Jak zostać kreatorem wizerunku? Innowacyjna specjalność studiów wyższych

Kreatorzy wizerunku poszukiwani są nie tylko przez osoby publiczne, ale także firmy.
Kreatorzy wizerunku poszukiwani są nie tylko przez osoby publiczne, ale także firmy. fot. 123rf.com/ macor

Proces komunikowania się, czyli przekazywania i uzyskiwania informacji - oprócz uniwersalnej komunikacji twarzą w twarz, uzależniony jest od stopnia rozwoju technologicznego. Radio, prasa i telewizja stanowiły do niedawna podstawę rynku mediów. Obecnie jednym z najważniejszych środków przekazu są tzw. nowe media na czele z wszechobecnym internetem. Kreatorem informacji może być w zasadzie każdy, dlatego właśnie komunikacja wizerunkowa staje się coraz bardziej ważna, nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Na trójmiejskim rynku szkolnictwa wyższego niełatwo jest znaleźć uczelnię, która kształciłaby przyszłych kreatorów wizerunku, dlatego "Komunikacja wizerunkowa i e-biznes w branży HoReCa" w ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku to absolutna nowość.W dzisiejszych czasach media tradycyjne, zwłaszcza prasa, tracą na znaczeniu. Szybkość i zasięg przekazu staje się najważniejszymi czynnikami dającymi możliwość dotarcia w tym samym momencie do wielu odbiorców, w różnych miejscach.

Nowe media we współczesnym świecie charakteryzują się multimedialnością - czyli integracją dostępnych form przekazu (tekstu, obrazu statycznego i graficznego, filmu, dźwięku) oraz interaktywnością - zdolnością odbierania informacji z równoczesnym reagowaniem na nie.

To te cechy sprawiły, że kreatorem informacji może być w zasadzie każdy, kto jest użytkownikiem jakiegokolwiek portalu społecznościowego i chce upubliczniać swoje opinie.

- Rzeczywistość można przedstawić w sposób subiektywny, uzależnione jest to od charakteru przekazu i intencji autora. Uwypukla się cechy pożądane, stosując między innymi formę zamierzonego i intencjonalnego działania komunikatem tekstowym, mającym na celu wywarcie korzystnego wpływu na osobę lub grupę odbiorców.
Wiadomości w internecie jest tak dużo, że odbiorca sam musi przeprowadzić selekcję lub wybrać taki kanał, jaki uważa za wiarygodny lub stosowny i zbieżny z jego zainteresowaniem i światopoglądem. Redaktorzy oraz kreatorzy wizerunku coraz częściej uciekają się do manipulacji językowej, dzięki której mogą dotrzeć do odbiorcy z określoną informacją, która wywoła zamierzoną, odpowiednią reakcję - pozytywną lub negatywną, w zależności od założeń autora. Nowe media dają wiele możliwości, ale stanowią swoistą "dżunglę" informacyjną, w której trzeba nauczyć się bezpiecznie poruszać - przekonuje dr inż. Maria Chomka prof. WSTiH z Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Komunikacja wizerunkowa zaczyna być siłą, która rządzi światem, a przekaz medialny coraz częściej wykorzystuje ją, aby w odpowiedni sposób przedstawić fakty.

Kreatorzy wizerunku poszukiwani są nie tylko przez osoby publiczne, ale także firmy.
Kreatorzy wizerunku poszukiwani są nie tylko przez osoby publiczne, ale także firmy. fot. 123rf.com/kasto

Poszukiwani specjaliści w nowej branżyKreatorzy wizerunku poszukiwani są nie tylko przez osoby publiczne, ale także przedsiębiorstwa, które chcą być zauważone na rynku, aby sprzedać swoje produkty lub usługi. Od specjalistów w tym zakresie oczekuje się stworzenia unikatowych kampanii, których celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy.

Kreowanie wizerunku wykorzystuje się w sektorze public relations, creative industries, communication design i brandingu. Pracownicy tej branży, z odpowiednim wykształceniem, najczęściej z powodzeniem znajdują zatrudnienie w charakterze rzecznika prasowego, doradcy wizerunkowego, w agencjach communication design, public relations oraz brandingowych, a także w studiach projektowych, graficznych, mediach tradycyjnych i elektronicznych, domach mediowych oraz agencjach badań rynku i konsumentów.

- Na trójmiejskim rynku edukacyjnym niełatwo jest znaleźć uczelnię, która kształciłaby przyszłych kreatorów wizerunku. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku w nowym roku akademickim proponuje unikatową w skali regionu specjalność na studiach pierwszego stopnia, przygotowaną we współpracy z przedstawicielami rynku i projektantami, według światowych wzorców i sposobów kształcenia w tym zakresie - zapewnia dr Danuta Łapacz, dziekan ds. jakości kształcenia WSTiH.
Komunikacja wizerunkowa i e-biznes w branży HoReCa oferowana przez WSTiH w Gdańsku kształci przyszłych specjalistów zarządzających komunikacją wizerunkową nie tylko w branży stricte turystycznej.

- W trakcie studiów można uzyskać kompleksową wiedzę w zakresie komunikacji wizerunkowej oraz e-biznesu, nabyć umiejętności praktycznych podczas ćwiczeń i warsztatów. Studenci WSTiH w Gdańsku mają możliwość współpracy z agencjami PR i reklamy. Tematyka zajęć bezpośrednio nawiązuje do najnowszych trendów dotyczących komunikacji, designu, reklamy i public relations głównie w odniesieniu do sektora HoReCa - zapewnia dr inż. Radosław Kożuszek z WSTiH w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
Sieci Widma - Wystawa Ghost Diving
spotkanie, wystawa, pokaz
maj 29-31.12
g. 11:00, 12:30, 14:00
Gdynia, Akwarium Gdyńskie
Rodzinne wakacje w Experymencie
Rodzinne wakacje w Experymencie
sesja naukowa, warsztaty, targi
lip 8-31.08
g. 9:00
Gdynia, Experyment
Warsztaty Ada Patłaszyńska
Warsztaty Ada Patłaszyńska
warsztaty, warsztaty, kurs tańca
lip 25
niedziela, g. 16:00
Gdańsk, SIEMANKO

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że: