Huczne obchody 10. urodzin Centrum Hewelianum

Zobacz, jakie atrakcje czekały na gości w Centrum Hewelianum

Obserwacja słońca przez teleskop, wyścigi psich zaprzęgów, warsztaty dogoterapii, spacery przyrodnicze, rozgrywki w unihokeja i badmintona czy widowiskowe pojedynki, zaprezentowane przez grupę rekonstrukcji historycznej. W niedzielę, na terenie Centrum Hewelianum przy ul. Gradowej 6 odbył się rodzinny piknik, zorganizowany z okazji 10-lecia powstania tej niezwykłej placówki.



Wydarzenie zapowiadaliśmy w piątkowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Kiedy po raz ostatni odwiedziłeś Centrum Hewelianum?

w ciągu ostatnich kilku miesięcy 39%
najwyżej rok, dwa lata temu 13%
kilka lat temu 11%
jeszcze tam nie byłem, ale się wybiorę 26%
nigdy tam nie byłem i nie zamierzam 11%
zakończona Łącznie głosów: 136
Centrum Hewelianum to unikatowe miejsce na mapie Gdańska. Powstała w 2008 roku instytucja mieści się w dawnych fortyfikacjach miejskich na szczycie Góry Gradowej i pełni rolę wystawienniczo-edukacyjną. Zwiedzający mogą tutaj obejrzeć interaktywne wystawy, jak i wziąć udział w warsztatach poświęconych przeróżnym dziedzinom nauki: od astronomii i fizyki, poprzez geografię i geologię na ekologii i historii XIX-wiecznego Gdańska kończąc.

Centrum Hewelianum zajmuje obecnie aż 18 budynków dawnych fortyfikacji, ale to nie koniec rozbudowy. W ciągu najbliższych kilku lat, na potrzeby placówki zostanie zaadaptowany również zespół szpitalny Bożego Ciała, w którym znajdą się kolejne przestrzenie wystawiennicze oraz hostel.

Natomiast na południe od budynku Kaponiery Południowej powstaje pierwsze w całym kraju, umieszczone w całości pod ziemią planetarium. Co ciekawe, koszt jego budowy pochłonie niemalże tyle samo pieniędzy, ile dekadę temu uruchomienie całego centrum.

Czytaj również: Budowa planetarium w Hewelianum ruszy w 2018 roku

- Centrum Hewelianum to zarówno miejsce intelektualnej zabawy, jak i wypoczynku na świeżym powietrzu. Wszystko zaczęło się w 2008 roku od jednego budynku, a dokładnie od Kaponiery Południowej, gdzie prezentowaliśmy wystawę pt. "Energia, niebo i słońce". W tej chwili prezentujemy gościom aż trzy kolejne wystawy stałe, a ich tytuły to: "Dookoła świata", "Łamigłówka z energią" i "Wehikuł czasu". Przez te ostatnie dziesięć lat, Centrum Hewelianum poszerzyło się o szereg kolejnych budynków, które przeszły wcześniej gruntowną rewitalizację, np. Koszary Schronowe czy poterny do baterii moździerzy. W tym roku otrzymaliśmy kolejny obiekt - Wozownię Artyleryjską. Dysponujemy również terenami parkowymi, które zajmują obszar 21 ha - mówi Joanna Bieganowska, rzecznik prasowy Centrum Hewelianum.
Czytaj również: Wozownia w Centrum Hewelianum oddana do użytku

W lipcu tego roku, przypada okrągła, 10. rocznica powstania Centrum Hewelianum. Z tej okazji, jego pracownicy przygotowali dla mieszkańców Trójmiasta rodzinny piknik, którego program wręcz pękał w szwach od różnego rodzaju atrakcji. W niedzielę, w godz. 11-18, na terenie dawnych fortyfikacji Góry Gradowej czekały m.in. obserwacja słońca przez teleskop, wyścigi psich zaprzęgów, warsztaty dogoterapii, wykłady leśników czy rozgrywki w piłkę nożną, unihokeja lub badmintona.

Natomiast jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu były pokazy członków grupy rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk, którzy w XIX-wiecznych mundurach żołnierzy pruskich i francuskich zaprezentowali pokazy musztry, walki na bagnety czy potyczki na najprawdziwsze muszkiety. Ponadto, bilety na wszystkie wystawy, kryjące się pofortecznych budynkach, można było zakupić za symboliczną złotówkę.

Bogaty program pikniku, jak i typowo wakacyjna pogoda sprawiły, że na urodzinach Centrum Hewelianum pojawiły się tłumy mieszkańców Trójmiasta i turystów. Jak możecie się przekonać dzięki załączonej do artykułu relacji wideo, żaden z nich nie powrócił do domu zawiedziony i był pod wrażeniem rozwoju, jaki w ciągu minionej dekady przeszła instytucja na szczycie Góry Gradowej.

Choć rodzinny piknik zakończył się późnym popołudniem, warto powrócić do Centrum Hewelianum po zapadnięciu zmierzchu. Punktualnie o godz. 22, na ścianie wspomnianego wcześniej budynku Wozowni Artyleryjskiej odbędzie się bowiem ośmiominutowy trójwymiarowy pokaz video mappingu. Jego podziwianie będzie całkowicie bezpłatne.

Opinie (14)

 • I znowu ten garnizon (2)

  A tu jako indianie a tam jako eskimosi a tam znowu jak ufoki.Niech ten koleś z baczkami da ludziom wreszcie spokoju trochę.

  • 4 16

  • Pupa

   Boli. Rusz człowieku się z przed komputera. Idź na spacer. Spójrz w lustro i zobacz jak wygląda pieniacz :)

   • 10 0

  • "ten koleś z baczkami" potrafi przekazać wiedzę historyczną w taki sposób, że każdy się tym zainteresuje, a oprócz tego jest świetnym człowiekiem, z którym po prostu można porozmawiać.

   • 7 0

 • Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła ta impreza brawo było ekstra

  • 11 2

 • (2)

  I tylko nam podnosic podatki zeby bylo na pseudonaukowe obiekty

  • 7 13

  • (1)

   Przynajmniej te zabytki nie umierają w kurzu i zapomnieniu. I nie mówię tylko o fortyfikacjach :)

   • 6 0

   • Ale inne umierają. Płoną, zapadają się, niszczeją.

    Temu zabytkowy się udało bo Rudziński i to walczył.

    • 1 1

 • Ładna rocznica, tylko o twórcach tych atrakcji zapomniano

  • 5 2

 • to sobie obsługa poświętowała, frekwencja marna

  • 2 16

 • Byłem w sobotę całkiem spoko dzieciak miał radoche bilety taniej niż w zoo i jest co robić, jednak nie polecam parkingu 4 zł za godzinę to przesada i przed szlabanem nie ma informacji o cenie tylko przy budce do płacenia. Liczy oczywiście od 1 godziny lepiej zostawić auto na dole :)

  • 4 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film 10. urodziny Centrum Hewelianum

  Centrum Hewelianum - bardzo fajne miejsce.
  Szkoda tylko, że odwiedzający, nie potrafią zachować kultury osobistej
  oraz! przekazać jej, swoim dzieciom, które nierzadko chyba nie rozumiały pojęcia
  Kultura Osobista !
  a ta nakazuje poczekać, na swoją kolej, jeśli Ktoś ogląda jakiś element wystawy
  a nie bezczelnie wchodzić komuś niemalże na głowę... lub prawie wyrywać rekwizyt,
  na danym stanowisku..
  Jeszcze więcej fejsiuniów i smartfonów.. oraz bezstresowego wychowania...
  Czasami trzeba krzyknąć lub dać w cztery litery !

  • 8 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film 10. urodziny Centrum Hewelianum

  szkoda, że Organizator się nie przygotował

  Byłam z dzieckiem w niedzielę około 16 to niestety nie było już drewna , żeby dziecko mogło coś w nim zrobić-Pani nam oświadczyła, że zabrakło .....:(

  • 2 10

 • Opinia do filmu

  Zobacz film 10. urodziny Centrum Hewelianum

  szkoda ze tak mało astronomii i piwa

  Super impreza , szkoda jedynie że tak mało atrakcji astronomicznych bądź informacji związanych z patronem centrum i jego działalnością pozasatronomiczną ;) Impreza mogła spokojnie trwać do 19 albo i 20, dla mnie najlepsi jak zawsze leśnicy, zawsze mają świetne zadania i są super przygotowani.

  • 1 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film 10. urodziny Centrum Hewelianum

  Super zabawa dla dzieci no i dorośli mieli zajęcia. Jedna z rzeczy którą cieszy to że wejście u większość atrakcji gratis. Brawo Gdańsk.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Virtual Gdynia Business Week 2021
Virtual Gdynia Business Week 2021
warsztaty
sie 9-13
poniedziałek - piątek
Online
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
spotkanie, wystawa, pokaz
maj 29-31.12
g. 11:00, 12:30, 14:00
Gdynia, Akwarium Gdyńskie
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
warsztaty
sie 6
piątek, g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane