• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debata o przyszłych emeryturach w Klubie Myśli Obywatelskiej

Czy za 30 lat mogę liczyć na państwową emeryturę? Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy kolejnej debaty Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Debata odbędzie się we wtorek 26 kwietnia o godz. 18.00.

cze 10-12

poniedziałek - środa

Sopot,
bilety 3900 zł
Jakie perspektywy rysują się dla dzisiejszych trzydziestolatków, kiedy osiągną wiek emerytalny? Czy państwowe emerytury zapewnią jakiekolwiek możliwości godnego życia? - to główne wątki dyskusji w gronie ekspertów, na którą zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

Rolę ekspertów będą pełnić:
- Dr Łukasz Dopierała, ekonomista, Uniwersytet Gdański, Gdańsk
- Prof. dr hab. Marek Góra, ekonomista, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa
- Dr hab. Robert Gwiazdowski, prawnik, Uczelnia Łazarskiego, Warszawa
- Grzegorz Pułkotycki, CFA (Chartered Financial Analyst*), dyrektor inwestycyjny w Starfunds

Moderatorzy:
- Julia Borzeszkowska, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
- Adam Sobina, student Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Widownię reprezentować będzie:
Szymon Tasiemski, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

*Chartered Financial Analyst to powszechnie ceniony międzynarodowy standard, potwierdzający kwalifikacje zawodowe z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzeganie norm etycznych.

Słowo wstępne do debaty, autorstwa prof. dra hab. inż. Janusza Rachonia:
Pierwszy na świecie system emerytalno-rentowy, finansowany z obowiązkowych składek osób pracujących i pracodawców, wprowadził 133 lata temu Otto von Bismarck. Kanclerz chciał zapewnić robotnikom dochód na starość, a jednocześnie powstrzymać rosnącą w siłę opozycję socjaldemokratyczną. Przyjęto, że prawo do otrzymania emerytury nabywa się wraz z osiągnięciem określonego wieku, od 1916 roku określonego na poziomie 65 lat. Trzeba wiedzieć, że w 1916 roku średnia długość życia wynosił ok. 35 lat. Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Trwanie życia w 2019 r." wynika, że statystyczna długość życia mężczyzn w Polsce to 74,1 lat, natomiast kobiet - 81,8.

System emerytalny w naszym kraju, szczególnie po przełomie ustrojowym, przechodził wiele zmian i reform. Obecnie tocząca się dyskusja o jego funkcjonowaniu, zwłaszcza kapitałowej części, w dużej mierze jest rezultatem ujawnienia długu emerytalnego.
Nasz system emerytalny opiera się na umowie między pokoleniami. W każdym czasie jest pokolenie gromadzące prawa emerytalne poprzez opłacanie składek i pokolenie, które konsumuje wcześniej zgromadzone prawa. Mówi się, że przez Polskę przechodzi tzw. srebrnym tsunami, z jednej strony wzrastająca liczba emerytów i rencistów, a z drugiej rodzi się zbyt mało dzieci.

Jaka jest przyszłość państwowego systemu emerytalnego w Polsce? Czy grozi mu bankructwo? Czy młodzi ludzie rozpoczynający dziś zawodowe życie, mogą w przyszłości liczyć na emerytury, które pozwolą im... No właśnie, uniknąć ubóstwa czy żyć na godnym poziomie? W gronie ekspertów, na te i podobne pytania, będziemy starali się odpowiedzieć podczas naszego klubowego spotkania.


Transmisja online na | gdansk.pl, ecs.gda.pl i facebookowym profilu ECS.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane