• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak będzie wyglądała rekrutacja na studia? Uczelnie w gotowości

Wioleta Stolarska
21 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Uczelnie przygotowują się na zmiany w terminach rekrutacji na studia. Uczelnie przygotowują się na zmiany w terminach rekrutacji na studia.

Matury 2020 to wciąż wielka niewiadoma. Uczniowie najstarszych klas szkół średnich już w piątek zakończą rok szkolny... zdalnie - to pierwsza taka sytuacja. Jednak nowego terminu egzaminów dojrzałości jeszcze nie znają, dowiedzą się o nim trzy tygodnie wcześniej. Już teraz wielu z nich zastanawia się, jak będzie wyglądała rekrutacja i organizacja nadchodzącego roku akademickiego. Czy będą mogli liczyć na wyrozumiałość i zmianę terminarzy na wymarzonych uczelniach?Matury powinny odbyć się w:

W dobie koronawirusa wszyscy uczniowie muszą zetknąć się z nową rzeczywistością i końcem roku, jakiego jeszcze nie było. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji egzaminy maturalne odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, a nawet pod koniec czerwca .

- Maturzyści, uczniowie ostatnich klas, chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminu. Poinformujemy o nowym terminie z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym - informował Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Na pytanie o rekrutacje na uczelnie wyższe szef resortu przyznał, że jeżeli egzaminów nie uda się przeprowadzić do połowy czerwca, potrzebne będzie przesunięcie w harmonogramie.

Eksperci podkreślają, że gdyby matury miały odbyć się w lipcu lub we wrześniu, istotne jest przesunięcie rekrutacji w czasie, podobnie jak inauguracji semestru zimowego. Pojawiają się również sugestie, by przyjęcia na studia zorganizować na podstawie świadectw szkolnych bądź też pozwolić uczelniom na przeprowadzenie egzaminów wstępnych.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeWedług zapowiedzi Ministerstwa Edukacji egzaminy maturalne odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, a nawet pod koniec czerwca. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji egzaminy maturalne odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, a nawet pod koniec czerwca.

Czy trójmiejskie uczelnie wyższe są gotowe na zmiany?- Tak, przygotowujemy się na taką ewentualność. Gdy tylko terminy egzaminów maturalnych zostaną potwierdzone, dopasujemy do nich kalendarz rekrutacji. Nasza uczelnia jest w o tyle korzystnej sytuacji, że nasz system rekrutacji od wielu lat jest elektroniczny, a kandydaci nie muszą osobiście kontaktować się z komisjami rekrutacyjnymi. Wszystkie formalności mogą załatwić zdalnie: otrzymują własne klucze identyfikacyjne i indywidualne konta internetowe, a komunikacja z nimi odbywa się później wyłącznie drogą elektroniczną - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Przyznaje, że w obecnej sytuacji jest pewne, że uczelnia przesunie termin uruchomienia rekrutacji na studia. Będzie on dopasowany do terminu przeprowadzenia matur i otrzymania wyników egzaminów maturalnych z CKE.

- Dokładny termin uruchomienia rekrutacji będziemy mogli podać po stosownej deklaracji MEN o terminach matur i ogłoszeniu ich wyników - dodaje i wyjaśnia, że aby rozpocząć kolejny rok akademicki zgodnie z harmonogramem dla studentów I roku, rekrutacja musiałaby rozpocząć się najpóźniej w pierwszych dniach września.
Politechnika Gdańska na razie nie przewiduje przeprowadzania egzaminów wstępnych.

- Obecnie jedynie na Wydziale Architektury PG kandydaci zdają sprawdzian z predyspozycji do zawodu architekta. Do tej pory był on jednak organizowany jeszcze przed zakończeniem matur, zazwyczaj na początku czerwca, a na razie - w związku zaistniałą sytuacją - nie jesteśmy w stanie wyznaczyć terminu takiego egzaminu - wyjaśnia Dzwonnik.
Czytaj też: Maturzyści zakończą rok szkolny zdalnie

Uniwersytet Gdański nie przewiduje zmiany warunków - rekrutacja na studia zostanie przeprowadzona w oparciu o kryteria przyjęte przez Senat UG w marcu 2019 roku.

- Planujemy jednak zmiany terminów rekrutacji, ale szczegóły będziemy mogli podać dopiero po ogłoszeniu terminu matur, a w szczególności po ogłoszeniu terminu uzyskania świadectw maturalnych przez tegorocznych maturzystów. UG dostosuje terminy rekrutacji do egzaminów maturalnych tak, aby wszyscy tegoroczni maturzyści mieli równe szanse z ubiegłorocznymi. Nie przewidujemy egzaminów wstępnych na studia licencjackie i jednolite studia magisterskie - wyjaśnia dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Na nowy scenariusz rekrutacji tegorocznych kandydatów na studia przygotowuje się też Gdański Uniwersytet Medyczny. Już teraz w terminarzach opublikowanych przez uczelnię widać przesunięcia poszczególnych etapów rekrutacji. GUMed pracuje też nad rozwiązaniami ułatwiającymi aplikację elektroniczną.

- Na razie skupiamy się na znalezieniu bezpiecznych rozwiązań i alternatyw dla egzaminów wstępnych, które zawsze były przeprowadzane na kierunki wymagające potwierdzenia umiejętności nieweryfikowanych podczas egzaminów maturalnych, takich jak na przykład egzamin z modelarstwa na techniki dentystyczne. Wydaje się jednak, że wśród różnych rozwiązań oferowanych przez platformy e-learningowe, które w ostatnim czasie intensywnie testujemy, znajdą się odpowiednie narzędzia. W chwili obecnej Ministerstwo Edukacji wskazuje jako potencjalną datę matur czerwiec, termin ten pozwoliłby najprawdopodobniej na przeprowadzenie rekrutacji i planowe rozpoczęcie roku. Należy podkreślić, że w procesie rekrutacji wymagane są jedynie oceny z części pisemnej. Decyzje odwołujące oficjalnie część ustną nie wpłynęłyby na zmiany w kształcie list rekrutacyjnych (kandydaci z lat ubiegłych i tegoroczni mieliby jednakowe szanse) - mówi dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.

Jak wyjaśnia, proces rekrutacji, czyli aplikacja, weryfikacja, publikowanie i kompletowanie list to zwykle dwa-trzy miesiące, ten rok jednak jest niezwykły, więc konieczne będzie dopasowanie rozwiązań do sytuacji.

Wiele uczelni już rozpoczęło rekrutacjęWiele niepublicznych uczelni wyższych już rozpoczęło rekrutację na studia na rok akademicki 2020/21.

- Kandydaci dokonują rejestracji on-line, nie muszą przychodzić do uczelni, cały proces odbywa się zdalnie, a tegoroczni maturzyści dostarczą dokumenty po ich otrzymaniu. Terminy rekrutacji będziemy tak dostosowywać, aby maturzyści mogli dopełnić formalności. W WSAiB nie ma i nie będzie egzaminów wstępnych, jedynym warunkiem przyjęcia na studia I stopnia i jednolitych studiów magisterskich jest posiadanie świadectwa dojrzałości, a na studia II stopnia dyplomu ukończenia studiów I stopnia. Ale liczy się kolejność zgłoszeń, więc już teraz maturzyści mogą zalogować się i zarezerwować miejsce na danym kierunku - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
Jak przekonuje, uczelnia jest przygotowana na różne scenariusze tak, by kandydaci mogli przejść proces rekrutacji sprawnie.

- Uruchomiliśmy dodatkowe telefony oraz porady online przez live czat dla kandydatów na studia. Komunikujemy się z maturzystami także za pomocą mediów społecznościowych - na Facebooku specjalnie dla nich stworzyliśmy grupę Akademia Maturzysty WSAiB, gdzie oprócz porad, jak zdać maturę w czasach pandemii, znajdą aktualne informacje nt. rekrutacji na studia na naszej uczelni - dodaje.
Rekrutacja w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku już trwa - zapisy odbywają się online przez stronę internetową.

- Proces rekrutacji zdalnej jest przystępny i czytelny dla każdego kandydata, również dla aplikującego studenta z zagranicy. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych, decyduje kolejność zgłoszeń. Można zapisać się na studia nie wychodząc z domu, a wymagane dokumenty, w tym świadectwo dojrzałości, dostarczyć w późniejszym terminie. Aktualnie opłata rekrutacyjna wynosi 0 zł, a oferta edukacyjna rozszerzyła się o nowe, atrakcyjne specjalności. Na studiach I stopnia uruchamiamy Komunikację wizerunkową i e-biznes w branży HoReCa, a studia II stopnia wzbogaciliśmy o Business English - mówi Ada Zacharewicz, kierownik promocji i sprzedaży WSTiH w Gdańsku.
Czytaj też: Nowości na uczelniach wyższych w Trójmieście. Sprawdzamy oferty studiów

O przyjęciu na studia w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku decyduje kolejność zgłoszeń i tegoroczni maturzyści już teraz zapisują się na studia, dokonując rejestracji online poprzez portal dostępny na stronie internetowej uczelni.

- W trosce o naszych tegorocznych maturzystów, w pełni zaangażowani oraz zdeterminowani, podjęliśmy działania, aby każdy z naszych kandydatów miał możliwość, bez stresu i obaw rozpocząć studia od nowego roku akademickiego. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych na studia oraz konkursu świadectw - mówi Ewelina Kowalska, koordynator biura ds. promocji i rekrutacji, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Na wielu uczelniach rekrutacja na studia już trwa, kandydaci mogą zapisywać się na wybrany kierunek. Na wielu uczelniach rekrutacja na studia już trwa, kandydaci mogą zapisywać się na wybrany kierunek.
Sopocka Szkoła Wyższa rozpoczęła rekrutację 1 kwietnia 2020. Nabór prowadzony jest zdalnie przy wykorzystaniu informatycznego systemu rekrutacyjnego.

- Świadectwa maturalne przyszli studenci będą mogli dostarczyć po zdanych maturach i otrzymaniu świadectw. W przypadku takich kierunków, jak finanse i rachunkowość, finanse i ekonomia biznesu (studia dualne), ekonomia, business & languages czy zarządzanie i inżynieria produkcji w Sopockiej Szkole Wyższej w Sopocie nie obowiązują egzaminy wstępne (obowiązuje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania miejsc). Aktualnie opłata rekrutacyjna wynosi 0 zł. Kandydat zapisując się na studia niczym nie ryzykuje, nawet gdyby zmienił swoją decyzję - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
W przypadku kierunków architektonicznych i projektowych kandydat na studia musi przejść rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą jego predyspozycje do wykonywania zawodu architekta lub projektanta oraz przedstawić swoje portfolio. Jedynym kierunkiem architektonicznym, na którym nie obowiązują rozmowy kwalifikacyjne, jest architektura krajobrazu.

- Świadectwa maturalne maturzyści będą mogli donieść później, niezależnie od terminu rozmów kwalifikacyjnych. Pierwszy termin rozmów kwalifikacyjnych wstępnie zaplanowany jest na początek czerwca, drugi termin na lipiec, jednak dokładne terminy podane zostaną po ogłoszeniu terminu matur - dodaje Joanna Pietrzak.
Czytaj też: Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Od niemal miesiąca rekrutacja trwa również w Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

- Obecna sytuacja wymaga od nas dynamicznego dostosowywania się nie tylko do obszaru dydaktycznego, ale także do zapewnienia naszym kandydatom ciekawej oferty studiów, przejrzystych zasad rekrutacji oraz zapewnienia miejsca do kształcenia na naszej uczelni, uwzględniając przesunięcie egzaminów maturalnych. Od końca marca tego roku kandydaci zapisują się na wybrane kierunki online i mają możliwość dostarczenia dokumentów w późniejszym terminie. Biura rekrutacji naszych wydziałów w Gdańsku i Gdyni są do dyspozycji kandydatów telefonicznie i e-mailowo. Rekrutacja przebiega bez problemów. W tej chwili nie mamy oficjalnych informacji MNiSW, które wskazywałaby na późniejsze rozpoczęcie roku akademickiego. Jeśli taka sytuacja nastąpi, będziemy do tego przygotowani - zapewnia dr inż. Irena Bach-Dąbrowska, dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania.
Z kolei z początkiem maja rozpocznie się rekrutacja w Ateneum-Szkole Wyższej - nabór zwykle trwa do końca września.

- W tym roku procedura rekrutacji będzie odbywać się online. Cały komplet dokumentów rekrutacyjnych można dostarczyć bez wychodzenia z domu - mailowo lub przez portal rekrutacyjny. Zdajemy sobie sprawę, że w grupie kandydatów chcących rozpocząć studia w Ateneum są tegoroczni maturzyści, których egzamin dojrzałości nie odbędzie się w maju. Przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że termin rekrutacji jest na tyle długi, że wszyscy zainteresowani zdążą zapisać się na wymarzone studia. Aby rozpocząć proces rekrutacji nie jest wymagany komplet dokumentów - wystarczy rozpocząć aplikowanie podając podstawowe dane a komplet dokumentów przesłać, gdy będzie to możliwe - wyjaśnia Aleksandra Sikora.

Miejsca

Opinie (47) 1 zablokowana

 • Bezwzględnie powinny być egzaminy na studia. (14)

  Poziom obecnych studentów jest przerażający i to głównie wina nauczycieli we wcześniejszych etapach edukacji. Wiem bo mój znajomy ma znajomego co pracuje na uczelni.

  • 33 18

  • Studenci w wakacje powinni być angażowani do robót publicznych za darmo. (3)

   Tak na 2 miesiące z 3. Nauczyło by to ich więcej niż wykłady i ćwiczenia.

   • 10 16

   • problem jest inny: nie ma roboty, której nie ma komu wykonać, ale są ludzie którzy roboty nie mają lub zaraz nie będą mieli. Dlatego nie studentów do robót publicznych, ale roboty publiczne dla tych, którzy innej możliwości nie mają.

    • 6 1

   • To ma swoją nazwę - niewolnictwo (1)

    • 6 1

    • Widać że ty nie powinieneś lub nie powinnaś studiować

     skoro nie potrafisz korzystać ze słownika.

     • 1 3

  • pomyśl głębiej

   Kto obniżył poziom matur i po co? 30 % wiedzy gwarantuje wykształcenie wyższe,zmiany w Edukacji (wprowadzenie gimnazjów, obniżenie poziomu matur i egzaminów do szkól średnich miało podstawowy cel obniżenie poziomu wiedzy społeczeństwa i likwidacja elit intelektualnych- by łatwiej było rządzić głupolami. Pozostawienie edukacji w rękach lewackiej ZNP, to cel działalności postkomuny, przygotowującej się do przejęcia władzy, bo bezrefleksyjny, bezmyślny obywatel będzie głosował na neomarksistowska lewacka grupę pseudo-liberałów.

   • 11 6

  • A co za różnica czy są egzaminy, czy matura? (1)

   Matura ma tą przewagę, że nie musisz jej pisać kilka razy jeśli aplikujesz na kilka uczelni. Jeśli uczelnie mają egzamin tego samego dnia, nie musisz wybierać, na którą bardziej chcesz się dostać i na który egzamin idziesz. Wystarczyłoby aby ludzie, którzy studiów nie potrzebują, na nie nie szli - ale tutaj pracodawcy muszą przestać wymagać "jakiegokolwiek papierka", jeśli to nie jest potrzebne do pracy.

   • 14 2

   • Wystarczy po prostu podniesc wymagania.Naezy zaczac od zmniejszenia liczby miejsc w liceach i na studiach.Dawniej byl wyz demgraficzny i mieismy w Gdansku dziewiec liceow ,teraz jest niz(dwa razy mniej mlodziezy w roczniku),a ogolniakow lacznie z prywatnymi jest kilkadziesiat.Dawniej na studiach bylo ok.8 % jednego rocznika,teraz jest prawie 60%.Co sie stalo z poziomem latwo sobie wyobrazic.

    • 4 0

  • hmmm, na zaocznej turystyce chyba....

   Wyobraź sobie, że są na pomorzu uczelnie i kierunki na których jeśli nie jesteś przegotowany najzwyczajniej wylatujesz na zbity pysk (i na PG i na UG są takie kierunki + GUMED). Uczelnia nie jest do nadrabiania zaległości ze szkoły średniej - to ty jako student masz się przygotować do zajęć, przyswoić materiał i zaliczyć egzaminy, w przeciwnym razie papa.

   Co do nauczycieli z wcześniejszych etapów - to prawda, połowa nie powinna pracować w szkołach - ale prawda jest taka, że jak młody ma naukę w poważaniu to choćby miał nauczyciela najlepszego to i tak go nie nauczy niczego. Po prostu nie każdy powinien iść na studia, bo nie każdy ma do tego predyspozycje (kierunki szczególnie mało istotne dla gospodarki, które tworzą tak zwane g*** zawody po których nigdzie nie ma pracy). W DE zrozumieli to 60 lat temu, gdzie funkcjonuje rozwinięta szkolnictwo zawodowe współpracujące z przemysłem. Tutaj produkują "absolwentów" 3 kierunków na raz, którzy i tak nie pracują w zawodzie....

   • 9 1

  • Absolutnie popieram. Od czasu zniesienia egzaminow wstepnych poziom nauczania na studiach wyzszych gwaltownie sie obnizyl (1)

   Wiem, bo pracowalam jako wykladowca przez wiele lat, w ramach obu systemow rekrutacji. Dawniej bardzo lubilam swoja prace, ale po zniesieniu egzaminow wstepnych zaczely sie problemy, najwieksze ze studentami t.zw. studiow wieczorowych czyli platnych, ktorzy w ogole nie powinni dostac sie na wyzsza uczelnie.

   • 7 2

   • Bo mamy niż demograficzny, zapełniamy miejssca chętnymi, którzy nie spełniają wyższych wymogów.

    Egzaminy wstępne nie mają nic do rzeczy. Wystarczy matura, ale taka z odpowiednim poziomem. I przyjmowanie tylko tych, którzy spełniają kryteria.

    • 1 0

  • Dokładnie!!!! (1)

   Oceny na świadectwie na pièkne oczy!! A w głowie miazga!!!!!! Pôźniej mamy lekarzy , ktôrym niespełniony tatyś kazał iść ma medycynè.......

   • 3 1

   • Czy aby na pewno? NIe da się zdać matury zewnętrznej na piękne oczy.

    • 0 0

  • Mój znajomy

   Mój znajomy ma znajomego, który ma znajomą, która ma znajomego, którego znajomy mówi, że to prawda.

   • 2 3

  • co pracuje?

   • 0 0

 • A może by tak egzaminy na studia? (5)

  tylko że wtedy się okaże że do studiowania gotowa jest nie połowa ale 5% rocznika...

  • 36 9

  • To nauczanie jest problemem, nie egzaminy (4)

   Jeszcze kilka lat temu były egzaminy na studia i jakoś studenci mądrzejsi nie byli. A po kierowcach to widać dokładnie.

   • 10 2

   • (2)

    byli byli mądrzejsi, my na pierwszym roku projektowaliśmy już zbiorniki i całeczki potrójne były

    • 2 4

    • Całki potrójne w dalszym ciągu są na 1 roku studiów

     • 3 0

    • Wstęp do rachunku różniczkowego i całkowego oraz liczb zespolonych

     miałem w technikum w ostatniej klasie szkoły średniej (i to było kiedyś w książkach normalnie do pewnego etapu) - fakt, matmę i fizykę prowadził emerytowany wykładowca matematyki z UG, który mieszkał 100 metrów od szkoły...ale to nie zmienia faktu, że to kiedyś było...

     • 2 1

   • Prowadziłem ćwiczenia ze wstępu to prawoznawstwa w latach, gdy zniesiono egzaminy wstępne. Pamiętam, że to było tąpnięcie. Z roku na rok średnia IQ studentów poleciała chyba o 20 punktów.

    • 0 1

 • AWF (1)

  A gdzie w zestawieniu głos z AWFu? tam są egzaminy sprawnościowe na wstępie ... jak Uczelnia to rozwiąże?

  • 11 2

  • Kamerka online?

   Troszke myslec, nie tylko sprawnosc fizyczna, ale i intelektualna powinna sie liczyc w kazdej rekrutacji na studia.

   • 0 0

 • Swietny pomysł (6)

  Czy jesli jeden z tych planów zostanie wprowadzony w zycie, jako absolwent liceum nie bede przyjmowany na studia Z wyniku matury do ktorej poprawki uczę się pół roku (1 przedmiot geografia), tylko pod uwage zostanie wzieta moja ocena sprzed 5 lat z 1 liceum. Swietny pomysl ja pierdziele moze niech wezmą pod uwage testy gimnazjalisty okaze sie jeszcze ze polowa zdajacych nadaje sie do sejmu

  • 4 7

  • (1)

   No chyba raczej nie masz zbyt wiele wspólnego z byciem pilnym studentem skoro masz problem z maturą z geografii..

   • 6 1

   • Poprawka nie oznacza, że ktoś ma problem z przedmiotem

    Nikt nie mówi o niezdanej maturze z geografii tylko o jej poprawce, bo geografia należy do przedmiotów rozszerzonych, których nie da się nie zdać. ;) Teraz poprawia się nawet wyniki z poziomu 70-80%, bo wyższy wynik jest potrzebny np. do zmiany studiów.

    • 4 2

  • Poprawka z geografii :D (1)

   Zapraszam na korepetycje ;)

   • 0 2

   • Aha

    Dla państwa wiadomości mialem jeden z lepszych wyników z matury na mojej grupie na studiach z kierunku geografii, dostac się Na ten wydzial to bułka z maslem. Lepszy wynik z matury jest mi potrzebny do zmiany studiów na bardziej ambitne

    • 1 0

  • (1)

   Kolego, do sejmu to akurat nadaje się 100% zdających, a zwłaszcza ci co nie podeszli.
   Powodzenia na lepszym kierunku.

   • 1 0

   • Dziekuje

    Dziekuje za wsparcie

    • 0 0

 • Nie dla konkursu świadectw (1)

  Tylko matura lub najlepiej egzaminy wstępne na studia. W każdej szkole jest inny poziom nauczania. W jednej łatwiej otrzymać 5 na koniec, niż w innej. Niejednokrotnie ten z 3 z matematyki w szkole A jest lepszy od tego z 5 w szkole B. Konkurs świadectw byłby więc bardzo niesprawiedliwy.

  • 40 3

  • To prawda, na każdej uczelni byłyby inne egzaminy.

   Tylko matura zewnętrzna na odpowiednim poziomie, i koniec z przyjmowaniem każdego jak leci. Choć często bywa tak, że ktoś ma dobrze zdaną maturę , ale wybiera studia, które go absolutnie nie interesują. Z takiego studenta nie ma pociechy naukowej.

   • 1 0

 • Decyduje kolejność zgłoszeń...

  Te prywatne uczelnie to porażka. O przyjęciu na studia powinna decydować wiedza, a nie kolejność zgłoszeń.
  Matura, egzamin wstępny czy świadectwo. Ale nie na Boga kolejność zgłoszeń...

  • 18 1

 • brac wszystkich jak leci

  poziom będzie albo ten sam, albo troche wyższy

  • 8 2

 • (1)

  Przyjmą każdego jak leci. Wykładowcy muszą z czegoś żyć.

  • 10 1

  • Nie dotyczy PG...

   • 0 1

 • NIE dla konkursu- świadectw (3)

  .Gdyby konkurs świadetctw był rekrutacją na studia, mój syn nigdy nie dostałby się na medycyne, ponieważ w szkole średniej nie miał biologii ani chemii. Więc jak to sobie rząd wyobraża? Nie wspomnę o ocenach "widzi-misie"i tych za ładne oczy.

  • 15 5

  • haha

   jak Twój syn skończy medycynę nie mając w średniej bio i chem ,to życzę abyś się leczyła potem u Takiego "specjalisty" ,bo zdać to można na telefonie tylko co potem w realu będzie się działo u takiego konowała.... xD

   • 3 2

  • Pierwsze słyszę, że w średniej nie ma biologii i chemii (1)

   Co to za szkoła?

   • 2 0

   • Może jest po jakimś technikum, gdzie jest mocno okrojony program.

    • 1 0

 • W dobie prądu i godzinie informatyki to chyba nie problem ?

  • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

wykład, spotkanie

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek:

 

Najczęściej czytane