• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Algorytm podpowie, jak zaplanować życie i spełniać marzenia

ws
26 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Aplikacja idream.technology bazuje na kwestionariuszu wypełnionym przez użytkownika, doświadczeniach życiowych tworzącej ją społeczności i zmieniających się okolicznościach życia. Aplikacja idream.technology bazuje na kwestionariuszu wypełnionym przez użytkownika, doświadczeniach życiowych tworzącej ją społeczności i zmieniających się okolicznościach życia.

Jak spełnić swoje marzenia, zaplanować przyszłość tak, by zrealizować swoje cele? Jak podejmować trafne decyzje? Zrobi to za nas aplikacja. Autorski model prof. Edwarda Szczerbickiego do optymalizacji decyzji opracowuje spersonalizowany plan działania zaproponowany przez decyzyjne DNA. Takie rozwiązanie jest wdrażane także w energetyce, medycynie czy biznesie na całym świecie.



Czy powierzył(a)byś aplikacji podejmowanie decyzji związanych z przyszłością?

Osoba, która za trzy lata chce studiować inżynierię biochemiczną w Australii lub Stanach Zjednoczonych, jednocześnie pracować w czasie studiów i przebywać tam razem ze swoją rodziną, otrzyma spersonalizowany plan działania zaproponowany przez decyzyjne DNA.

Aplikacja idream.technology bazuje na kwestionariuszu wypełnionym przez użytkownika, doświadczeniach życiowych tworzącej ją społeczności i zmieniających się okolicznościach życia. Jest to w pewnym sensie interaktywny inteligentny coach, który podpowie, zmotywuje i pomoże zbliżyć się do celu, a to wszystko w czasie rzeczywistym. Jej stworzenie jest możliwe dzięki pracy badawczej inżynierów z całego świata, którzy przełożyli najważniejsze funkcje kodu genetycznego człowieka na język algorytmów.

Czytaj też: CyberRadar. Nowatorskie urządzenie do walki z COVID-19 od naukowców PG i GUMed

Sposób na udoskonalenie procesów decyzyjnych



Mowa o międzynarodowym zespole naukowców, na czele którego stoi prof. dr hab. inż. Edward SzczerbickiPolitechniki Gdańskiej i australijskiego Uniwersytetu w Newcastle. Stworzona przez jego zespół koncepcja decyzyjnego DNA została wdrożona w ponad 20 projektach naukowo-biznesowych na całym świecie. To sposób na udoskonalenie procesów decyzyjnych w biznesie, energetyce czy medycynie. Pomoże m.in. szybciej zdiagnozować chorobę Alzheimera czy kontrolować aktywność osób chorych.

- Decyzyjne DNA to metafora. To inspirowany biologią sposób zarządzania wiedzą. To próba odtworzenia w systemach sztucznych tego, co naturalne DNA robi w sposób zadziwiająco doskonały i niedościgniony - mówi prof. Edward Szczerbicki.

"Jedynym źródłem wiedzy jest doświadczenie"



Czym jest decyzyjne DNA? To algorytm, który pozwala na podejmowanie optymalnych decyzji na podstawie doświadczenia. Jest ono czerpane z przeszłości oraz z badań i dokonań naukowców czy ekspertów. Do tego dochodzą niezmierzone zasoby internetu oraz dane z wielu czujników, które dzięki internetowi rzeczy będą rejestrować miliardy parametrów - od temperatury wody w oceanie, przez szybkość bicia serca w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, po tempo zużycia wierteł drążących pola naftowe. Jak mówił Albert Einstein, "jedynym źródłem wiedzy jest doświadczenie", wyzwaniem jest "jedynie" umiejętne wykorzystanie milionów danych, którymi dysponujemy.

- Naturalna inteligencja to możliwość odpowiedniego działania w nowej sytuacji. My chcemy ją wspomagać przez doświadczenia z przeszłości zbierane przez innych ludzi i rzeczy. Zastosowania decyzyjnego DNA widzimy już w wielu dziedzinach, ale możliwości są nieskończone, bo jak mówi przytaczane często w świecie naukowym hasło: "gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe" - mówi prof. Szczerbicki.
Czytaj też: Naukowcy przestrzegają: Gdańsk i Gdynia pod wodą, gdy nie zatrzymamy ocieplenia

Matrix, czyli za 30 lat będziemy hybrydami



Jak przekonują eksperci, w niedalekiej przyszłości rozwój internetu rzeczy i kolejne kroki w doskonaleniu sztucznej inteligencji mają sprawić, że gromadzenie informacji zapisanych przez przedmioty i aplikacje stanie się zjawiskiem nie tylko powszechnym, ale też osiągnie niespotykaną dotąd skalę. To wyzwanie, któremu ma stawić czoła decyzyjne DNA. Chodzi tu przede wszystkim o skupienie tej wiedzy w możliwie najefektywniejszym narzędziu.

- Potrafimy zbierać wiedzę, formalizować ją w zbiory i bazy, które mogą się składać z tzw. SOEKS - Set of Experience Knowledge Structure, czyli zbioru doświadczeń z danej sytuacji. Zaproponowaliśmy nowe narzędzie do rozwiązania problemu komiwojażera, czyli typowego zagadnienia logistycznego z obszaru badań operacyjnych. SOEKS absorbuje przeszłe doświadczenia ze wszystkich eksperymentów, nie biorąc pod uwagę, czy jest to dobre, czy złe doświadczenie - opowiada prof. Edward Szczerbicki.
Wspomaganie decyzji oparte na sztucznej inteligencji może mieć swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia. Wspomniany problem komiwojażera został opisany w artykule naukowym "Evolutionary algorithm and decisional DNA for multiple travelling salesman problem" na łamach czasopisma "Neurocomputing", a koncepcja decyzyjnego DNA została wdrożona w ponad 20 projektach naukowo-badawczych na całym świecie. Dzięki niej wskazano optymalne miejsca do stworzenia instalacji geotermalnych w Australii, optymalny moment serwisowania samochodów i maszyn w Hiszpanii czy też ułatwiono podejmowanie decyzji o udzieleniu kredytów ratalnych i inwestycyjnych dla sektora bankowego w Polsce.

Czytaj też: Kosmetyki i plastik z odpadów roślinnych? Naukowcy chcą dać drugie życie resztkom

"Sztuczny" lekarz z wiedzą specjalisty



Prof. Szczerbicki zwraca przede wszystkim uwagę na wykorzystanie decyzyjnego DNA w medycynie. Duży wkład koncepcyjny i aplikacyjny teorii w tej branży ma dr Carlos Toro związany z Uniwersytetem Kraju Basków i hiszpańskim ośrodkiem badawczym Vicomtech Research Institute.

- Wielu osobom z chorobą Alzheimera można byłoby skutecznie pomóc, gdyby zostały zdiagnozowane wcześniej. W Hiszpanii przeprowadziliśmy badania na grupie 350 pacjentów. Okazało się, że algorytm, który zbiera dane takie jak wiek, styl życia, wyniki badań medycznych, i analizuje je zgodnie z koncepcją decyzyjnego DNA, jest w stanie wykryć chorobę wcześniej niż lekarz. Jest wiele obszarów medycyny, w których sztuczna inteligencja jest skuteczniejsza niż człowiek - mówi prof. Edward Szczerbicki.
Kolejny przykład to czujniki do rozpoznawania aktywności człowieka. Pomagają m.in. w codziennej obserwacji osób starszych w szpitalach i domach opieki. Zespół prof. Szczerbickiego zaproponował nowe narzędzie, które opiera się na wykorzystaniu doświadczenia wbudowanego w splotowe sieci neuronowe. Jego skuteczność jest znacznie większa niż dotychczasowych rozwiązań. Wyniki zostały opisane w artykule naukowym "A novel IoT-perceptive human activity recognition (HAR) approach using multihead convolutional attention" na łamach "IEEE Internet of Things Journal".
ws

Miejsca

Opinie (53) 3 zablokowane

  • A jaki jest plan działania dla kogoś kto zrobił doktorat na UG i chciałby popracować w zawodzie (1)

    a nie dostał innej pracy niż telemarketer w sklepie internetowym ?

    • 8 0

    • Doktorat to nie zawód

      Jak jedyna praca jaką dostał to telemarketer, to znaczy że albo jego dziedzina nie jest nikomu przydatna, albo jest przydatna ale on sam nie ma żadnego doświadczenia w pracy

      • 1 1

  • Powinien byc natychmiast zwolniony bo normalnie marnuje pieniadze podatnika na totalne głupoty!! (1)

    Ale to zato swietna okazja na zmarnowanie kasy podatnika ,nawet kiedys były na takie głupoty dotacje na zasadzie kto pierwszy ten lepszy!

    • 4 3

    • nie tyle marnuje pieiądze podatnika co za te pieniądze piłuje gałąż na której wszyscy siedzimy

      na tym właśnie polegać ma czwarta rewolucja przemysłowa. Po co chodzić do jakiegoś niedouczonego konowała, który bezmyślnie realizuje procedury, których nie rozumie skoro można wgrać kilkadziesiąt książek z opisem przypadków i taki algorytm będzie leczył ludzi 100 razy lepiej niż większość konowałów z którymi mamy do czynienia.

      Tylko idąc tym tokiem myślenia ludzie oraz praca ludzka staje się nie potrzebna, więc coś z tą rzeszą niepotrzebnych ludzi trzeba będzie zrobić...... sami sobie odpowiedzcie co.
      To nie jest przypadek, że obserwujemy upadek autorytetu środowiska medycznego, które dzisiaj dla pieniędzy gotowe jest zrobić i powiedzieć w zasadzie wszystko, ich autorytet zwyczajnie do niczego nie będzie już potrzebny

      • 0 0

  • Chińska Księga Przemian to właściwie

    taki algorytm ,który odpowiednio odczytywany daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i szczęścia

    • 1 1

  • Jakie granty/dopłaty państwie/unijne na to idą

    Generalnie takie bajdurzenie.
    Faktem na pewno jest gromadzenie danych i pastuch elektroniczny.
    Reszta to po prostu statystyka i wyliczenie zysku.

    • 4 0

  • ... (3)

    Algorytm nam niepotrzebny. Już od dawna dokładnie wiadomo, jak należy postępować w życiu: uczęszczać do szkoły, zdać maturę, pójść na studia, tam kogoś poznać. Po studiach ślub i pierwsze dziecko; drugie koło trzydziestki. Spokojna, stabilna praca, kredyt na mieszkanie. Taki żywot przez kolejnych 40 lat. Następnie emerytura i chodzenie po lekarzach, a później spokojne odejście. Rodzina na pogrzebie powie, że to był dobry człowiek.

    • 17 0

    • buhaha dokładnie tak. Algorytm to może podpowiedzieć nie jak zaplanować życie po to by być szczęśliwym, tylko po to by korpo było szczęśliwe z niewolnika.

      • 4 0

    • Pracuj. Konsumuj. Rozmnażaj. I pamiętaj - jesteś wolny i wyjątkowy

      • 3 0

    • to jak w tym kawale, czym się różni polski emeryt od amerykańskiego

      amerykański bierze butelkę whisky, wsiada w cadillaca i jedzie na ryby, a polski bierze pojemnik z moczem, wsiada w tramwaj i jedzie na badania

      • 1 0

  • czyli żyjemy w programie

    jak Sims.

    • 0 0

  • Dna nie podejmuje żadnych decyzji

    A sztuczna inteligencja nie posiada żadnej inteligencji, tylko statystyka.
    Maszyna nie jest w stanie myśleć.

    • 2 0

  • Wzorcowy wyborca

    Nie przyjmuje na siebie odpowiedzialności nawet za swoje życia i gapi w telefon, do księdza, wróżki, innych mądrzejszych oby nie samemu kumać

    • 1 0

  • algorytmy już nami rządzą

    media społecznościowe, wyszukiwarkowa "bańka informacyjna"

    • 1 0

  • Straszne brednie.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Science cafe. Metabolizm a odchudzanie

10 - 20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane