• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wolne dni w kalendarzu nowego roku szkolnego

Elżbieta Michalak
1 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wakacje dobiegły końca, a uczniowie mniej lub bardziej chętnie powrócili do szkół. Sprawdzamy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego i na ile dni wolnego od nauki mogą oni liczyć. Wakacje dobiegły końca, a uczniowie mniej lub bardziej chętnie powrócili do szkół. Sprawdzamy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego i na ile dni wolnego od nauki mogą oni liczyć.

Wakacje dobiegły końca, dlatego blisko 90 tys. uczniów z Trójmiasta powróciło we wtorek do szkół. Przed nimi dziesięć miesięcy nauki, ale w trakcie tego czasu wpadnie ponad 35 dni wolnego. Pierwsze dopiero w listopadzie, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.



Jak wspominasz powroty do szkoły po wakacjach?

We wtorek pierwszego września do szkół wraca po wakacjach blisko 90 tys. uczniów: 54 tys. 339 z Gdańska, 28 tys. 475 z Gdyni i 4 tys. 453 z Sopotu. Przed nimi dziesięć miesięcy nauki, w trakcie których wypadnie jednak nieco dni od niej wolnych. Sprawdzamy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2015/2016.

Czytaj również: Nowy rok szkolny, zmiany i plany

Wspólne dla wszystkich szkół, 35 dni wolnego

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych w nowym roku szkolnym będą mieli 29 dni wolnych od nauki (nie licząc weekendów, 68 dni wakacji i czasu, w którym odbywają się egzaminy kończące dany etap edukacji).

Zimowa przerwa świąteczna przypada między 23 a 31 grudnia, ferie zimowe w naszym województwie między 15 a 28 lutego, natomiast wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się 24 marca i trwać będzie do 29 marca.

Zobacz pełen kalendarz roku szkolnego 2015/2016

Poza dłuższym przerwami wypadną też pojedyncze dni wolne od nauki, których w tym roku będzie łącznie 6: środa 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, piątek 1 stycznia - Nowy Rok, środa 6 stycznia - Święto Trzech Króli, wtorek 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, ale wolny najprawdopodobniej będzie też poniedziałek, 2 maja) oraz czwartek 26 maja - Boże Ciało.

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Jako że sprawdziany i egzaminy kończące dany etap edukacji odbywają się w innym terminie, a uczniowie, którzy ich nie piszą zarządzeniem dyrektora placówki (który dysponuje pulą godzin dyrektora, wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze 6 dni dla szkół podstawowych, 8 dni dla gimnazjówdo 10 dni dla liceów i techników) najczęściej mają w tym czasie wolne, dla każdej ze szkół doliczyć należy kilka dodatkowych dni wolnych.

W szkole podstawowej będzie to wtorek, 5 kwietnia, podczas trwania sprawdzianu szóstoklasisty. W gimnazjach trzy dni: 18, 19 i 20 kwietnia (pon.-śr.), kiedy trwać będą egzaminy gimnazjalne, a w liceach 4, 5 i 6 maja, kiedy maturzyści pisać będą egzamin z j. polskiego, j. angielskiego i matematyki (od 4 do 27 maja trwać będą matury, dlatego na ten czas niektóre pomieszczenia szkół będą wyłączone z użytku).

Sprawdź dokładny harmonogram egzaminów szkolnych w roku 2016

Koniec roku szkolnego 2015/2016 przypada na piątek, 24 czerwca. Tego dnia po uroczystym apelu i odebraniu świadectw uczniowie znów zaczną trwające łącznie 68 dni wakacje. Na razie jednak nie czas na rozmyślanie o czerwcu, bo na kolejną "labę" trzeba sobie zapracować.
Elżbieta Michalak

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • Nauczyciel - uczeń

    Wyślij swoje dziecko w wakacje do szkoły to i nauczyciel nie będzie miał wolnego.

    • 3 0

  • Czas pracy ucznia (1)

    Uczeń idzie do szkoły na 6 lub osiem godzin lekcyjnych póżniej pracuje w domu 2 do 3 godzin odrabiając lekcje, Blady , mizerny ośmiolatek lub dziewięciolatek zasiada przed komputerem na parę godzin. Rośnie nam biedne cherlawe pokolenie. Ps. Tornister malucha ucznia z zawartością książek, zeszytów wazy 15 kg

    • 0 2

    • aa

      I co dzień te 15 kg do szkoły tacha?
      Bzdura

      • 0 0

  • Czemy wy tak nakezdzacie na nauczycieli? Zonaczcie prokiratorow, tez budzetowka, nie placa zusow, zarabiaja powyzej 8 tys miesiecznie, emeryture maja jak penske czyli tez 8tys. Nauczyciel zarabiaw-2,5 tys i co zazdroscicie tego? Przeciez za to ciezko sie utrzymac.

    • 3 0

  • sprostowanie

    Proszę dodać, że 2,5 tys zarabia nauczyciel po 25 latach pracy, jednakże inni nie przekraczają 1700, skąd tak mylne informacje. Jestem nauczycielem z 15 letnim stażem kocham swoją pracę dlatego pracuję za 1650 zł na cały etat. t j 22 godz tyg w szkole + zebraniia, szkolenia, dyżury na konsultacje. Wracam i siedzę nad wypracowaniami. Nie narzekam, ale proszę nie pisać takich bzdur że my to lenie.

    • 5 0

  • Hej, kołnierzyki i inni wolni strzelcy

    N-le nie narzekają na swoją pracę, to WY nam to chcecie wmówić i zmanipulować. Gro z Was ma prostackie przesłanie...nie podoba się to do Biedry. Zapraszamy do szkoły! My się nie musimy z nikim zamieniać, czujemy powołanie, ale haniebne jest to, że wszyscy co do szkoły oddając swoje dzieci myślą, że zostali zwolnieni z obowiązku wychowania i kontaktu ze swoimi pociechami i tak na ów szkołę narzekają. Zapraszamy do placówek gdzie Nauczyciel jak nie wyżebrze od Rodziców paru groszy to Państwo nie jest w stanie zapewnić podstawowych pomocy dydaktycznych. Ale oczekiwania są, wyniki, EWD, podnoszenie jakości, Librusy i ble ble ble. W mojej szkole jest jeden komp na 4 nauczycieli z wiecznie wieszającym się systemem, bo oprogramowanie z 2000 roku. NIe narzekam, sprawdzam obecność na dziadoskim telefonie z wolnym i-netem. Nie narzekam, tylko zapraszam do szkoły! To tak jakby dać chirurgowi latarkę i żyletkę i mieć pretensje, że nie może operacji zrobić, bo narzeka. ZAPRASZAM DO SZKOŁY

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane