• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcemy centrum biotechnologii za 45 mln euro

Magdalena Raszewska, Michał Stąporek
15 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:22 (15 kwietnia 2008)
Badania biotechnologów rzadko wygladają spektakularnie, ale bardzo często przynoszą duże dochody. Badania biotechnologów rzadko wygladają spektakularnie, ale bardzo często przynoszą duże dochody.

Jeśli w Trójmieście powstanie Centrum Biotechnologii będzie można mówić o narodzinach nowej, supernowoczesnej uczelni wyższej, nastawionej na badania, kształcenie i zarabianie pieniędzy. Dużych pieniędzy.



Nowy budynek Instytutu Biotechnologii przy ulicy Kładki połączono nadziemnym przejściem z budynkiem przedwojennym. Nowy budynek Instytutu Biotechnologii przy ulicy Kładki połączono nadziemnym przejściem z budynkiem przedwojennym.
Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej (BCBiDI) to marzenie samorządu województwa i rektorów trójmiejskich uczelni. Ośrodek badawczy, który miałby powstać na bazie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechniologii UG-AMG i naukowców z PG działałby na styku nauki i biznesu. Kształciłby studentów, prowadził badania naukowe i współpracował z firmami: chemicznymi, kosmetycznymi, farmacetycznymi i działającymi w rolnictwie.

Dzięki działającemu od lat wydziałowi biotechnologii, w Trójmieście jest sporo naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie nauki. Kadra więc jest, teraz potrzebne są pieniądze. - Koszt utworzenia takiego centrum szacujemy na ok. 45 mln euro. Tyle kosztowałaby budowa siedziby centrum i wyposażenie jego laboratoriów - wylicza wicemarszałek pomorski Mieczysław Struk.

Skąd wziąć te pieniądze? Do sierpnia br. powstanie wniosek o środki na inwestycję z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Wtedy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnie konkurs na podział pieniędzy dla poddziałania "Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym". Polska ma na to 1,3 mld euro. Żeby jednak z nich skorzystać trzeba będzie wygrać konkurs.

We wtorek podpisano list intencyjny instytucji, które będą współtworzyć centrum. Pod wnioskiem podpisali się prof. Andrzej Ceynowa, rektor UG, prof. Roman Kaliszan, rektor AMG, prof. Janusz Rachoń, rektor PG, prof. Bernard Lammek, rektor elekt UG, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMG prof. Ewa Łojkowska oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wciąż nie wiadomo - to się okaże mniej więcej za dwa miesiące - gdzie powstałoby centrum. - Bierzemy pod uwagę kilka lokalizacji. Wybierzemy tę, która będzie najkorzystniejsza pod względem organizacyjnym i logistycznym - przyznaje marszałek Struk. BCBiDI mogłoby powstać na ul. Kładki, tam gdzie dziś mieści się Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, na terenie kampusu UG lub PG oraz w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. 3 lipy.

Poza prowadzeniem badań naukowych i na potrzeby biznesu, BCBiDI stałoby się też siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMG. Składa się z jedenastu zespołów naukowo - badawczych, pracujących przy ul. Kładki i Dębinki.

W 1998 Instytut Biotechnologii grupujący katedry należące do uniwersytetu został przeniesiony do nowego budynku, którego budowę sfinansował Komitet Badań Naukowych przy współudziale Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Natomiast od 2005 roku siedzibą zespołów AMG jest budynek Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej.

Powstały w 1993 roku wydział oferuje innowacyjny model kształcenia. Student w porozumieniu ze swoim doradcą sam ustala program studiów, wybierając, obok obligatoryjnych, najbardziej interesujące go kursy.

W kilkunastu pracowniach współpracujących z wydziałem studenci biotechnologii mogą specjalizować się w biochemii bakteryjnej, biofarmacji i farmakodynamice, hemogenetyce sądowej, genetyce molekularnej, genetycznej identyfikacji materiału biologicznego, immunologii molekularnej oraz w leku naturalnym.

Obecnie wydział kształci 122 licencjatów, 76 magistrantów i 45 doktorantów. Blisko 50 proc. z nich uczestniczy w wymianie międzynarodowej. Studenci mogą korzystać z oferty dydaktycznej Akademii Medycznej, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Wychowania Fizycznego oraz większości trójmiejskich instytutów naukowych, na przykład Morskiego Instytutu Rybackiego, czy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Opinie (78) ponad 10 zablokowanych

  • do gdańszczanina

    uderz w stół a nożyce się odezwą a'propos kompleksów.
    Takie sa fakty - w gdyni działa centrum biotechnologii w parku naukowo technologicznym gdzie pracują firmy a w gdansku podpisuje sie listy...

    • 0 0

  • no tak ZEN dobrze gada

    hmmmmmmm... chodź patrzę na to z Helu widzę to bardzo obiektywnie. ZEN ma rację... mówi konkretnie, przytacza fakty... widać, że ceni też Gdańsk (listy, mowę trawę, wystąpienia, oklaski), ale Gdynia to potencjał:)i są na to dowody. Oby tak dalej!

    • 0 0

  • żywność

    Coraz częściej mówi się ostatnio o związku pomiędzy biopaliwami a kryzysem żywnościowym na świecie. Powierzchnia uprawna przeznaczona na biopaliwo jest stracona dla uprawy np. pszenicy. W audycji radiowej wczoraj ktoś zastanawiał się nad ogólnoświatowym zakazem biopaliw.

    • 0 0

  • Do zena (1)

    Nie mam brachu kompleksów, bo wiem jaki jest Gdańsk, co jest jego atutem, a co porażką.O ile wiem to gdyńska biotechnologia troche sie różni od tego co ma być w Gdańsku. Natomiast wy ciągle tylko gadacie, robicie wielki PR ale jak sie wjedzie do Gdyni i przejdzie ulicami to widac po prostu...prowincję. Świętojańska zamiast jednej z najlpeszych ulic w kraju jest co nawyżej uliczką z małymi sklepikami... bez polotu i smaku. nie mówię że w Gdańsku jest lepiej tylko tu nikt się nie nadyma. Wasza zawiśc w stosunku do tego co dzieje się nad Motława jest już przysłowiowa a nam zarzucacie że np kpimy z pomysłów na wasze lotnisko. Jesli nie chcecie iść razem z nami i Sopotem idżcie własną drogą, trwońcie pieniądze, dublujcie inwestycje. ważne żeby sie nie dać a ekonomia...kij z nią

    • 0 0

    • dublujcie inwestycje

      na dzisiaj to Gdańsk dubluje pomysły:
      - lotnisko, pierwsze było w BD
      - giełda , pierwsza była w Gdyni a na Renk wojewoda wyłożył ogromna kase
      - kontenery, szkoda gadać
      - nawet gdy Adamowicz dowiedział się, że UMGdyni będzie sie rozbudowywał szybko zaistniała taka potrzeba w Gdańsku:)))

      • 0 0

  • do gdańszczanina

    nie ma co dyskutowac kto dubluje inwestycje i pomysły... ale skąd pewność ze to co ma powstac w gdańsku różnic sie bedzie od czegokolwiek? to na razie tylko pomysł jak wiele innych...pożyjemy zobaczymy.
    przy okazji... dzisiaj przejezdzając przez "najlepsze do życia miasto w polsce" kolejny raz trafiał mnie szlak ale ukoronowaniem tej dalekiej podrózy był znak "usmiechnij sie jestes w gdyni". i myśl przyszła do głowy: nareeeeszcie.

    • 0 0

  • Do zenka

    A coż to za szlag Cie trafiał w Gdańsku.Złe drogi, korki?? I powiadasz że w Gdyni nie ma z tym problemu? czasem zdarza mi sie zajeżdząc do tego miasta sięgającego ideału. I powiem Ci że gdyńska propoganda sukcesu odstaje od rzeczywistości zbyt mocno. Dziurawe drogi tak jak w miastach całej Polski. Oprócz dwóch ulic na krzyż, moim zdaniem kiepsko zagospodarowanych. jesli po sezonie pojedzie się do gdyniu tak po 22 to jest tak samo maretwo jak w Gdańsku. Pozałowania godny bulwar ob....ny przez ptaki, skwer kosciuszki to nawet szkoda gadać. moze za kilka lat cos sie zmieni. tak. Gdańsk też ma swoje plomby- wyspa spichrzów, targ rakowy. Ale tu się buduje. zacznijcie cos robic a nie gadać.Sondażu o ktorym piszesz ja nie robiłem ale jego autor to jeden z lepszych specjalistów w tej branży. gdańsk zajął tam pierwsze miejsce przed Warszawą. Trudno dyskutować z faktami.Natomiast gorzej jest jak gdynia próbuje oswzukiwac opinie publiczna a potem trzeba się ze wstydem wycofywac i przepraszać

    • 0 0

  • hmmm

    sorry, ale gdynia to stolica, reszta to okolica.

    • 0 0

  • Ależ wy siebie lubicie trójmieszczanie... godne pożałowania. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Powstanie takiego centrum w Gdańsku ma o tyle sens, że tutaj usytuowany jest MWB, ale skorzysta na tym cały region.

    • 0 0

  • Do studenta MWB

    masz rację i ja to zawsze powtarzam. jestesmy jednym regionem, jedną metropolią. Powinniśmy miec wspólna startegie działania, wspólne planowanie, wspólne inwestycje, wspólną promocje regionu. To oszczedzi koszty, czas, zintgeruje region itd. Tylko powiedz to Szczurkowi, ktory jak ognia boi się dominacji Gdańska.

    • 0 0

  • Gadanie!

    Znów trojmiasto.pl pisze, że to wszystko dla metropolii czy dla trójmiasta.. A tu nagle niespodzianka.. znów na siłę podciągają to co dobre dla Gdańska pod nazwę Trójmiasto. Kto chce tego centrum ? Gdańszczanie? być może. Bo reszta trójmiasta ma dość czytania i słuchania co to nie powstanie w Gdańsku. Czytając to człowiek ma znów wrażenie, że marszałek nie jest województwa a Gdańska :/


    Chyba komuś się poprzewracało. Skoro trojmiasto.pl chce pisać o takich rzeczach, to niech pisze. Ale na początek proponuje zmianę nazwy na coś bardziej wiarygodnego jak np. Gdańsk.pl. Panu marszałkowi Strukowi zaleca się zastanowienie nad tym czy jest marszałkiem województwa czy fanem Gdańska. Wiele miast w województwie wymaga wsparcia, a wszystko w czym marszałek ma swój wkład, tyczy się Gdańska. Gratuluję. Ale na początek proponuję zająć się łataniem dziur w drogach, a nie szukaniem jak sobie kieszenie pieniędzmi napchać :/

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane