• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziennikarze, na studia?

ms
19 lipca 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Mówi się, ze media są czwartą władzą. Tymczasem w Trójmieście zdecydowanie więcej jest ofert skierowanych do młodych ludzi pragnących stać się trzecią włądzą, czyli zostać prawnikami niż dla tych, którzy chcą stać się dziennikarzami. No i całe szczęście - rynek pracy dla dziennikarzy raczej się nie powiększa.

Uniwersytet Gdański proponuje specjalizację dziennikarską w ramach studiów na filologii polskiej. Po zdobyciu tytułu licencjata, dzienny student UG może wybrać jedną z trzech podobnych specjalizacji: dziennikarstwo, wiedza o mediach i wiedza o komunikacji społecznej. Studenci zaoczni mogą po uzyskaniu tytułu licencjata kontynuować naukę i zdobyć tytuł magistra w ramach specjalizacji wiedza o komunikacji społecznej.

W Wyższej Szkole Ateneum dziennikarstwo istnieje jako kierunek. Powstał w lutym br. W zależności od zainteresowania, od nowego roku akademickiego studia na tym kierunku będzie mogło zacząć ok. 100-120 osób (z tego połowa w trybie dziennym i połowa w zaocznym). - Jako jedyna szkoła w pomorskiem mamy prawo prowadzić takie studia - twierdzi prof. Waldemar Tłokiński, rektor Ateneum. Zwraca uwagę, że w przypadku pobierania nauki dziennikarstwa w ramach specjalizacji i specjalności, na dyplomie ukończenia studiów nie będzie tytułu licencjata, bądź magistra dziennikarstwa.

Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni powstała w 2003 roku, na podwalinach filii Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. Na wydziale Politologii kształci w specjalności dziennikarstwo i nowe media, zarówno na studiach zawodowych - trzyletni licencjat - jak i magisterskich - podyplomowych.

Na I roku studenci tej specjalności poznają wiedzę ogólnohumanistyczną, z psychologii społecznej, filozofii, logiki, metodologii i najnowszej historii Polski. Na II roku rozpoczynają zajęcia z przedmiotów specjalistycznych: warsztatów i gatunków dziennikarskich, języka wypowiedzi dziennikarskiej czy historii prasy z uwzględnieniem nowych mediów w Polsce i na świecie. Na III roku oprócz przygotowywania pracy dyplomowej studenci dziennikarstwa dopełniają program m.in. zajęciami z etyki, retoryki i erystyki oraz dziennikarstwa internetowego.

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna oferuje specjalizację Dziennikarstwo i Public Relations w ramach trzyletniej politologii, którą kończy się licencjatem. Wśród przedmiotów poznawanych w ramach specjalizacji są m.in. prawo prasowe, etyka dziennikarska, historia mediów i dziennikarstwa, polski system mediów, zagraniczne systemy mediów, język wypowiedzi dziennikarskiej, teoria, techniki i narzędzia public relation.

Ta oferta nie jest bardzo urozmaicona choć i tak wypadałoby sobie zadać pytanie czy wszyscy absolwenci studiów dziennikarskich znajdą dla siebie pracę w Trójmieście. Liczba redakcji prasowych w naszej aglomeracji cały czas się zmniejsza. Nowe bezpłatne tytuły pojawiające się na rynku - Echo, Metropol - korzystają zawsze z już istniejących zespołów redakcyjnych. Poza tym tak naprawdę znakomita większość dziennikarzy posiada inne - pozakierunkowe - wykształcenie. Zresztą taka sytuacja jest w całej Polsce, nie tylko w Trójmieście.

- W naszej redakcji pracuje ok. 40 osób - opowiada Paweł Drozd, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, były student Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. - Myślę, ze może siedem, góra dziesięć osób ma wykształcenie stricte
dziennikarskie. Mam na myśli studia magisterskie lub podyplomowe.


- Nie znam pracujących w zawodzie absolwentów studiów dziennikarskich - twierdzi Maciej Goniszewski, dziennikarz ekonomiczny, związany z portalem Trojmiasto.pl, absolwent filologii polskiej na UG i bankowości na SGH. - Ci dziennikarze, którzy kończyli takie studia, szybko stawali się PR-owcami. Wsród PR-ów i rzeczników prasowych znam wiele osób po studiach dziennikarskich.
ms

Opinie (20)

  • jedno zasadnicze pytanie ZA CO????

    studia mniemam sa płatne a ja zarabiam 1000 brutto i musze sie za to utrzymac....

    • 0 0

  • Drogi Teofilu

    studia dzienne na UG nie są płatne, więc może spróbuj tam. Może powinieneś pomyśleć także o zmianie pracy, ponieważ 1000 zł to nie jest jakaś imponująca pensja. A poza tym mam wrażenie, że artykuł dowodzi, że jednak nie warto studiować dziennikarstwa....; -)

    Pozdrawiam

    • 1 0

  • chmmm...
    może mała liczba dziennikarzy w redakcjach po studiach w tym kierunku powoduje w Trójmieście taki marny poziom prasy, radia i tv?

    może gdyby redakcje zatrudniały absolwentów z wiedzą teoretyczną i praktyczną nasze media wyglądały by lepiej, a nie oscylowały na poziomie co najwyżej miernym?

    • 2 0

  • Tu ci szkół nie potrzeba...

    natomiast praktyki masę. Kluczowe słowo to BARTER.
    Leci to tak: ja cie zaprosze, będzie za free ochlaj i wyzerka, a moze i lakąś lalę da się bzyknąć, a ty mi później ładnie opiszesz jaka to była impreza, jakie ja fajne produkty robię i w ogóle.
    Druga sprawa to tuba wazeliny i do wydawcy (naczelnego) - tematy będą, bankiecik poleci, nagroda jakaś.

    • 0 0

  • Sprostowanie

    Pracuję jako dziennikarz od czterch lat, przedtem odbyłem parę lat praktyk dziennikarskich i jeszcze nigdy, podkreślam nigdy, nie proponowani mi bzyknięcia jakiejś panny, w zamian za artykuł. Być może pisałem do złych tytułów? Ech, życie....

    • 1 0

  • Sowizdrzale

    ...ale ochlaj i wyżerka była - przyznaj się; -))) Wyjzdy na imprezy na legitkę prasową też, nie ? Zawsze można się powozić przy kimś ważnym, liznąć wiekiego świata, zdjecie sobie zrobić.
    Mało płacą, ale jakoś da sie żyć; -)
    Tutaj ludek bidny to i laski ci nie postawili; -), albo moze gazeta słaba i niszowa mocno

    • 0 0

  • Hmmm...

    przez trzy lata pracowałem w gazecie BARDZO niszowej, ale ta nisza była niezwykle opłacalna, więc co do ochlaja i obżarstwa to masz rację; -) Dodam, że nawet zyskałem nieco piętnującą ksywkę "łososia w sosie koperkowym" od stołowania częstego (i darmowego) stołowania się w jednym z modnych warszawskich hoteli. Ale to było wwawie....; -)
    W naszym kochanym Gdańsku, na konferencjach prasowych to jedynie paluszki słone i wodę mineralna uświadczysz....; -)
    Ale przynajmniej wszędzie blisko; -)

    • 0 0

  • Specjalisci...... (1)

    Borys - mylisz sie i to bardzo. O czym czlowiek po studiach dziennikarskich moze pisac, o etyce dziennikarskiej?? - bo tego ucza na takich studiach. Wazni natomiast sa specjalisci w danej dziedzinie - chociazby prawnicy, ekonomisci, politolodzy, (a nawet mechanicy samochodowi:P) - ktorzy maja pojecie o tym co pisza. Taki dziennikarz z golym wyksztalceniem stricte dziennikarskim "wie wszsytko czyli nic" - wszechstronny we wszystkim po trochu - dlatego takich ludzi ciezko znalezc w redakcjach...bo potrzebni sa specjalisci.

    Ale i tak ubolewam nad tym ze na UG nie ma kierunku dziennikarskiego, bo przy moim kierunku rozwinac drugi kierunek - dziennikarstwo - i juz bylyby solidne podstawy:)

    • 0 0

    • Z tego co wiem to na studiach stricte dziennikarskich są zajęcia np. z języków, historii polski, historii europy, ekonomi..
      A dziennikarz powinien właśnie posiadać wiedzę z jak największej ilości dziedzin, ponieważ nie zawsze może pisać o tym, co go kręci najbardziej.

      • 0 0

  • Oranje mam rację. Był taki dialog w filmie z Baką i Maćkowiakiem o przekrętach na giełdzie. Baka (stary wyga) i Maćkowiak (młody dziennikarz).

    M - Chcę napisac fajny tekst o tym co robisz.
    B - A znasz się na tym?
    M - Nie, ale znam się na dziennikarstwie.
    B - To pisz o dziennikarstwie.

    Sam skończyłem dzienne dziennikarstwo na UW więc wiem o czym piszę; -)

    Appeltjes van Oraanje
    Pruimpjes van de boomen
    Sinter-Class zall komen; -)

    • 0 0

  • Szanowny bądź szanowna Oranje

    Otóż nie masz racji, że na studiach dziennikarskich uczą tylko etyki i tych spraw. Studiuję ten kierunek w Olsztynie i powiem Ci, że przedmiotów związanych z samym dziennikarstwem było na I roku bardzo mało. Za to przedmiotów politologicznych od groma + 2 semestry Ekonomii oraz Systemu Prawa RP

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane