• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budynek Hydromechaniki zyska nowe oblicze

ws
4 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Remontowany budynek objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace prowadzone będą tak, by zachować jego zabytkową wartość. Remontowany budynek objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace prowadzone będą tak, by zachować jego zabytkową wartość.

Zabytkowy budynek w najstarszej części kampusu Politechniki Gdańskiej stanie się jednocześnie centrum badań interdyscyplinarnych, muzeum techniki i galerii sztuki. W nowoczesnym ośrodku znajdzie się miejsce dla świata nauki i biznesu. Uczelnia zainwestuje w trwające właśnie remont i przebudowę obiektu 14,2 milionów złotych.



Czy podczas studiów korzystałe(a)ś z przestrzeni dla studentów, którą oferowała uczelnia?

Budynek Hydromechaniki znajduje się pomiędzy Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej a budynkiem Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Przewidywany termin zakończenia robót to styczeń 2020 r.

Nowoczesne centrum badań



Niemal 4 mln złotych kosztować będzie centrum badań interdyscyplinarnych GUT MediaLab.

To miejsce, gdzie zespoły z różnych wydziałów Politechniki Gdańskiej będą integrować swoje badania. Młodzi pracownicy nauki i doktoranci reprezentujący odrębne dyscypliny będą wspólnie pracowali w celu wytworzenia nowych wartości.

Centrum zostanie wyposażone między innymi w narzędzia do dwu- i trójwymiarowych prezentacji w rozdzielczości 4K, elektroniczne tablice oraz zautomatyzowane systemy umożliwiające dzielenie się wynikami badań i ich konsultowanie.

- GUT MediaLab będzie przestrzenią służącą nie tylko wymianie informacji, ale też umożliwiającą symulowanie w czasie rzeczywistym wstępnych wspólnych koncepcji, nowych idei i rozwiązań, które będą na kolejnych etapach rozwijane w specjalistycznych pracowniach wydziałowych. Laboratorium ułatwi tworzenie powiązań pomiędzy poszczególnymi zespołami badawczymi, ponieważ obecnie to, co najważniejsze dzieje się na stykach różnych dyscyplin - tłumaczy prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury PG i pełnomocnik rektora ds. zagospodarowania przestrzennego kampusu PG.
Budynek Hydromechaniki znajduje się pomiędzy Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej a budynkiem Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Budynek Hydromechaniki znajduje się pomiędzy Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej a budynkiem Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Sztuka w nauce



W poszczególnych salach odnowionego budynku Hydromechaniki zaprezentowana zostanie bogata kolekcja eksponatów związanych z historią techniki i dziejami uczelni. Znajdą się wśród nich obiekty pochodzące z początku XX wieku, urządzenia pomiarowe czy wyposażenie historycznego gabinetu profesora. Obok nich podziwiać będzie można współczesne prace artystyczne, również te stworzone przez pracowników i studentów PG.

- Wystawy zgromadzone w budynku Hydromechaniki pokazywać będą, jak wiele łączy światy sztuki i nauki oraz promować wypracowywane na Politechnice Gdańskiej rozwiązania z zakresu technologii czy architektury. Zależy nam, aby ta atmosfera współobecności historii, techniki i sztuki była widoczna także w przestrzeniach publicznych wokół budynku - wylicza prof. Lucyna Nyka.

Miejsce spotkań z biznesem



Dzięki rozbudowanemu zapleczu konferencyjnemu Hydromechanika stanie się miejscem spotkań pracowników uczelni z przedstawicielami biznesu. Na gości czekać tu będą także mediateka z księgarnią, salon prasowy oraz kawiarnia połączona z salą klubową.

- Zrewitalizowany budynek będzie pełnić funkcję centrum organizacji i stowarzyszeń działających na uczelni. Znajdą się w nim pomieszczenia wykorzystywane przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Akademicki Chór PG oraz związki zawodowe. Tutaj też umiejscowione zostanie powstające Muzeum Politechniki Gdańskiej - wymienia prof. Janusz Cieśliński, prorektor PG ds. organizacji.
Na gości czekać tu będą także mediateka z księgarnią, salon prasowy oraz kawiarnia połączona z salą klubową. Na gości czekać tu będą także mediateka z księgarnią, salon prasowy oraz kawiarnia połączona z salą klubową.

Zachowają zabytkową wartość



Remontowany budynek objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace prowadzone będą tak, by zachować jego zabytkową wartość. Pomieszczenia zostaną dostosowane do nowego przeznaczenia oraz obowiązujących przepisów. Obiekt zostanie wyposażony w dwie windy, które umożliwią dostęp na piętro także osobom niepełnosprawnym.
ws

Opinie (85) 2 zablokowane

  • Wartość konserwatorska tego budynku to zero. (1)

    Niektórzy ludzie z maniacką energią upierają się przy zachowaniu architektonicznego g**na. Każdy kto widział, ten budynek wie, że to coś przypominające koryto z chlewu nie miało w sobie absolutnie niczego. Większość budynku została wykonana w latach 50tych z koszmarnej rozbiórkowej cegły. Powodem remontu tego budynku jest to, że nie można go rozebrać bo nie pozwala na to konserwator a w istniejącym stanie wygląda jak kupa na dywanie (nie przesadzam). Nawet PG która generalnie jest jedną wielką ruiną (wystarczy popatrzeć na stan jej chodników i jezdni) z trudem znosi obecność tej kupy. Krytykując jednak tę decyzją drodzy krytykanci kogo właściwie krytykujecie?

    • 2 3

    • Problem polega na tym, że proponowana przebudowa urody temu budynkowi nie dodaje. Czyli - leonia - używając Twojego języka - projektuje się jeszcze większe architektoniczne g**no.

      • 2 0

  • Ogólna uwaga

    Parę lat spędziłem na tej uczelni. Zgadzam się z większością zamieszczonych krytycznych komentarzy. Mam ogólną uwagę. Uczelnia ta, a chyba inne też, zmierzają szybkim krokiem w stronę fikcji i wirtualnej rzeczywistości, szczególnie w zakresie tzw. "nauki". A ta "nowa inwestycja" jest tego przykładem w dziedzinie infrastruktury. Z drugiej strony zaprzepaszczono w PG zachowanie unikalnych sprzętów, a nawet całych laboratoriów. Przykładów jest wiele. Podam tylko jeden, mianowicie laboratorium "napędów elektrycznych", na którego miejscu zbudowano jedno z wielu audytoriów.

    • 9 0

  • Skanda (1)

    Właśnie tak marnowane są pieniądze na rozwój nauki. Brak tylko złotych kibli otwieranych srebrnymi klamkami przez psełdo naukową kadrę.

    • 7 1

    • I dobrze dinozaury! Przynajmniej Politechnika nie będzie wizualnie odstawać tak bardzo od Uniwersytetu (wydz. prawa) czy Akademii Medycznej. Było staroświecko, jest nowocześnie. Mamy XXI wiek, a to jest najbardziej renomowana wyższa uczelnia techniczna na kilka województw, w Gdańsku, a nie jakaś Akademia Podlaska. Gdzie ma być reprezentatywnie, jak nie tu? A laboratoria pewnie z czasem otworzą w lepszym miejscu. Wydział Budownictwa może wybuduje:)

      • 0 1

  • ETI było dobre jak była palarnia na pierwszym pietrze przy małym wejsciu miedzy windą a głownym korytarzem

    heheh jaki tam był syf i ten budynek jak jakis instytut komunistmu stosowanego

    • 4 0

  • Pg

    Otoczona dzikimi parkingami po wyburzeniach na parcelach darowanych im przez miasto. Nowe budynki z dała od ulic, za płotem i parkingiem. I nie wstyd im się przyznawać, za mają wydział urbanistyki :)

    • 3 0

  • przeciez ten 'kacik' wyglada jak PGR-owska obora

    po reformach Balcerowicza. 20 lat I niektore z tych magazynow 'Smithsonian museum' techniki zamykane sa na klodke. Uczciwy czlowiek by sie wstydzil wyslac wlasne dzieci na taka uczelnie gdzie za rogiem 80' lata komuny w rzeczywistosci. Czas Gdanska na wielkie zmiany nadszedl bezpowrotnie inaczej ci obecni beda nam serwowac takie zmiany za kazdym razem dopiero jak cos staje sie kompletnym syfem I zenada. Patrz- dworzec PKS, budynek Lotu, niektore czesci centrum Gdanska wygladaja jak 3 dni po wojnie. Niestety urzednicy nie widza zadnego powodu aby dalej wysylac wezwanie do podatku od nieruchomosci. Takie sobie rzadzenie w stylu kompletnie nie majacego pojecia Adamowicza jak wyglada nowoczesnie funkcjonujace miasto. gdansk- czas na zmiany bo obecna ekipa w UM chodzi w gumowcach nawet jak ma na sobie garnitur.

    • 1 2

  • I dobrze dinozaury, że Politechnika nadąża za XXI wiekiem! (1)

    I dobrze dinozaury! Przynajmniej Politechnika nie będzie wizualnie odstawać tak bardzo od Uniwersytetu (wydz. prawa) czy Akademii Medycznej. Było staroświecko, jest nowocześnie. Mamy XXI wiek, a to jest najbardziej renomowana wyższa uczelnia techniczna na kilka województw, w Gdańsku, a nie jakaś Akademia Podlaska. Tu uczą projektować budynki, budowle, a studenci mieliby za przykład mieć tylko te wybudowane wieki temu, kiedy korzystało się nawet z innych materiałów i projektowało inaczej?
    Gdzie ma być reprezentatywnie, jak nie tu?

    • 1 1

    • Żartujesz?
      Zasady projektowania w architekturze są - a raczej powinny być - podobne 100 lat i teraz. Powinny obejmować szacunek do dorobku przeszłości i brać pod uwagę dorobek poprzednich pokoleń. A i znajomość tradycyjnych technologii nie zaszkodzi.
      Nie zauważasz podstawowego problemu - miernego projektu, który z przeciętnego budynku robi jakiegoś koszmarka.

      • 0 1

  • Marnowanie publicznych pieniędzy

    Politechnika jak i UG budują nowe budynki a starych nieruchomości nie sprzedają przez co z roku na rok rosną koszty utrzymania od nowych budynków a studentów nie przybywa:
    - podatek od nieruchomości
    - koszty administracji
    - sprzątanie
    - ogrzewanie
    -prąd
    -woda
    -eksploatacji techniczna
    -ochrona
    Kto a to płaci bo się Panowie Profesorowie dobrze bawią za nasze podatkowe pieniądze w swoich królestwach .

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane