduates (absolwenci) bez wiekszych problemow mogli znalezc sie na obecnym niezwykle kompetetywnym rynku pracy. Amerykanie beda klasyfikowac wykladowcow. I jak taki nauczyciel nie bedzie sie przykladal do swoich obowiazkow to fora ze dwora. Nie ma lekko, margaryna po 8 a chleb za 9. Absowent ma potezna wiedze teoretyczna ale braki w praktycznej predko wypelni juz w pierwszych paru miesiacach pracy. Pracodawcy takze musza pamietac ze nie od razu Krakow zbudowano. Dochadza mnie glosy ze przecietny pracodawca poszukuje specjalistow w wieku do 35 lat z minimum 10 do 12 lat praktyki. Taki pracodawca to zwykly prymitywny osiol i naprawde nie warto dla niego pracowac tak dlugo az nie nauczy sie doceniac mlodego absolwenta ze ten potrzebuje pewnego czasu na dostrojenie sie do nowych warunkow otoczenia. Tylko wtedy pracodawca, wspolpracownicy i nowozatrudniony absolwent z satysfakcja beda wspodzialac. Bardzo bym sobie zyczyl aby tak postapiono. Najgorsza rzecz to zmarnowac zycie mlodemu czlowiekowi zaraz u progu profesionalnej kariery.

    • 4 0

    • W tym kraju czlowiek urzędnik i polityk to świętości a człowiek ma tylko na nich glosować co 4 lata

      • 1 0

  • Zle dzieje sie na polskich uczelniach. Brak dyscypliny

    Ze strony wychowawcow jak i studentow oraz calej organizacji zycia studenckiego. Prosze zobaczyc link ponizej.
    polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/po-tragedii-na-juwenaliach-studenci-czuja-sie-zagrozeni,1916982,3320

    • 1 0

  • Opinia o rankingu

    Jeśli na Pomorzu wśród uczelni niepublicznych wygrywa uczelnia która zbankrutowała to serdecznie gratuluję kapitule rankingu za wnikliwą analizę danych oraz przemyślaną i unikalną metodologię rankingu! Tylko tak dalej w rankingu Rzeczpospolitej! Nawet szkoda zapłakać

    • 4 0

  • na co komu ten ranking jak pracy nie ma. (1)

    Zauwazylem bedac ostatnio w Trojmiescie,ze te wszystkie wyzsze szkoly sie ciagle wszedzie reklamuja tak jak roznego rodzaju kursy zawodowe sie reklamuja.Mysle,ze w naszych glowach zakodowano nam ,ze zeby dobrze zyc trzeba skonczyc dobra szkole,pare kursow zrobic i bedzie nam dobrze.Niestety wiekszosc tych szkol i kursow do niczego nam sie nie przydaje bo i tak konczymy w pracy do 2tys netto ze swiadomoscia,ze zmarnowalismy pare dobrych lat zycia na ksztalceniu sie.Wiem,ze pewnie zaraz sie odezwa ci ,ktorym sie udalo,tak garstce po tych szkolach sie udalo ,ale wiekszosci niestety nie.

    • 5 0

    • Państwo PO zwija się

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane