• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gwiazdy w Gdyni wciąż dostępne nie dla wszystkich

Patryk Szczerba
16 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
By obejrzeć planetarium w Gdyni trzeba zostać studentem AM, bądź czekać długiej kolejce podczas Nocy Muzeów. By obejrzeć planetarium w Gdyni trzeba zostać studentem AM, bądź czekać długiej kolejce podczas Nocy Muzeów.

Jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce, którego przebudowa kosztowała 1,8 mln zł, wciąż nie może być udostępniane osobom spoza Akademii Morskiej. Powód: unijne przepisy.



Czy Akademia Morska powinna udostępniać planetarium za darmo?

Planetarium znajdujące się na Molo Południowym, przy al. Jana Pawła II 3zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, otwarto jesienią 2011 roku, po trwającej niemal rok przebudowie. Jego chlubą jest najnowocześniejszy projektor, którego pozazdrościć miastu mogą dużo bardziej znane ośrodki astronomiczne. To zdecydowanie najnowocześniejsze urządzenie w Polsce. Niestety podziwiać je można tylko raz w roku, podczas Nocy Muzeów.

Mimo zapowiedzi władz uczelni, że uda się udostępnić obiekt także uczniom gdyńskich szkół i innym chętnym - choćby turystom - na razie nic w tej sprawie się nie zmieniło. Na przeszkodzie stoją bowiem zapisy umowy uczelni z Unią Europejską.

- Przepisy nie zezwalają nam na pobieranie opłat za wstęp, w tym także pieniędzy od gminy. Oznacza to, że uczniowie nie mogą pojawiać się na zajęciach. W wypadku kontroli unijnej grożą nam surowe konsekwencje. Wiem, że w podobnej sytuacji są także inne instytucje - mówi Sławomir Polański, kanclerz Akademii Morskiej.

Na bezpłatne zajęcia, które mogłyby rozwiązać sprawę, jak tłumaczy kanclerz, uczelnia nie może sobie pozwolić. Obsługa obiektu generuje bowiem koszty.

- Jesteśmy w kleszczach. Z jednej strony nie możemy otrzymać pomocy publicznej, a drugiej, nie możemy zaprzestać respektowania dyscypliny finansowej. Groziłby nam zwrot dotacji unijnych - wyjaśnia kanclerz.

Podobne obawy związane z udostępnianiem obiektów zwiedzającym pojawiały się przy rozbudowie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Powodów do niepokoju jednak nie ma.

- W projekcie był zapis, w którym odpowiednia powierzchnia została przeznaczona na działalność konferencyjno-wystawienniczą. To 3,5 tys. m.kw., które po zakończeniu rozbudowy zajmie Centrum Nauki Experyment. Reszta obiektu będzie niedostępna, ale to normalne. Tę część będą bowiem wynajmowały firmy - tłumaczy Natalia Grzywacz - Leszkowska z Centrum Nauki Experyment.

Miejsca

Opinie (63) 9 zablokowanych

  • Brednie

    Przepisów nie trzeba obchodzić. Potrzebna jest wola uczelni, której brak! Może przed wyborami ktoś wstrząśnię ekipą i wyegzekwuje to co się mieszkańcom należy. Ciekawe co akademia napisała we wniosku o pienieniądze... Panie dziennikarzu tam należy szukać odpowiedzi.

    • 0 0

  • banda kijów

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane