• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy otwarcie przedszkoli? Samorządy niepewne

Wioleta Stolarska
29 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 21:07 (29 kwietnia 2020)
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Premier zapewniał, że dla rodziców, którzy nie zdecydują się na opiekę w placówkach, będzie dostępny zasiłek. Premier zapewniał, że dla rodziców, którzy nie zdecydują się na opiekę w placówkach, będzie dostępny zasiłek.

Od 6 maja można otwierać żłobki i przedszkoli, ale decyzja o tym należy do właściciela placówki - w przypadku publicznych są to samorządy. Rząd pozwala na ograniczenia liczby dzieci w placówkach, jednak nie daje konkretnych wytycznych, np. ile dzieci może przypadać na jednego opiekuna. Dzieciom ma być mierzona temperatura, a w placówkach mają też być tylko takie zabawki, które można dezynfekować.



- Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie - tylko tyle na temat powrotu powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Poprosiliśmy władze Gdańska, Gdyni i Sopotu o informację, czy i kiedy otworzą publiczne przedszkola. Jak na razie trójmiejskie samorządy nie zdecydowały jednak, kiedy i które placówki zostaną otwarte.

Aktualizacja, godz. 21:07. Stanowisko prezydent Gdańska w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli



- Bez szczegółowych wytycznych ze strony rządu, a zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie widzę możliwości bezpiecznej organizacji pracy podległych mi placówek - napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.


- Czekamy na jakiekolwiek przepisy, bo konferencji prasowej nie możemy uznawać za źródło wiedzy. Kluczową dla nas sprawą jest bezpieczeństwo dzieci, pracowników i udzielenie wsparcia rodzicom w zakresie usług opiekuńczo-edukacyjnych świadczonych w żłobkach i przedszkolach. Żłobki i przedszkola mogą być w każdym momencie otwarte, mamy wykwalifikowaną kadrę, ale musimy wiedzieć na jakich zasadach rząd uznałby to za bezpieczne i dopiero wówczas zdecydujemy - poinformował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Aktualizacja, godz. 15:18. Stanowisko Sopotu w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli



"Bezwzględnym priorytetem działań podejmowanych przez Miasto Sopot jest bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli już od 6 maja jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Szkoda, że strona rządowa nie konsultowała proponowanych rozwiązań z samorządami, które te placówki prowadzą."

- Im większa jest skala zachorowań i im większe zagrożenie życia i zdrowia, tym bardziej szczegółowe powinny być procedury sanitarne, przygotowane przez ekspertów, lekarzy i epidemiologów. Czekamy na te instrukcje - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Jednocześnie uważamy że 3 dni robocze to zdecydowanie za mało, aby przygotować bezpieczne funkcjonowanie placówek.
"Jesteśmy w kontakcie z rodzicami, których pytamy o chęć posyłania dzieci do żłobków i przedszkoli oraz z dyrektorami i pracownikami placówek.

Na tę chwilę jest dużo więcej pytań i wątpliwości niż odpowiedzi."

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Jak zorganizować powrót?



Premier zapewniał, że dla rodziców, którzy nie zdecydują się na opiekę w placówkach, będzie dostępny zasiłek. Deklarował też, że rząd będzie wspierał placówki w kwestii zapewnienia środków dezynfekujących, higienicznych i sanitarnych.

Warunki, na jakich otwarcie placówek będzie możliwe, określane są wytycznymi MZ, głównego inspektora sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Według nich organy prowadzące mają możliwość ograniczenia liczby dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna. Niestety w wytycznych resortu nie padły informacje dotyczące tego, ile dzieci może przypadać w obecnej sytuacji na jednego opiekuna lub nauczyciela. Przed powrotem dzieci do placówek dyrektorzy powinni zebrać informacje od rodziców o tym, kto zdecyduje się na powrót dziecka na zajęcia oraz w jakim wymiarze godzinowym.

Ze względów bezpieczeństwa działające placówki będą musiały mieć możliwość zorganizowania izolatki.

- Wyznacz i przygotuj (m.in. wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych - zaleca dyrektorom placówek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Samorządy powinny też zapewnić im środki ochrony, w tym środki ochrony indywidualnej - jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem. Konieczne jest zorganizowanie żywienia z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, także w sytuacji wyboru dostawcy zewnętrznego (tzw. catering).

Dyrektorzy placówek muszą być w stałym kontakcie z organem prowadzącym i raportować o liczbie dzieci i sytuacji podejrzenia zakażenia. Konieczne jest też zapewnienie możliwości szybkiego uzupełniania kadry w przypadku nieobecności opiekunów z powodu choroby lub kwarantanny.

Przedszkola w Trójmieście


Mierzenie temperatury, bez zabawek i mycia zębów



Zgodnie z zaleceniami konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek czy rezygnacja z mycia zębów w instytucji oraz ograniczenie przebywania osób trzecich w placówce - co może oznaczać, że rodzice przy odprowadzaniu i odbieraniu dzieci nie będą mogli wchodzić do placówki.

Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji należy zmierzyć mu temperaturę. Jeśli pracownicy placówki będą mieli podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci, nie zostanie przyjęte. Dyrektorzy powinni przygotować procedurę na wypadek podejrzenia zakażenia i poinstruować pracowników, jak zachować się w takiej sytuacji.

W placówce dzieci pod nadzorem opiekuna będą mogły korzystać z placów zabaw i boisk na terenie. Wychodzenie będzie odbywało się w poszczególnych grupach. Jeśli placówka nie będzie miała możliwości codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku, konieczne będzie zabezpieczenie go taśmą zabezpieczającą przed używaniem.

Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba że jest tyle zabawek, że każde dziecko bawi się inną).

- Usuń z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystujesz przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), powinieneś je systematycznie dezynfekować. Wietrz salę, w której organizujesz zajęcia, co najmniej raz na godzinę - czytamy w zaleceniach Ministerstwa.
Placówka musi też zadbać o dezynfekcję poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, ram łóżeczek lub leżaczków, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Między leżaczkami i łóżeczkami musi być zachowany dystans, a po zakończonym odpoczynku powinny one zostać zdezynfekowane.

Opiekunowie nie powinni organizować wyjść poza teren instytucji (np. spacer do parku).

- Unikaj organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, organizuj zajęcia relaksacyjne - możesz opowiadać znane ci wiersze lub znaleźć w sieci słuchowiska, które możesz włączyć dziecku - zaleca Ministerstwo.

Podstawówka nadal online



Zajęcia w placówkach edukacyjnych są zawieszone do 24 maja. Początkowo zapowiadano, że podczas środowej konferencji premier zapowie też możliwość zorganizowania zajęć opiekuńczych dla dzieci w klasach I-III, ale na razie nie pojawiła się taka możliwość, być może nastąpi to w kolejnym etapie "odmrażania gospodarki".

- Można rozważać formę opiekuńczą w klasach I-III, ale w kolejnych etapach - mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Opinie (385) ponad 10 zablokowanych

  • nasz bezradny i nieudolny, za to arogancki i chciwy samorząd!...

    Czy ten nasz samorząd mógłby wykazać się inicjatywą i zaradnością w dobrym kierunku, np. próbując wypełniać zadania, do których został powołany, także w zakresie organizacji opieki nad dziećmi, czy tylko ciągle będzie unikał odpowiedzialności, wyciągał ręce po kasę i czekał na 'szczegółowe instrukcje'?...

    • 3 7

  • Hipnoza

    Jedyne co może uratować przedszkolankę w takiej sytuacji to kurs hipnozy online. Potem wprowadzamy dzieci na 8 godzin w stan relaksu i lewitacji - dzieci unoszą się kilka centymetrów nad swoimi materacami. A kiedy rodzice przyjdą po dzieci - zastaną dzieci wypoczęte i szczęśliwe. A panie nie będą musiały niczego dezynfekować, ogradzać, zabezpieczać itd. Innej metody na to co rząd zaproponował nie widzę:-)

    • 8 2

  • moim zdaniem to jest pozbycie się problemu przez rząd, w przypadku zachorowania wszystka odpowiedzialność spadnie na samorząd, to jest kpina wydać taką decyzję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 11 2

  • Ja mojego 2 latka nie dam do żłobka . Nie podobają się wytyczne i nie jestem przekonana do tego jak to teraz ma wyglądać .
    Zostaje mi tylko wychowawczy ale tym się nie przejmuje .

    • 6 1

  • to tak od 4 liter strony otwieranie

    No niestety dowodzi tio jedynie niekompetencji i kompletnej ignorancji rzadzacych. Dzialania sa jedynie pozorne i nic nie wnoszace tak na prawde. Wsrod dzieci zawsze najbardziej szerzasie wszelkie zarazenia, to wiadome od dawna. A ludzie z jednosobowych firm zmuszani sa do pracy w przyslowiowym podziemiu, bo z obuiecanych tarcz jest tyle co z promem. Coraz bardziej sie rozwiewa jak fata morgana z uplywem czasu. Zgodnie z tym co kiedys sam powiedzial i nagrano. Obiecac to czego oczekuja a potem wygaszac ich oczekiwania. I glupi ludzie ciagle w to wierza. To w koncu trzeba przestac byc tym glupim i pogardzantym przez cwaniaczka i grupe dobrej zmiany.

    • 6 2

  • SMOG

    Jak pokazuja mapy, wszedzie tam gdzie jest duza koncentracja smogu, tam jest najwiecej zachorowan i takze najwiecej procentowo przypadkow smiertelnych. Juz i w USA to zauwazyli. Ze Nowy Jork paddl ofiara, a inne porownywalne liczebnoscia i koncentracja ludnosci miasta to zaledwie procentowy ulamek tego co w Nowym Jorku. Tak jak w Italii 2 regiony nabily statystyke, tak w USA 2 stany to robia, 2 stany z najgorszym powietrzem. I jak juz wiemy, to nie samochody satnowia o smogu, bo ich nie bylo na drogach a smog istnial.

    • 5 0

  • Kompletna ignorancja

    Jak widac mamy do czynienia z kompletna ignornacja i indolencja. Dzialania pozorujace ze cos czynimy. Jak wiadomo posrod dzieci zawsze najlatwiej o epidemie. Jak jest grypa to w przedzszkolach i zlobkach sa tylko pojedyncze. Brawo. Pokazany poziom intelektualny. Ale wkrotce przypna sobie medale i wyplaca nagrody. Dzieci do zlobkow i przedszkoli aby epidemia sie szerzyla. Samorzady same powinny podejmowac decyzje, bo Warszawa niestety, nie zdaje egzaminu w czymkolwiek racjonalnym poza pusta gadka. Ale za to zamkniete zaklady fryzjerskie i kosmetyczne, zamkniete restauracje i bary, itd. Porazajaca glupota.

    • 3 3

  • zwróćcie uwagę na jedno- kilka razy premier podkreślił, że w pierwszej kolejności mają iść dzieci medyków. Tu nie chodzi o łaskę dla tych co musza pracować, a o paniczne poszukiwanie zasobów ludzkich, bo po tych wszystkich ustawach już brakuje.

    • 3 0

  • PO znowu umywa ręce od samodzielnego pomyślunku, najlepiej żeby ktoś dał gotowe rozwiązanie (1)

    żeby było na kogo zwalić w razie czego. dobrze, że nie rządzą

    • 4 2

    • Pomyliłeś artykuły, ten o pani Dulkiewicz jest wyżej

      • 0 0

  • Samorządy

    niepewne? A jeszcze parę miesięcy temu wielu włodarzy tak głośno krzyczało, żeby im się Rząd nie wtrącał...

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.:

 

Najczęściej czytane