• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aplikacja studentów PG ułatwi alergikom zakup kosmetyków

Kornel Machnikowski
16 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Dzięki AlergoAlert zakupy kosmetyczne będą dla alergików szybsze i mniej frustrujące. Dzięki AlergoAlert zakupy kosmetyczne będą dla alergików szybsze i mniej frustrujące.

Technologia w służbie człowiekowi - o tę wizję walczą studenci Politechniki Gdańskiej. Ich aplikacja AlergoAlert ma znacząco ułatwić zakupy kosmetyczne osobom cierpiącym na alergie skórne. Projekt studentów zwyciężył w konkursie Jaskółki Przedsiębiorczości.



Czy będąc w sklepie, korzystasz z aplikacji ułatwiających zakupy?

Aplikacja mobilna studentów PG może wkrótce okazać się wybawieniem dla alergików skórnych w czasie zakupów. Pomysł opracował zespół w składzie Weronika Złotowska, Wojciech Pantkowski, Maciej Miniszewski oraz Dawid Ćwik. Jest to pierwszy projekt w dorobku zespołu, a już został doceniony przez kapitułę konkursu. Zwróciła ona uwagę na użyteczność rozwiązania przy jednoczesnej jego prostocie, a także duży potencjał biznesowy aplikacji. Mieliśmy okazję porozmawiać z zespołem o ich projekcie.

Jak będzie działać aplikacja?



- AlergoAlert działa na zasadzie skanera kodów kreskowych - stwierdza Wojciech Pantkowski. - Wykrywa niechciane przez użytkownika składniki kosmetyków. Kod kreskowy, jak odcisk ludzkiego palca, zawiera bardzo wiele informacji o kosmetyku, a my tylko z tego korzystamy. Po zeskanowaniu kodu AlergoAlert od razu rozpoznaje produkt i odpowiada konsumentowi na pytanie - czy ten jest dla niego bezpieczny - wyjaśnia.
Jak podsumowuje Pantkowski, głównym atutem AlergoAlert będzie prostota użytkowania.

Uczulenie na kosmetyki. Jak je rozpoznać? Uczulenie na kosmetyki. Jak je rozpoznać?

Skąd pomysł?



Okazuje się, że jedną z inspiracji do stworzenia AlergoAlert były osobiste doświadczenia niektórych członków zespołu. Weronika Złotowska zdradza, że w ubiegłym roku dowiedziała się, że ma alergię na pewną substancję spieniającą, którą znajdziemy w wielu szamponach albo mydłach.

-Przed zakupem jakiegokolwiek nowego kosmetyku musiałam czytać składy produktów, co mnie strasznie frustrowało. Powiedziałam o tym Wojtkowi i zastanowiliśmy się, czy można ten proces usprawnić. Tak powstał pomysł na AlergoAlert. Po stworzeniu pierwszego szkicu do zespołu dołączyli Maciek i Dawid - informuje Złotowska.
Osobisty impuls i zebranie zespołu było zaledwie początkiem prac. Następnie cała ekipa zajęła się prowadzeniem szerzej zakrojonych badań rynku.

- Każdy z nas w kręgach swoich znajomych przeprowadzał wywiad - dodaje Złotowska. - Dopytywaliśmy, czy czytają składy kosmetyków, czy mają jakieś alergie, a także, co denerwuje ich w drogeryjnych zakupach. Na podstawie tych uwag stworzyliśmy obraz "potencjalnego klienta" - wyjaśnia.
Na zdjęciu (od lewej): Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, zespół AlergoAlert: Maciej Miniszewski, Wojciech Pantkowski, Weronika Złotowska oraz członkowie kapituły: Michał Szymański i Wojciech Leonowicz. Na zdjęciu (od lewej): Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, zespół AlergoAlert: Maciej Miniszewski, Wojciech Pantkowski, Weronika Złotowska oraz członkowie kapituły: Michał Szymański i Wojciech Leonowicz.

Czy tylko dla alergików?



Zdaniem twórców aplikacja będzie użyteczna także dla wszystkich osób, którym zależy na świadomych i jednocześnie szybkich zakupach kosmetycznych.

- AlergoAlert stworzony jest dla wszystkich tych, którzy są świadomi, jakich substancji nie chcą w swoich kosmetykach, niekoniecznie ze względów zdrowotnych. Świadomość konsumencka jest coraz większa, a czas, którym dysponujemy, coraz bardziej ograniczony. AlergoAlert będzie w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem - stwierdza Złotowska.

Kiedy na zakupy z aplikacją?



Prace nad projektem trwają. Pomysłodawcy informują, że obecnie dysponują działającym prototypem z wąską bazą danych.

- Chcielibyśmy wprowadzić aplikację na rynek w ciągu najbliższego roku, na ten moment jednak nauka, praca i inne obowiązki przeszkadzają w pełnym poświęceniu się naszemu projektowi - dodają.
Częścią nagrody dla zespołu będzie wsparcie merytoryczne przy wdrażaniu projektu. Zdaniem Macieja Miniszewskiego zdecydowaną zaletą uczestnictwa w Jaskółkach Przedsiębiorczości są zdobywane kontakty z niesamowitymi ludźmi z wielu dziedzin.

- Merytoryczna pomoc organizatorów konkursu przyda nam się zdecydowanie w procesie komercjalizacji i zabezpieczania prawnego naszego produktu. Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz spółkę Excento tworzą kompetentne osoby, obeznane na rynku startupów i przedsiębiorstw. Posiadają oni to, co my - mimo że szybko - to jednak dopiero zdobywamy, czyli doświadczenie i świadomość pewnych procesów - dodaje Miniszewski.
Przypomnijmy, że Politechnika Gdańska uzyskała niedawno status jednostki badawczej, a w jej murach toczą się prace nad wieloma wartościowymi projektami. Pisaliśmy między innymi o systemach awatarów do opieki dla osób samotnych.

Miejsca

Opinie (8)

  • Tak jest!

    To do nas należy przyszłość tego narodu :)
    Razem stworzymy lepszy świat.

    • 5 3

  • sugeorwane ze ludzie beda to sciagac

    • 2 3

  • ale super! w ubiegłym roku dowiedziałam się o alergii na niektóre składniki chemiczne w kosmetykach, aplikacja będzie dla mnie wybawieniem! :)

    • 3 0

  • Brawo przyszli inżynierowie!!!

    • 5 0

  • Super ale

    Takie aplikacje już istnieją.

    • 2 0

  • Niestety to nic innowacyjnego...

    Takie aplikacje sa juz do pobrania za darmo od dawna. Szkoda, ze powielane sa istniejace rozwiazania.

    • 1 0

  • innowacyjne niczym sprzęt na PG i kadra na UG

    • 0 0

  • Pomysł dobry. Ale, jak czytam, że kogoś frustruję, że musi czytać skład produktu...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane