CCC Polkowice - VBW Arka Gdynia 76:81. Koszykarki mistrzem rundy zasadniczej

dak.
27 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

VBW Gdynia

VBW Arka Gdynia zwyciężyła w Polkowicach i jest jedyną niepokonaną drużyną Energa Basket Ligi w tym sezonie. VBW Arka Gdynia zwyciężyła w Polkowicach i jest jedyną niepokonaną drużyną Energa Basket Ligi w tym sezonie.

VBW Arka Gdynia pokonała na wyjeździe CCC Polkowice 81:76 (19:19, 19:18, 27:18, 16:21) w 21. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Dzięki temu zapewniła sobie mistrzostwo rundy zasadniczej i do fazy play-off podejdzie z pierwszego miejsca. Przed ostatnią serią gier, żółto-niebieskie mają szansę na zakończenie kolejnego sezonu ligowego bez porażki.

Basket Bydgoszcz - Politechnika Gdańska 77:76. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

GTK Gdynia - CTL Zagłębie Sosnowiec 46:77. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerce

CCC: Hampton 26 (2x3, 6 zb.), Ellenberg-Wiley 14 (1x3, 7 as.), Gajda 8 (2x3), Telenga 4, Gertchen 3 (1x3) oraz Nacickaite 15 (3x3), Stanković 6, Kantzy

VBW ARKA: Kunek 23 (5x3, 10 zb.), Miskiniene 21 (2x3, 13 zb.), Balintova 10 (8 as.), Kastanek 9 (3x3), Spanou 3 oraz Greinacher 9, Rembiszewska 3 (1x3), Slamova 3, Podgórna

Starcie koszykarek zapowiadało się emocjonująco z kilku względów. Po pierwsze VBW Arka Gdynia i CCC Polkowice to obecnie dwie najlepsze drużyny w Polsce. Po drugie od rezultatu tego spotkania mogła zależeć końcowa klasyfikacja sezonu zasadniczego. Gdynianki nie mogły przegrać różnicą większą niż 16 punktów, jeśli chciały zacząć play-offy z pierwszego miejsca. I po trzecie żółto-niebieskim zależało, by kolejny rok zakończyć bez ligowej porażki.

Hit koszykarek, GTK Gdynia z dziką kartą, DGT AZS Politechnika Gdańska kończy rundę zasadniczą - zapowiedź

Jeszcze przed spotkaniem mówiło się o urazie stawu skokowego Weroniki Telengi, ale koszykarka ostatecznie pojawiła się w wyjściowej "5". Do pełni zdrowi po tej samej kontuzji wraca ponadto Dragana Stanković.

Od samego początku inicjatywa leżała po stronie żółto-niebieskich, jednak pomarańczowe dotrzymywały im kroku, gdyż 4-krotnie doprowadzały do remisu i 3-krotnie obejmowały 1-punktowe prowadzenie. Zgodnie z założeniami, podopieczne Gundarsa Vetry grały mądrze, o czym może świadczyć fakt, że przed upływem 10 minut, każda z koszykarek pierwszej "5" trafiała do kosza.

Z początkiem drugiej kwarty do głosu doszły jednak gospodynie i tym razem to przyjezdne musiały gonić wynik. Skutecznie, bo jeszcze przed zmianą stron udało się objąć przewagę po "trójce" Laury Miskiniene (35:34). Chwilę potem wszystkie 3 rzuty wolne wykorzystała Angelika Slamova, ale ostateczne słowo należało do Weroniki Gajdy, która rzutem z dystansu ustanowiła rezultat 37:38.

DGT AZS Politechnika Gdańska - VBW Arka Gdynia 75:91. Relacja, foto, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

Obraz gry niewiele zmienił się po przerwie, gdyż nadal oglądaliśmy wyrównany bój, z tą różnicą, że przez cały czas korzystny wynik był po stronie podopiecznych Gundarsa Vetry. Miejscowe wielokrotnie podejmowały próby wyjścia na prowadzenia, ale nieskutecznie, bo żółto-niebieskie za każdym razem udawały się w ucieczkę. Doskonałe zwieńczenie nastąpiło w ciągu ostatnich trzech minut trzeciej kwarty. Gdynianki zaliczyły 9-punktową serię i wygrywały 65:55 po 30 minutach.

Koszykarki z Polkowic ostatnią partię zaczęły z "wysokiego C", gdyż w nieco ponad 2 minuty pomniejszyły stratę do 1 punktu i zrobiło się nerwowo, ale żółto-niebieskie wyszły z opresji po trafieniach Miskiniene. Jednak Keisha Hampton udało się wyprowadzić pomarańczowe na prowadzenie 69:68 w 34. minucie. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały jednak przyjezdne i więcej do podobnej sytuacji już nie dopuściły. Ostatecznie zwyciężyły 81:76.

Tym samym nie tylko zostały mistrzem rundy zasadniczej i zagwarantowały sobie pierwsze miejsce w fazie play-off, ale wciąż mają szansę na zakończenie kolejnego sezonu bez porażki. W ostatniej kolejce zmierzą się z Basketem Bydgoszcz (3 marca, godz. 18).

11 Gtk Gdynia 19 0 19 1095:1645 19
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-11 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-02-28

Wyniki 21 kolejki

• GTK Gdynia - CTL Zagłębie Sosnowiec 46:77 (9:17, 10:17, 14:17, 13:26)
  • Basket 25 Bydgoszcz - - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 77:76 (20:17, 16:23, 21:12, 20:24)
  • CCC Polkowice - VBW ARKA GDYNIA 76:81 (19:19, 18:19, 18:27, 21:16)
  • Enea AZS Poznań - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 87:72 (22:23, 28:11, 14:21, 23:17)
  • Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 63:85 (19:21, 17:25, 16:24, 11:15)
  • Pauza: Energa Toruń