Wiadomości

Gdańska firma organizuje konkurs matematyczny dla 360 tys. uczniów online

Najnowszy artukuł na ten temat

Wydarzenia artystyczne i rozrywkowe: od 17 lipca więcej osób na widowni

Konkurs matematyczny po raz pierwszy organizowany jest zdalnie na tak dużą skalę.
Konkurs matematyczny po raz pierwszy organizowany jest zdalnie na tak dużą skalę. fot. trojmiasto.pl

Konkurs Kangur Matematyczny, od lat cieszący się popularnością wśród uczniów i nauczycieli, odbywa się w tym roku zdalnie. Przygotowaniem zajęła się gdańska firma Learnetic SA. Udział ma wziąć niemal 350 tys. uczniów z całej Polski.Kangur Matematyczny to międzynarodowy konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Co roku bierze w nim udział około 6 mln uczniów z całego świata, w tym niemal 400 tys. młodych Polaków. Obecnie to najpopularniejsza impreza matematyczna na świecie.

Nauka języków obcych online


Co roku konkurs odbywał się w marcu w szkołach, tym razem jednak ze względu na epidemię koronawirusa jego termin został przesunięty i ostatecznie uczniowie zadania rozwiążą online. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbędzie się zdalnie za pośrednictwem bezpłatnej platformy edukacyjnej Dzwonek.pl, którą stworzyła gdańska firma Learnetic SA.

Kursy dla uczniów przygotowujące do egzaminów


Próba przed głównymi testamiKangur został poprzedzony sprawdzianem próbnym, który pozwolił uczestnikom na zaznajomienie się z platformą. Jak przebiegły próbne testy?

- Nieźle, w piątek mieliśmy pewne problemy, ale od tego są właśnie próby i w kolejnych testach (w poniedziałek, wtorek i środę) wszystko przebiegało już bez zakłóceń. Osoby, które miały problem w piątek, otrzymały oczywiście w sesji możliwość powtórnego napisania konkursów próbnych. Finalnie udział w próbach wzięło ponad 100 tys. uczniów. Dzięki możliwości skalowania liczby serwerów nie zarejestrowaliśmy problemów wydajnościowych - przyznaje Lech Wikaryjczyk, kierownik marketingu w Learnetic SA.
Już wcześniej platforma gdańskiej firmy sprawdziła się w podobnej roli, od lat prowadząc największy w Polsce darmowy konkurs informatyczny Bóbr, jednak jego skala jest ponad 10 razy mniejsza (co roku koło 15-30 tys. uczestników).

Czytaj też: Kombinowanie, piżamy i bilingi nauczycieli. Zdalna nauka okiem rodzica

Chodzi o dobrą zabawęZe względu na zdalny charakter konkursu w tym roku uczestnicy mają 90 minut na rozwiązywanie zadań, a nie 75 jak zwykle.

- Jako partner techniczny, wygenerowaliśmy dla nauczycieli (koordynatorów szkolnych konkursu) i uczniów konta, z których korzysta się w ramach konkursu. Konkursy odbywają się w oddzielnych sesjach, zależnie od poziomu, o wyznaczonej godzinie. Po 90 minutach uczeń automatycznie traci możliwość rozwiązywania testu - wyjaśnia Lech Wikaryjczyk.
W tegorocznej edycji udział bierze około 350 tys. uczniów. Główną ideą konkursu jest - jak przyznają sami jego organizatorzy - dobra zabawa intelektualna, a także "sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej". W tradycyjnej wersji uczniowie zadania rozwiązują pod okiem komisji, tym razem jednak organizatorzy zdają się na uczciwość dzieci i nastolatków.

- Owszem, nie da się kontrolować tego, czy ktoś ściąga, ale warto młodych ludzi obdarzyć zaufaniem i cieszyć się razem z nimi, że pomimo przeciwności losu konkurs, na który czekało tak wiele osób, uda się jednak zorganizować - dodaje Lech Wikaryjczyk.

Opinie (26) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to: