• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Internetowy wizjoner z Gdańska

Izabela Małkowska
7 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
18-letni Daniel Kossakowski skupiony przed komputerem. Udowadnia, że każdy problem można rozwiązać. 18-letni Daniel Kossakowski skupiony przed komputerem. Udowadnia, że każdy problem można rozwiązać.

Jako uczeń gimnazjum stworzył zaawansowany edytor stron internetowych. Będąc licealistą uruchomił internetowe radio, którego dziennie słuchało nawet 4 tys. osób. Mamie, która męczyła się z ręcznym wprowadzaniem faktur do komputera, w jeden wieczór napisał program, który ją w tym wyręczył.



Czy "cudowne", wybitnie uzdolnione dziecko może się urodzić w każdej rodzinie?

Na początku komputer służył Danielowi tylko do grania. Kiedy przestawał działać, dostawał kopniaka. Później przyjeżdżał informatyk i naprawiał sfatygowany sprzęt.

- Pewnego dnia, z nudów, postanowiłem pogrzebać w komputerze - relacjonuje Daniel Kossakowski, uczeń maturalnej klasy V LO w Gdańsku. - Szybko okazało się, że pomoc w tym zakresie nie będzie mi już potrzebna. Wtedy zacząłem interesować się informatyką i wszystkim, co się z nią wiąże.

W wieku 12 lat Daniel zajął się tworzeniem stron internetowych. Fascynowało go, że z jednego krańca świata można zobaczyć to, co dzieje się na jego drugim końcu. Pierwsza strona, którą chłopak stworzył, zawierała zdjęcie jego mieszkania. - W sumie to nikt na nią nie wchodził, ale cieszyłem się, że jest w Internecie - uśmiecha się Daniel.

Zainteresowanie chłopaka rosło w miarę zgłębiania tematu. Najlepszym prezentem z okazji urodzin, imienin i świąt były dla niego książki związane z informatyką. W końcu stanął przed swoim pierwszym poważnym zadaniem.

- W gimnazjum trafiłem do ekipy zajmującej się prowadzeniem szkolnej strony internetowej - opowiada Daniel. - Już na wstępie stwierdziłem, że użyte tam technologie są kompletnie przestarzałe, więc rozpocząłem rewolucję. Wprowadziłem nowe systemy, treści, przystosowałem stronę do prostszego zarządzania nią. Pomysł się przyjął.

Pod koniec gimnazjum Daniel zainteresował się programowaniem i stworzył zaawansowany edytor stron internetowych "Web Edit". Stale go rozwija. Po roku program zajął II miejsce w Ogólnopolskim Kaliskim Konkursie Informatycznym i I miejsce w Miedzywojewódzkim Turnieju Informatycznym: Programowanie za pomocą narzędzi firmy CodeGear oraz I miejsce w Polsce w konkursie międzynarodowym e-Skills Week (tydzień umiejętności) w kategorii Kompetencje cyfrowe dla wszystkich.

W zeszłym roku Daniel otworzył internetowe radio. Wszystkie niezbędne do tego celu systemy informatyczne pisał sam. W radiu promował miejscowych muzyków, tworzących głównie muzykę elektroniczną, techno. Przy projekcie pracowali pasjonaci-wolontariusze. Bywały dni, że radia słuchało nawet 4 tys. osób. W maju radio przestało działać, bo na jego prowadzenie zabrakło pieniędzy. Co może dziwić, bo Daniel w ubiegłym roku wraz z kolegami zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie drużynowym Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Chłopak już od dawna ma pomysł na zarabianie pieniędzy.

- Chcę rozkręcić biznes związany z informatyką. Możliwe, że będzie to sieć sklepów ze sprzętem komputerowym, takie centrum informatyczne - planuje Daniel. - Czyli np. naprawa komputera połączona z budowaniem sieci i programowaniem aplikacji na zamówienie - uściśla.

Zdaniem Jarosława Drzeżdżona, nauczyciela informatyki z V LO w Gdańsku, w tej szkole jest dużo zdolnych uczniów. Być może nawet lepszych niż Daniel, tajemnica jednak tkwi w czymś zupełnie innym.

- Programowanie samo w sobie jest różne: algorytmiczne, stron internetowych czy programów wizualnych, dlatego jedno drugiemu nierówne - twierdzi Jarosław Drzeżdżon. - Jeśli Danielowi zleca się coś do zrobienia, to on to wykona. Ale oprócz tego, że potrafi to zrobić, ma wizję, a także zdolności i smykałkę do biznesu. Jest otwarty na potrzeby innych. Kiedy jego mama męczyła się z ręcznym wprowadzaniem faktur do komputera, w jeden wieczór napisał dla niej program, który umożliwił wprowadzanie danych za pomocą skanera.

Na razie Daniel przygotowuje się do Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej. Na szkołę nie narzeka. Jak sam mówi - z polskiego ma 2, z informatyki 6, więc wszystko równoważy się na 4. Za rok chce startować na politechnikę, a po roku studiów, równolegle na uniwersytet, na administrację sieciową. Nie istnieje dla niego pojęcie, że coś jest nie do zrobienia.

- Czasem tylko trudniej pewne rzeczy zrealizować. W moim programie, który stale rozwijam, muszę robić funkcje, których nie potrafię. Ściągam więc książki, czytam, ćwiczę poza programem. Jest wiele rzeczy, których człowiek musi się douczyć. Ale wszystko jest do zrobienia - uśmiecha się informatyk.

Oni zmienią Trójmiasto?

Są jeszcze nastolatkami, ale dobrze wiedzą, kim chcą zostać w przyszłości. Mają pomysły na swój biznes, wizerunek. Na swoim koncie gromadzą osiągnięcia, których pozazdrościć im może niejeden dorosły. Są ambitni, zawzięci, łatwo się nie poddają, nie rezygnują z marzeń. Być może to oni już niebawem zmienią Trójmiasto, dlatego młodym i zdolnym ludziom poświęcamy ten cykl.

Opinie (192) ponad 20 zablokowanych

  • Gratulacje dla rodziców i powodzenia ! Panie Danielu.
    Z i do artykułu :
    "- Chcę rozkręcić biznes związany z informatyką. Możliwe, że będzie to sieć sklepów ze sprzętem komputerowym, takie centrum informatyczne
    - planuje Daniel. - Czyli np. naprawa komputera połączona z budowaniem sieci
    i programowaniem aplikacji na zamówienie - uściśla."
    Sklepów jest już wiele.. nie ma sensu marnować $ ..
    ale serwis, budowanie sieci i programowanie, to co innego.
    Gdybym miał więcej funudszy, pomógl bym.
    Życzę sukceów.

    • 1 1

  • Dla takich ludzi tworzone są parki naukowo-technologiczne.

    Człowiek z inicjatywą i koncepcją, super. Teraz zapewnić mu jak i innym uzdolnionym warunki do dalszego rozwoju.
    Dobry początek małej firmy z branży, a najlepszym miejscem wg mnie na rozwój bedzie np. pomorski park naukowo technologiczny.

    • 1 1

  • (1)

    tacy mądrzy to takie cos zrobcie

    • 1 1

    • takie co? informatyka to byla kreatywna 10 lat wstecz

      wizjoner nie powiela tego co wczesniej ktos stworzyl bo byli juz pionierzy w tej dziedzine z 10 lat temu.

      • 0 0

  • "To nie Ameryka, tutaj jest Polska" co widać w komentarzach :D

    Ahhh... na zachodzie komentarze brzmiałyby bardziej w stylu: "Brawo! Oby tak dalej!" albo "Z zainteresowaniem będę śledził Twoją karierę" albo "You kick ass man!" :D Ale co tam, tu Polska, trzeba w komentarzu pokazać jak wiele ma się problemów osobistych :P

    CYTAT: "bardzo fajnie ze jesteś taki dobry z informatyki. Idąc na studia na PG licz się z tym, że cie zgnoją, pokażą ci gdzie jest twoje miejsce i licz się z tym ze możesz oblać ba są tam też inne przedmioty typu psychologia.Mówię to jako student pierwszego roku informatyki na PG."

    Czyli rozumiem, że nie zaliczyłeś pierwszego koła z matmy u Grązia, masz problemy z projektem z PP albo boisz się koła z psychologii skoroś taki sfrustrowany - dobra, wiadomo, że to ostatnie na pewno nie, bo to żart ;-)

    Mogę tylko powiedzieć, że o ile znam JD (a znam ;p) to cały czas naucza z zawziętością granic, pochodnych, całek i innych fajniejszych niż zwykła matma w liceum rzeczy. Póki co tylko ~6 tygodni studiuje, ale po infie i matmie w V na PP (Praktyka Programowania) i MRI można spać mając maksy, podobnie na matmie, bez żadnej nauki spokojnie można było pierwsze koło zaliczyć ;-) A fizyka to też same całki i pochodne przecież... nie znam absolwenta tego liceum coby go gnoili na PG :P

    A Daniel jest spoko, 2 lata co prawda tylko z nim do szkoły chodziłem, ale wszystkich syczących nienawiścią sfrustrowanych dziwaków jestem w stanie zapewnić, że kolegów, koleżanki ma i w ogóle spoko z niego koleś :D

    • 0 1

  • niczego nie zmienia nastolatkowie z trojmiasta. to na poczatek.

    watpliwa teza
    "Oni zmienią Trójmiasto?

    Są jeszcze nastolatkami, ale dobrze wiedzą, kim chcą zostać w przyszłości. Mają pomysły na swój biznes, wizerunek. Na swoim koncie gromadzą osiągnięcia, których pozazdrościć im może niejeden dorosły. Są ambitni, zawzięci, łatwo się nie poddają, nie rezygnują z marzeń. Być może to oni już niebawem zmienią Trójmiasto, dlatego młodym i zdolnym ludziom poświęcamy ten cykl."

    Niczego nie zmienia bo obecnie zmieniaja ludzie ktorzy podrozuja i nie zmieniaja jednego miejsca ale wnosza cos w rozne. Takze pomysl tych artykoulow jest calkowicie chybiony.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane