• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Architektura Gdańska

Cykl wykładów "Architektura Gdańska" przybliża budynki i zagadnienia architektoniczne, które znajdą się w przygotowywanym przez Instytut Kultury Miejskiej "Atlasie Architektury Gdańska". Pierwsze spotkanie pt. "Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu" odbędzie się 12 grudnia o godz. 12.00 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. Prowadzenie Jacek Bielak. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz. Wstęp wolny.

paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wykłady odbywać się będą od grudnia do maja, co sobotę, w godz. 12.00 - 14.00, w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Mają stać się okazją do wspólnego namysłu historyków, badaczy architektury i sztuki, miłośników dziejów miasta i mieszkańców nad dawnym dziedzictwem artystycznym, losami budynków, dzieł i ludzi, różnorakimi tradycjami, mitami czy anegdotami.

- Odkrywanie historycznej i artystycznej tożsamości miejsc, w których żyjemy, w których przebywamy bądź które mijamy, buduje naszą własną tożsamość. Każde miasto tworzy interakcje mieszkańców oraz budynków, ludzi i architektury, którą współtworzą czy też użytkują. Chcemy opowiadać na kolejnych spotkaniach o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości Gdańska kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową, zapraszając do dyskusji w miejscu nasyconym historią tj. dawnej kamienicy opatów pelplińskich, którą ominęła wojenna pożoga, zaś dziś jest siedzibą Instytutu Historii Sztuki UG - mówi Hubert Bilewicz, kurator cyklu.

Najbliższy wykład dotyczyć będzie Budynku Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla i przemian kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu.

- Podczas spotkania poruszymy bogatą historii budynku, który wymaga obecnie pilnej interwencji konserwatorskiej. Nie chodzi jednak o samo odtworzenie przemian architektonicznych czy utyskiwanie nad zaniedbanym stanem obiektu. Na podstawie zmieniających się projektów zostaną omówione historie i spory rozgrywające się w tle procesu budowlanego. Główna teza brzmi, że różnorodne koncepcje stylistyczne nie były grą przypadkowych konwencji, ale miały podstawę w toczącej się debacie nad kostiumem historycznym Gdańska. Kwestia wyboru projektu wchodziła zatem w sferę znacznie poważniejszą niż jałowe spory polityczne. Dotyczyła wizji tożsamości Gdańska wyrażanej za pomocą architektury. W dalszej kolejności zostaną objaśnione przyczyny zmian i ostateczny kształt budowli nadany jej przez wybitnego architekta - Karla Friedricha Schinkla - mówi Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, 80-952 Gdańsk (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro.

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW
12 grudnia - Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu / dr Jacek Bielak (UG)
9 stycznia - Architektura nazistowskiego Gdańska / mgr Jagoda Załęska - Kaczko (UG)
6 lutego - Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak
5 marca - Dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce - architektura w służbie tworzenia mitu odwiecznej niemieckości Gdańska / mgr Anna Perz (UG)
9 kwietnia - Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)
7 maja - Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/ArchitekturaGdanska.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane