• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fortyfikacje Gdańska

K.K.
27 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Spotkania odbywają się w ramach II Festiwalu Nauki. Jest to kolejny interdyscyplinarny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury przybliżający poznanie zabytkowego Gdańska.

- Kontynujemy popularyzację nauki na Pomorzu - mówi Bronisława Dejna, koordynator projektu. - Żyjąc w Gdańsku, mieście zabytkowym, dzisiaj trzeba mieć świadomość, że fortyfikacje są centralnym problemem przestrzennym. Jakakolwiek nowa inwestycja musi się zderzyć z troską o historyczne dziedzictwo. Obiekty te przede wszystkim mogą zadecydować o wpisaniu Gdańska na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym ich atutem jest autentyczność.

W przestrzeni miasta fortyfikacje były największą inwestycją w jego dziejach. Stanowią unikatowy zabytek za względu na skalę, różnorodność obiektów i stan zachowania zespołu. Mury i wały obronne były dumą Gdańska i jego atrakcją. Znaczna ich część przetrwała do dziś stanowiąc pomnik europejskiej architektury miasta. Sesja popularnonaukowa trwać będzie w czwartek w godzinach od 10 do 13 i od 15 do 17.30. O godz. 18 otwarta zostanie wystawa Fortyfikacje Gdańska - plany i budowniczowie. Na ekspozycję złożą się oryginalne plany, mapy, projekty i dokumenty obrazujące rozwój fortyfikacji Gdańska oraz ich rolę w kształtowaniu przestrzeni miasta.

W piątek od godz. 10 do 13 sesja będzie kontynuowana. Architekci, historycy sztuki, muzealnicy przedstawią historię i rozwój przekształceń umocnień Gdańska na tle wydarzeń politycznych i przemian przestrzennych miasta w okresach: gród i miasto do XV wieku, fortyfikacje czasów Rzeczypospolitej, fortyfikacje okresu napoleońskiego i fortyfikacje czasów pruskich. O fortyfikacjach mowa będzie jako o zabytku architektury i techniki militarnej. Posłuchać także będzie można o fortyfikacjach we współczesnym krajobrazie miasta - o problemach konserwacji i wykorzystaniu dla potrzeb turystyki. Chętni do udziału w wędrówkach proszeni są o kontakt telefoniczny z Bronisławą Dejną w Nadbałtyckim Centrum Kultury pod nr. 326-10-36. Liczba miejsc - ograniczona. Przewidziane są przystanki muzyczne z udziałem Cappelli Gedanensis, Kwintetu Blaszanego Hevelius, Kwartetu Wiolonczelowego Melange i Kwintetu Dętego Blaszanego. Wydano okolicznościowe materiały z mapami i rycinami dawnych fortyfikacji Gdańska.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane