• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzieci w świecie chemii i superbohaterów

Superbohaterowie, chemia i generatory prądu - o tym dyskutować będą wychowankowie Polskiej Akademii Dzieci. Ostatnie w tym semestrze wykłady dla małych studentów na PG odbędą się w piątek, 20 maja o godz. 10.00 w Auli Gmachu Głównego na II piętrze. Spotkanie wpisuje się w cykl "Politechnika Otwarta". Zapraszamy!

Dziesięcioletni Przemek Lisowski wygłosi wystąpienie pt. Generatory prądu. Następnie całkiem już dorosła, dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, opowie młodym słuchaczom, co wspólnego z chemią mają super bohaterowie.

- Superbohaterowie to istoty o nadnaturalnych zdolnościach dysponujące niezwykłymi mocami. Zachwyt i podziw, jakie wywołują są nierozłącznie związane z uzdolnieniami, którymi obdarzyła ich natura. A może my, zwykli śmiertelnicy, również możemy widzieć w ciemnościach, unosić się nad ziemią, zatrzymywać pociski i wykrywać kłamstwa? Na te i na inne pytania postaram się odpowiedzieć, a odpowiedzi zilustrować doświadczeniami - mówi dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, adiunkt Katedrze Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemicznym PG.

Piątkowe spotkanie, jak zwykle w Polskiej Akademii Dzieci, pełne będzie zagadek i pytań o ważne prawdy rządzące światem. To już ostatni przed wakacjami wykład na naszej uczelni. Na kolejny zapraszamy w październiku.

Od ponad roku, raz w miesiącu, Politechnika Gdańska zamienia się w Polską Akademię Dzieci. Spotkania mają bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła jest identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład uczonego, który arcyciekawie opowiada słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Identycznie spotkania przebiegają na pozostałych partnerskich uczelniach. A w projekcie uczestniczy już sześć placówek naukowych. Dzieci kształcą się na: Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w sopockiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W marcu 2011 do projektu dołączył Uniwersytet Jagielloński.

Jak narodziła się Polska Akademia Dzieci?
- Opieramy się na idei uniwersytetów dziecięcych, które od 2002 roku pojawiły się na europejskich uczelniach, m.in. w Krakowie i Warszawie - opowiada dr Agata Hofman, współtwórczyni PAD - Zaczęliśmy w 2009 roku, od Gdańskiego Uniwersytetu dla Dzieci (GUD), w ramach którego bezpłatnie realizowaliśmy wykłady dla dzieci z trójmiejskich szkół podstawowych, domów dziecka oraz hospicjów. Uczestniczyło w nich 600 dzieciaków.

Wszystkie zajęcia w ramach Polskiej Akademii Dzieci są nieodpłatne.

Uwaga! Już dziś zapraszamy na II Międzynarodową Konferencję Naukową dla Dzieci, która planowana jest na 1 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Gościem honorowym konferencji będzie kierownik Laboratorium Kosmologicznego NASA, Jonathan Gardner. Szczegóły i zapisy na stronie PAD, w zakładce: dzień młodego naukowca.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Warchlak to:

 

Najczęściej czytane