• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

E-learning – nauka przez Internet

2 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Kilkudziesięciu naukowców i praktyków z Polski i zagranicy zajmujących się nauczaniem na odległość spotyka się dziś na konferencji "E-learning jako metoda wspomagająca proces kształcenia".

Kilkanaście lat temu uczniowie szkół podstawowych uczyli się czytanek o australijskich dzieciach, które ze względu na duże odległości dzielące je od szkól i siebie nawzajem miały lekcje przez radio. W Polsce problem odległości nie istnieje, ale zjawisko zdalnej nauki nabiera na znaczeniu, i choć wciąż nie jest zbyt popularne, może stać się dużo istotniejsze w przyszłości.

Konferencja, która odbywa się dziś w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku jest jednym z etapów programu "Distance Learning of Banking and Accounting" - projektu realizowanego przez partnerów z czterech krajów europejskich, który promuje tworzenie produktów edukacyjnych wprowadzających innowacyjne metody nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Mamy nadzieję, że m.in. dzięki wnioskom, jakie wyciągniemy z tej konferencji już we wrześniu uda nam się stworzyć tzw. wspólneą bibliotekę zasobów E-learning, w której zgromadzone zostaną moduły do nauki przez internet wraz z kompletnymi szablonami opisu zawartości merytorycznej - tłumaczy tę dość zawiłą tematykę Anna Bartoszewicz-Pajka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Jednym z celów konferencji jest przedstawienie możliwości wykorzystania e-learningu zarówno w ekonomicznym szkolnictwie wyższym, jak też w środowisku biznesowym. Organizatorzy konferencji przeprowadzili badania, z których wynika, że pomorskie firmy chętnie korzystałyby z możliwości dokształcania pracowników przez internet. - Być może uda na się wykorzystać elementy zdalnej nauki już od najbliższego roku akademickiego. Wykorzystalibyśmy ją w nauce bankowości i rachunkowości - zapowiada Anna Bartoszewicz-Pajka, ale zastrzega, że jej uczelnia nie jest jedyną, która jest zainteresowana możliwościami stwarzanymi przez zdalną naukę przez internet. Jej zdaniem w Polsce są już dwie, trzy uczelnie, które organizują naukę w ten sposób.

W ramach sesji plenarnych przewidziane są wystąpienia specjalistów, którzy na co dzień zajmują się problematyką e-learningu, m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także z Technische Universitat w Berlinie, Matej Bel University w Bańskiej Bystrzycy oraz University of Applied Sciences Amberg- Weiden.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Opinie (4) 1 zablokowana

  • Program LEO

    Programem znanym na świecie do nauki E-learningu jest stworzony przez gdanski YDP - program LEO

    • 0 0

  • myślę, że Moodle ijego mutacje są jednak bardziej znane na świecie.

    • 0 0

  • Moodle bardziej znane ale nie znaczy ze lepsze

    • 0 0

  • może i lepsze a może i nie - jak do tej pory nie widziałem porównawczych ocen. Do Moodli nie mam większych zastrzeżeń - doskonale pełnią swoją rolę, choć czasem wkurza nieprzyjaznośc administracji kursami.

    A tak czy inaczej - o Moodlach napisałem, bo w przeciwieństwie do oprogramowania YDP są znane na świecie i używane na kilku znaczących uniwersytetach, o czym - jak się wydaje - nie wie autor pierwszego postu.

    Niezaleznie zaś od platformy e-learning to świetna sprawa, choć moim zdaniem musi być co najmniej uzupełniany spotkaniami "na żywo".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane