• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fenomen pomorskich elektrownii wodnych

mak
29 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Elektrownia wodna w Biesowicach jest jedną z najstarszych i najciekawszych na Pomorzu. Elektrownia wodna w Biesowicach jest jedną z najstarszych i najciekawszych na Pomorzu.

Małe i duże, stylizowane na dworki a nawet pałace - najstarsze elektrownie wodne na Pomorzu. Choć różne, łączy je jedno - unikalna architektura i często wspaniała historia. Opowie o nich Bartosz Macikowski w środowym wykładzie na Politechnice Gdańskiej.



Elektrownia u ujścia rzeki Brdy. Elektrownia u ujścia rzeki Brdy.
To właśnie na Pomorzu, na rzece Słupia, w miejscowości Soszyca, znajduje się najstarsza działająca elektrownia wodna w Europie. - Pochodzi z 1896 r. i tak jak pozostałe elektrownie wodne, które odwiedziłem, wciąż jest czynna i produkuje energię. Co więcej wszystkie one wyposażone są w oryginalne części. Można by rzecz, że jest to fenomen żywej architektury - mówi dr inż. arch. Bartosz Macikowski, wykładowca z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej.

Dlaczego właśnie elektrownie wodne znalazły się w centrum zainteresowania naukowca? Wygląda na to, że wmieszała się w to wielka historia. - Po ogłoszeniu stanu wojennego wielu ludzi zdecydowało się porzucić swój dotychczasowy styl życia i zaadaptować stopnie wodne, by produkować dzięki nim energię elektrycznej. Stąd też wielu z nich skupiło się na odrestaurowywaniu już istniejących elektrowni wodnych na Pomorzu - opowiada naukowiec.

Choć dziś ilość energii produkowana przez zabytkowe elektrownie jest znikoma, jeszcze niedawno jedna z nich zasilała Gdynię. - To elektrownia Rutki. Teraz ma o wiele mniejsze moce przerobowe, ale kiedyś była w stanie zasilić w energię całe miasto - mówi Bartosz Macikowski.

Dziś elektrownie wodne przede wszystkim pełnią funkcje edukacyjne i spełniają rolę atrakcji turystycznych. Zwłaszcza te, które miały szczęście i trafiły na mądrych gospodarzy i hojnych inwestorów. To dzięki nim wciąż pozostają w dobrej kondycji i są do dziś pamiątką minionego czasu.

Dr Macikowski wykorzysta casus elektrowni wodnych do opisania zmian w myśli architektonicznej, która ewoluowała w stronę większego poszanowania otaczającego krajobrazu. naturalnego. - Ta architektura funkcjonuje na tle przyrody, idealnie się w nią wkomponowując - dodaje.
Elektrownia Żelkowo Elektrownia Żelkowo
Elektrownia Juszkowo. Elektrownia Juszkowo.
Elektrownia Gałąźnia Wielka. Elektrownia Gałąźnia Wielka.
Wykład pt. "W harmonii z przyrodą. Architektura małych elektrowni wodnych na Pomorzu" , dr inż. arch. Bartosza Macikowskiego odbędzie się w środę 29 kwietnia, o godz. 17 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, w sali 300 przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku - Wrzeszczu.
mak

Miejsca

Opinie (95) 1 zablokowana

  • szkoda,że o takich wykładach człowiek dowiaduje sie tego samego dnia :(

    • 2 0

  • do wujek_maciek

    Autor się nie pomylił. Podpis "Elektrownia Żelkowo" jest prawidłowy! Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj :]

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane