• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Nauczyciela 2021. Dzień wolny od pracy i nauki?

ws
14 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dzień Nauczyciela to czas, w którym uczniowie i rodzice dziękują nauczycielom, dydaktykom i pedagogom za ich pracę. Dzień Nauczyciela to czas, w którym uczniowie i rodzice dziękują nauczycielom, dydaktykom i pedagogom za ich pracę.

38 112 - tylu nauczycieli pracowało w roku szkolnym i akademickim 2020/2021 na Pomorzu na pełnym etacie. Z tego zdecydowana większość to kobiety, bo aż 77,3 proc. 14 października w Dzień Edukacji Narodowej swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy oświaty.



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Czy nauczyciel to poważany zawód?

Dzień Nauczyciela, czyli tak naprawdę Dzień Edukacji Narodowej, to czas, w którym uczniowie i rodzice dziękują nauczycielom, dydaktykom i pedagogom za ich pracę oraz trud włożony w edukację uczniów. Przypada zawsze 14 października - ustanowiono go w 1972 roku, żeby upamiętnić rocznicę stworzenia w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Teraz to święto oświaty i szkolnictwa wyższego.

Czytaj też: Geograf od matmy, wuefista od anglika. Problemy z kadrą w szkołach

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych



38 112 (łącznie z nauczycielami akademickimi) - tylu nauczycieli na etatach pracuje na Pomorzu - 77,3 proc. z tego to panie, a 22,7 to panowie.

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych - 43,6 proc. W placówkach wychowania przedszkolnego pracuje 17,5 proc., w szkołach ponadpodstawowych - 19,7 proc., w szkołach policealnych - 0,6 proc., z kolei na uczelniach zatrudnionych jest 15,9 proc. nauczycieli.

Większość nauczycieli zatrudnionych jest w miastach - to 22 879. Tu również większość, bo 54,4 proc., stanowią nauczyciele dyplomowani.

Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela? Okazuje się, że najwięcej podopiecznych mają nauczyciele ze szkół branżowych I i II stopnia - 22 osoby (w skali woj. pomorskiego). W liceach na jednego nauczyciela przypada 13 uczniów, podobnie w technikach, z kolei w szkołach podstawowych na nauczyciela przypada 12 uczniów.

Czytaj też: Nauczyciele szkolą się, by wspierać nastolatków LGBT+

  • 14 października obchodzimy rokrocznie Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela.
  • Pamiętać warto, że to niezwykle trudny zawód - wymagający rozwijania się, dostosowania oraz nadążania za zmianami.

Dzień Nauczyciela. Czy to dzień wolny od pracy i nauki?



W tym roku Dzień Edukacji Narodowej wypada w czwartek. Czy to dzień wolny od pracy i nauki?

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem wolnym od pracy, jednak tego dnia nie odbywają się lekcje. W wielu szkołach zamiast normalnych lekcji organizowane są apele i imprezy okolicznościowe, rozdawane są nagrody. Dodatkowo - jak informują rodzice - w niektórych szkołach również w piątek nie ma zajęć dla uczniów, a część nauczycieli może cieszyć się dłuższym weekendem. Mają do tego prawo?

Według rozporządzenia MEN oprócz dni wolnych, które co roku przypadają z okazji świąt, dyrektorzy mogą ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Po skonsultowaniu się z radą pedagogiczną i radą rodziców dyrektorzy szkół podstawowych mają do wykorzystania 8 dni wolnych, liceów ogólnokształcących i techników - do 10 dni, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego - do 6 dni oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy - do 4 dni.

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone np. w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się: egzamin ósmoklasisty, maturalny czy zawodowy, w inne dni, jeżeli jest to "uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej". O wyznaczeniu takich dni dyrektor szkoły informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców do 30 września.

Opiekunowie mają jednak prawo domagać się opieki dla dzieci w czasie dodatkowego okresu wolnego - zarówno przeznaczanego na wydłużenie przerwy świątecznej, jak i w trakcie egzaminów zewnętrznych.

Przez lata rola nauczyciela znacząco się zmieniła. Choć w wielu sprawach zastępuje go teraz komputer i nieograniczony dostęp do wiedzy z internetu, to uczniowie wciąż potrzebują miejsca, gdzie odbywa się prawdziwa nauka.



"Prezenty" dla nauczycieli od MEiN



W połowie września resort edukacji przedstawił propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, dotyczących m.in. czasu pracy i wynagrodzeń nauczycieli . W tej sprawie w ostatnich dniach odbył się protest nauczycieli - złożyli w MEiN petycję, w której zwrócili się z prośbą o "wycofanie projektowanych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli i przystąpienie do rzeczywistego dialogu z reprezentantami środowiska oświatowego". Zarząd Główny ZNP przyjął stanowisko, w którym odrzuca w całości propozycję MEiN.

Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stażysty i nauczyciela kontraktowego - i w ich miejsce wprowadzenie jednego.

Resort proponuje także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

Czytaj też: Uczniowie wybrali nauczyciela. Szkoła go zatrudniła

Jednocześnie proponuje, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.

Dzień Nauczyciela 2022. Powinien być wolny od pracy i nauki? Dzień Nauczyciela 2022. Powinien być wolny od pracy i nauki?
ws

Opinie (257) 6 zablokowanych

  • Bardzo chciałbym dziś pracować... (1)

    Mam mnóstwo roboty z maturzystami, zwłaszcza po ostatnich dwóch latach zdalnego. Nie potrzebuję ani kwiatków, ani życzeń, ani wolnego dnia z okazji DEN. Proszę nie sapać o naszym lenistwie. Sami uczniowie od tygodnia wypytywali nas o to, dlaczego dyrekcja nie skorzystała z dnia dyrektorskiego w piątek . Dostali furii, bo "tyle szkół ma wolne, a nasza głupia szkoła musi pracować". Niektórm z nich już udało się namówić rodziców na usprawiedliwieniana na 15.10.

    • 20 2

    • Moja głupia pracowała w czwartek i piątek.

      Maturzyści i inni mieli lekcje.
      Dokładnie tak samo. Nie potrzebuję żadnych wolnych dni ani prezentów. Wystarczy uśmiech, miły gest, 1 kwiatek i tyle. To dzień edukacji, wszystkich uczniów i nauczycieli.
      Trzymam się jeszcze. Lubię uczyć. Uczę chyba dobrze. Nie chodzę na zwolnienia, ibuprofen i do pracy. Lubię swoich uczniów, są naprawdę w porządku, fajni młodzi ludzie, sympatyczni, kreatywni. Ale długo nie pociągnę. Ta nagonka mnie wykańcza. Na moje miejsce raczej już nie przyjdzie nikt. Ludzie 30 letni, nawet 39 letni, nie mówiąc już o 25 latkach, nie chcą być nauczycielami. Nie dziwię się.

      • 2 0

  • stop (5)

    Nie lubię nauczycieli wszystkich bez wyjątku -wyżywają sie na uczniach , przypinają im metki ,,krzyczą bez powodu a telefon obwiniają za zło całego świata .Nie są już autorytetami .Z okazji ich święta życzę
    im aby się otrząsnęli i wykonywali swoją pracę z pasją bez uprzedzeń a nie wiecznie pomstowali o pieniądze

    • 27 77

    • Ogarnij się. Za dużo jadu z tvp uderzyło chyba co? Lekarzy i ratowników też nie lubisz?

      Jacy ludzie dzisiaj są zaszczuci i pełni nienawiści, nie wierzę.

      • 10 3

    • Roszczeniowi ludzie

      Nie potrafiący nauczać

      • 4 7

    • wskazana terpia

      • 2 0

    • strasznie mi ciebie żal

      • 1 0

    • odp

      A ja nie lubię takich rodziców, którzy ciągle obwiniają nauczycieli zamiast przyłożyć się do wychowania swoich dzieci i ich nauki w domu, poświęcać im więcej czasu a nie wysyłać i opłacać korki ze wszystkich przedmiotów narzekając że nauczyciele nie uczą. To dzieci są rozpuszczone przez swoich rodziców i nie wiedzą czego chcą.

      • 0 0

  • Nauczycieli jest za dużo. Że statystki wnika (1)

    że 1 nauczyciela przypada 11uczniów. Natomiast w klasach jest po 20tu i więcej uczniów. Co robi reszta?

    • 2 9

    • To dlaczego jest tyle wakatów?

      • 0 0

  • Aż się zdziwiłem treścią. W szkolnictwie wyższym nikt tego święta nie obchodzi i nigdy nie obchodził, większość nauczycieli akademickich pewnie nawet nie wie, że też ma dzisiaj święto. Zajęcia oczywiście się odbywają. Nie wiem, po co o nich wspomniano w tym artykule.

    • 9 1

  • ZNP w akcji (5)

    pensum ma wzrosnąć do 22h (werble) związki pewnie zagrożą strajkiem...
    Może strajk między feriami a Wielkanocą z możliwością przedłużenia do majówki....

    • 2 6

    • ???? Nasz z tym problem????? (2)

      • 0 0

      • Tak mam problem

        Gdy nagle pięknego kwietniowego dnia szkoła zostaje zamknięta na miesiąc.
        Gdy jeszcze nie funkcjonuje praca zdalna i dzieci trzeba zabierać ze sobą na cały dzień do pracy.
        Żeby jeszcze nauczyciele w tym czasie byli w szkole i protestowali ale nie były listy I nauczyciele mieli "dyżury z kawą" a reszta była w domu.

        • 0 0

      • Strajk nauczycieli 2019

        Próba storpedowania egzaminów i matur
        Mobbing
        "Szpalery wstydu"
        i**otyczne hasła:
        "tylko świnie pilnują na egzaminie"
        Powtórka nie jest mile widziana...

        • 0 0

    • Nie martw się (1)

      Młodzi ludzie nie przyjdą do tej pracy, starsze panie za 3 lata odejdą na emeryturę, panie 40 letnie zmienią pracę. Strajku nie będzie na pewno. Ale też twoje dziecko nie będzie miało w szkole matematyki czy chemii. Za korki z angielskiego też będziesz płacił.

      • 0 1

      • A po kij ten angielski w szkole, skoro jak chcesz się nauczyć to i tak trzeba prywatnie?

        • 1 0

  • Na tym forum są same zgorzkniałe mamuśki

    Strach się bać jak człowiek pomyśli co ci nauczyciele na codzień przeżywają. Ludzie sà nienormalni, wredni, szczują na innych. Straszne!!!

    • 18 4

  • tłumy na UG na pedagogice, to znaczy, że nie rozumieją co dalej będzie??? (1)

    po pedagogice nie będziesz inżynierem, to chyba oczywiste.. a lament był Szanowna Pani, nie z powodu zamknięcia szkół a z powodu poziomu przekazywanej wiedzy...mało treści a zadań ponad miarę. Nadrobili kosztem dzieci i korków wszystkie zaległości jakie mieli, tylko, że za to zapłacili rodzice...dziwi się Pani opiniom poniżej i powyżej? bo ja nie..za jakiś czas za swoje bąbelki będzie musiała Pani zapłacić na korkach x3 stawki, bo poziom jest coraz niższy i coraz mniejsze chęci uczenia. Szkoła zrobiła się przechowalnia dla 99% kobiet, jako fajna opcja na mało pracy i dużo wolnego...od lat się to nie zmieniło...Różnica polega na tym, że kiedyś zarabiali podobnie ale uczyli i kto chciał isc dalej, zrobił to bez korepetycji od 4 klasy podstawówki. Widzi Pani różnice, czy nadal za trudne?? dla mnie moga zarabiać i po 10 tys zł ale niech uczą a nie wysyłają na korki, stawiają 6 a w opowiadaniu same ortografy a inaczej niż wyuczony sposób liczenia zadań, jest przez nauczyciela odrzucany wraz z kolejną 1. Jestem byłą nauczycielką i przerażało mnie już wtedy, 20 lat temu jak mało się starają, jak monotonnie prowadzą lekcje, jak bardzo mało znają swoich uczniów i jak bardzo szybko znikaja ze szkoły po swoich lekcjach. Teksty typu.." znowu ta nawiedzona matka chce przyjść na rozmowe do szkoły, bo ten jej ... dostał uwagę.." potem wyszło, że dziecko miało kłopoty i tak zwracało uwagę i prosiło o pomoc....

    • 1 4

    • Ale czekaj, dlaczego mówisz o pedagogice?

      W artykule nie ma mowy o pedagogach szkolnych. Mowa o nauczycielach różnych przedmiotów a nikt z nich nie studiował nigdy pedagogiki.

      • 0 0

  • Krzysztof (2)

    Wolne to bezplatne , największe nieroby , a wciąż mało

    • 3 6

    • (1)

      Wolne to bezplatne

      • 0 0

      • Krzysztof

        Wolne to bezplatne

        • 0 0

  • Emeryt

    Przepracowałem w jednej szkole 35 lat, bywało różnie, klasy liczyły po 30 dzieci, przeżyłem 8 dyrektorów i nie było polityki. Szkoła uczyła ....a nauczyciel uczył i nikt tej nauki nie utrudniał.Nauczyciele tworzyli jedną rodzinę, nie było donosów, ale to już nie wróci.....szkoda.

    • 10 0

  • Dzien leniwych nauczycieli (2)

    Kolejny dzień wolny dla nauczycieli, a dla rodziców decyzja które weźmie urlop albo zostanie w domu na zdalnym. Super wsparcie i polityka pro rodzinna.

    • 6 6

    • Bzdury

      Świetlica działa od 6:30 do 17:30

      • 3 0

    • Wolny? Byłam w pracy w szkole. Wszyscy byli

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane