• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czarnek chce kontroli Zdrovve Love. Wiceprezydent Gdańska: już była, programu nie zamknięto

- Nasz projekt był już kontrolowany przez kuratorium i nikt go nie zamknął - powiedziała wiceprezydent Gdańska. Podczas poniedziałkowej konferencji odniosła się do zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o możliwości zamknięcia przez kuratora oświaty miejskiego programu edukacji seksualnej Zdrovve Love.Czy dobrowolne zajęcia dodatkowe dot. edukacji seksualnej powinny odbywać się w szkołach?

Zobacz wyniki (2055)
W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Gdańsku Przemysław Czarnek zapowiedział, że kurator oświaty będzie mógł nie dopuścić do prowadzenia w szkołach takich zajęć, jakie odbywały się w ramach miejskiego programu Zdrovve Love.

- Jeśli pani prezydent chce tego rodzaju edukację przekazywać dzieciom w Gdańsku, może to robić we wszystkich innych lokalach, które do miasta Gdańsk należą, ale nie w szkole. Szkoły mają nadzór pedagogiczny, od tego jest kurator, żeby na wniosek rodziców mieć możliwość sprzeciwu wprowadzania do szkół treści, które są dla dzieci demoralizujące - powiedział Przemysław Czarnek, cytowany przez PAP.
Do słów ministra odniosła się w poniedziałek podczas specjalnej konferencji prasowej wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.

- Projekt był w roku 2020 kontrolowany przez kuratorium gdańskie i nie został negatywnie oceniony, został określony jako prawidłowy, nie został zanegowany ani zamknięty. Dodatkowo z naszych danych wynika, że powinniśmy zwiększyć dostępność do tego projektu i idziemy w kierunku poszerzenia możliwości, nowych miejsc, gdzie zajęcia byłyby prowadzone, ale to nie znaczy, że rezygnujemy ze szkół mimo wcześniejszej krytyki. Co ważne, projekt jest kierowany tylko do tych uczniów i uczennic, których rodzice wyrazili na to zgodę - podkreślała zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Od kilku miesięcy mówiliśmy, że procedowane zmiany w prawie oświatowym stanowią realne zagrożenie dla wolności wyboru uczniów i rodziców czy nauczycieli. Wprowadzanie przepisów, które umożliwiają wprowadzenie sankcji karnych, włącznie z karą pozbawienia wolności dla dyrektorów, którzy nie będą działali po myśli politycznej forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość i ministra Czarnka, to są rozwiązania, które w demokratycznym państwie nie powinny mieć miejsca. Wbrew temu co w ubiegłym tygodniu powiedział minister Czarnek, szkoła nie demoralizuje - to, że minister Czarnek uważa, że coś, co jest niezgodne z jego światopoglądem, to demoralizacja, to jest kroczący autorytaryzm - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, radny Gdańska, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.
- Nie ma jednego słusznego poglądu w życiu. Poglądy ministra Czarnka są mocno zaściankowe, natomiast część osób chce żyć normalnie, chce, żeby nie narzucać pewnych rzeczy i myślę, że ta rzesza osób to będą beneficjenci naszego programu - dodała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.
Minister Przemysław Czarnek jest przeciwny organizacji zajęć w ramach programu Zdrovve Love w gdańskich szkołach.
Minister Przemysław Czarnek jest przeciwny organizacji zajęć w ramach programu Zdrovve Love w gdańskich szkołach. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Zdrovve Love wróci do szkół po dwóch latach przerwyPrzypomnijmy: Zdrovve Love to program edukacji seksualnej skierowany do uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w Gdańsku. Udział w nim był dobrowolny. Program był realizowany od 2017 r. do marca 2020 r., gdy z powodu lockdownu szkoły przeszły na nauczanie zdalne.

Wszystko o gdańskim programie Zdrovve LoveW tym czasie odbyło się 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników w 21 placówkach oświatowych. W spotkaniach informacyjnych poświęconych programowi wzięło udział 2779 rodziców i 2870 uczniów. Wszystkie te działania kosztowały miasto 131 tys. zł.

Kilka dni temu zastępca prezydent Gdańska Monika Chabior zapowiedziała, że program Zdrovve Love będzie kontynuowany do roku 2025, a zajęcia rozpoczną się w II semestrze trwającego roku szkolnego.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (530)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Konferencja dla rodziców
wykład, warsztaty, konferencja
cze 4
sobota, g. 09:00
Gdańsk, Hevelianum
Wstęp wolny
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
konferencja
maj 27-28
piątek - sobota, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Teatr Szekspirowski
Wstęp wolny
Konferencja IMPLANTY 2022
konferencja
maj 27-28
piątek - sobota, g. 09:00
Gdańsk, Politechnika Gdańska
400 - 850 zł
przedsprzedaż 300 - 700 zł

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?