• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika szuka wizerunku Fahrenheita

Marzena Klimowicz-Sikorska
24 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
By dziedziniec PG mógł zyskać imię Gabriela Fahrenheita i by ozdobiła go podobizna naukowca, władze PG muszą ustalić jak słynny fizyk wyglądał. By dziedziniec PG mógł zyskać imię Gabriela Fahrenheita i by ozdobiła go podobizna naukowca, władze PG muszą ustalić jak słynny fizyk wyglądał.
Niewykluczone, że by zrekonstruować wygląd Fahrenheita, badacze będą chcieli ekshumować znajdujące się pod posadzką Bazyliki Mariackiej zwłoki jego krewnych. Niewykluczone, że by zrekonstruować wygląd Fahrenheita, badacze będą chcieli ekshumować znajdujące się pod posadzką Bazyliki Mariackiej zwłoki jego krewnych.

Władze Politechniki chcą umieścić popiersie Fahrenheita na jednym z dziedzińców. Problem w tym, że nie wiadomo, jak naukowiec wyglądał. Czy uczelnia zdecyduje się na ekshumację spoczywających w Bazylice Mariackiej jego ojca i dziadka, by to ustalić?



Odkąd na Politechnice Gdańskiej odrestaurowano dwa dziedzińce w Gmachu Głównym, władze uczelni przymierzały się do nadania każdemu z nich związanego z nauką patrona. Pierwszy z nich - ten w którym wisi wahadło Foucoult - zyska imię Jana Heweliusza w maju, drugi wciąż czeka na patrona, którym ma być Daniel Gabriel Fahrenheit, m.in. twórca termometru rtęciowego i skali temperatury, używanej m.in. w USA.

Każdy z dziedzińców miał być ozdobiony gablotą z dokonaniami naukowców i ich popiersiami. Pojawił się jednak problem z wizerunkiem Fahrenheita, bowiem nikt dokładnie nie wie, jak słynny fizyk wyglądał. Ponieważ najprawdopodobniej nie zachowała się żadna jego podobizna, władze uczelni postanowiły ją... zrekonstruować.

- Zebraliśmy zespół złożony z wybitnych trójmiejskich historyków, który pomoże nam w pracach nad poszukiwaniami podobizny Fahrenheita - wyjaśnia prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.

W skład zespołu wchodzą m.in. Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Andrzej Januszajtis, wybitny znawca historii Gdańska oraz Jerzy i Wawrzyniec Sampowie.

- Badania zaczniemy od poszukiwania źródła z podobizną naukowca, może to być obraz lub grafika. Jeżeli nic to nie da, dopiero wówczas nie wykluczamy ekshumacji zwłok jego ojca i dziadka, którzy spoczywają w Bazylice Mariackiej - wyjaśnia rektor. - Zrezygnowaliśmy z ekshumacji samego Fahrenheita, z uwagi na to, że został on pochowany w zbiorowej mogile w Holandii.

Czy jednak ekshumacja członków rodziny pozwoli poznać wygląd fizyka? Władze PG przekonują, że dzięki programowi do rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki bliskiego krewnego można z dużym prawdopodobieństwem określić wygląd danej osoby.

Na podstawie zachowanych planów wiadomo, że dziadek i ojciec Gabriela Fahrenheita spoczywają nieopodal kaplicy Bractwa Kapłańskiego Najświętszej Marii Panny, nazywanej też Kaplicą Kapłańską. Pomysł ekshumacji ciał nie podoba się jednak konserwatorowi zabytków Bazyliki Tomaszowi Korzeniowskiemu. - Taka ekshumacja byłaby niezwykle kosztowna, niebezpieczna, do tego nieuzasadniona pod względem naukowym i naganna pod względem moralnym - mówi Tomasz Korzeniowski.

Czy uważasz, że warto ekshumować krewnych naukowca by poznać jak wyglądał?

Ciała obu Fahrenheitów znajdują się tuż obok 26-metrowego filara, którego konstrukcja, w przypadku prac ekshumacyjnych, mogłaby zostać naruszona. Zwłaszcza, że podczas prac, trzeba by przekopać się przez setki szkieletów pochowanych już po ich śmierci.

- W Bazylice pochowano ok. 6 tys. gdańszczan, którzy spoczywają pod płytami ważącymi ok. pół tony. Musiałby zaistnieć naprawdę szczególny powód, by przeprowadzać w tym miejscu tak wyniszczające badania. Uważam zresztą, że spoczywających tam gdańszczan należy zostawić w spokoju. Ciekawe czy ktoś zastanowił się, czy Fahrenheitowi spodobał by się pomysł ekshumacji jego krewnych - pyta retorycznie Korzeniowski.

Gdy cztery lata temu ustalano miejsce pochówku admirała Arenda Dickmana okazało się, że wiele szczątków jest sprasowanych. - To wina ciężkich płyt. Z duża dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że podobnie stało się w przypadku ojca i dziadka Fahrenheita - dodaje.

Cała operacja wydobycia trumien może też przekraczać możliwości finansowe uczelni. - Jeszcze nie mamy ustalonego budżetu na te badania. Jeśli jednak okażą się za drogie odstąpimy od tego pomysłu - mówi rektor.

I dodaje, że wówczas zmieniony zostanie patron jednego z dziedzińców uczelni.

Kim był Gabriel Daniel Fahrenheit?

Urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. Mając kilkanaście lat osiadł w Holandii, następnie przeniósł się do Anglii, gdzie poświęcił się pracy naukowej. Dzięki swoim osiągnięciom szybko został dostrzeżony przez świat nauki. Został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society.

Świat zapamiętał go ze względu na jego wynalazki jak np. termometr rtęciowy i opracowanie własnej skali liczącej 212 stopni (za punkt zerowy przyjął temperaturę zamarzania mieszaniny salmiaku i lodu, natomiast 212 stopni F oznaczało temperaturę wrzenia wody). Skala Fahrenheita stosowana jest nadal w krajach anglosaskich.

Fahrenheit bywał w Gdańsku - m.in. w 1710 i 1712 roku. Zmarł w Hadze w 1736 r. Jego szczątki spoczywają w zbiorowej mogile.

Miejsca

Opinie (101) ponad 10 zablokowanych

  • Oto

    Foto

    • 0 2

  • Mirek (1)

    A jacyż to Polscy uczeni? Zwany dzisiaj Janem Heweliuszem był Johannem Hevelke, z pochodzenia Niemcem. Mikołaj Kopernik nie znał języka polskiego i był krewnym rodziny Loitzów, też Niemców (Simmona,
    Johanna i Andreasa. Komu wciskacie kit do głowy? Może Maurycy Ferber lub wielu innych też było Polakami? To żenada, aby nie przynać się do niemieckości Gdańska. Wystarczy wejść do kościoła Mariackiego i poczytać pod nogami! Tam na tych płytach po których depczecie buciorami jest cała prawda o Gdańsku. No to może Gerda Strauchmuler z Rosen Garden Alee in Oliva też była rodowitą Polką?

    • 5 1

    • Maks

      Masz rację Kolego. Gdańsk był miastem hanzeatyckim przyjmującym obywateli różnych narodowości. Mówienie, iż ktoś był tu zamieszkującym nawet przez krótki okres czasu Polakiem jest niestosownością. Status Gdańska nigdy do końca nie został określony. Holendrzy, Rosjanie, Francuzi, Szwedzi, Niemcy (wówczas Bawarczycy, Saksoni, Branderburczycy itd) stanowili w pewnym sensie elitę miasta.

      • 2 2

  • zostawcie kociotrupka w pokoju, niech requiescat in pace

    otruł tatusia i mamusię, a teraz chcą robić jego portret według wykopanych, ale jak zachowanych (?) kociotrupków tych otrutych rodzicieli, tu nie ma nic z Alfreda Hitchcocka, to prawdziwy Monty Python - oj chyba odkąd Politechnika poszła w piony, kompletnie straciła poziom...

    • 2 1

  • Przeszukajcie...

    te przepastne podziemia,może coś się znajdzie?

    • 1 0

  • Mam nadzieję, że ksiądz prałat Bogdanowicz pogoni tych "naukowców" na cztery wiatry

    gdy tylko zjawią się w Bazylice, aby poprosić o rozkopanie krypty. Czy PG nie ma już tematów do badań naukowych? Wstyd mi za moją Alma Mater.

    • 5 1

  • a czy inżynierowie nie słyszeli nic o symbolicznych wizerunkach, np różnych świętych postaci, królów polskich-co innego Matejko, co innego Cranach, co innego anonimowi drzeworytnicy, przyjmijcie do wiadomości, drodzy inżynierowie, że żyjemy w kulturze SYMBOLICZNEJ, gdzie symbol jest równie istotny jak obiektywna rzeczywistość(jeśli taka istnieje)

    • 1 0

  • bzdura

    bzdura odnośnie 212 stopniowej skali.
    Kto to wymyślil.
    Kto poda właściwy punkt skali "0" i "100" na jego termometrze?
    Proszę się zagłebić w temat, to jest naukowiec jak z kozi d.... rajzentasza.

    • 1 1

  • PG ? i archeologia ?

    kolejny przekręt finansowy pod hasłem wizerunek - proszę sie dowiedziec jakie pieniądze pojda z PG na ten cel - HORROR !!!

    a uyskany wizerunek będzie taki jak moje podobieństwo do babci - a podobno jest kryzys - może NIK się tym zajmie

    uczelnia techniczna nie ma w tym zakresie ani wiedzy ani doświadczenia ale wie jak robi się kasę na boku

    • 1 1

  • to może mała przenośnia

    i zamiast popiersia buteleczka z męską wodą toaletową :)

    • 0 0

  • opinii zasięgnijcie u pani "fakmi" Rostowskiej.

    Ona, jako wybitna POstać "barwnej" rzeczywistości...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane